TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasza studentka z pierwszym miejscem w konkursie na szkic architektoniczny

aleksandra_stasica_szkice_architektoniczne_2020.jpgAleksandra Stasica, studentka Wydziału Architektury, zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Szkice Architektoniczne” organizowanym w ramach poznańskich Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA. Jej pracę docenili także internauci, nagradzając ją drugim miejscem w plebiscycie publiczności.

Tematem tegorocznej edycji konkursu było hasło „Człowiek - Architektura - Środowisko”. Prace – wykonane techniką tradycyjną – musiały  uwzględniać zagadnienia dbałości o środowisko naturalne, których przejawem mogło być kreowanie odpowiedzialnej i funkcjonalnej architektury obiektu lub przestrzeni.

Do konkursu zgłoszono 85 szkiców z całej Polski. Jurorzy – architekci i plastycy – oceniali je pod względem walorów wizualnych i estetycznych, nowatorstwa i wrażliwość wykonanej pracy, artystycznej wypowiedzi wysmakowanej formalnie, precyzyjnie i wystudiowanej, a także pod kątem tego czy są to szkice wykorzystujące cały zestaw właściwych rysunkowi środków wyrazu.

Dziesięć nominowanych prac, ocenionych przez konkursowe jury, zakwalifikowano do finału, a w trakcie targów BUDMA ogłoszono zwycięzców.

newsletter-promo.png

Za najlepszą pracę uznano szkic Aleksandry Stasicy, studentki drugiego roku architektury na Wydziale Architektury PWr. Zdobyła ona także drugą nagrodę w głosowaniu publiczności.

- Odpowiedziałam na zadany temat w sposób koncepcyjny i wrażeniowy – opowiada laureatka konkursu. – Chciałam ukazać relację pomiędzy budownictwem i człowiekiem, która może w większym stopniu współgrać z naturą i niekoniecznie jej przeszkadzać. Wizja, jaką przedstawiłam, nie jest skonkretyzowana, co daje swobodę w interpretacji tego, co dokładnie przedstawia. Moim zamiarem było pokazanie coraz częściej wykorzystywanej na świecie możliwości wyniesienia architektury o kilka czy kilkanaście metrów, by natura istniejąca w danym miejscu nie musiała być usuwana. Wybrałam także drewno, bo jest jedynym odnawialnym materiałem budowlanym, co w obliczu kryzysu klimatycznego powinno być częściej brane pod uwagę. Szkic nie jest więc projektem, a wyidealizowanym obrazem relacji „Człowiek-Architektura-Środowisko".

BUDMA czyli Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury, są spotkaniem producentów i dystrybutorów nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych z przedstawicielami handlu, architektami, wykonawcami i inwestorami w Europie. Targi prezentują ofertę produktową, technologiczną i usługową prawie tysiąca firm z Polski i zagranicy. Organizują je Grupa MTP i Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Tegoroczna edycja odbyła się na początku lutego w Poznaniu pod patronatem Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję