TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasza studentka laureatką konkursu na najlepszy dyplom z matematyki

Julia Lenczewska zdobyła drugą nagrodę za pracę magisterską w 64. Konkursie im. Józefa Marcinkiewicza na najlepszą pracę studencką z dowolnej dziedziny matematyki w 2020 r. Konkurs organizuje oddział Polskiego Towarzystwa Matematycznego w Toruniu.

Absolwentka Wydziału Matematyki, a obecnie doktorantka Szkoły Doktorskiej PWr została wyróżniona za pracę magisterską “Nierówności Hardy'ego dla ułamkowego laplasjanu", napisaną pod kierunkiem dr. hab. Tomasza Jakubowskiego.

Julia LenczewskaJulia Lenczewska pracując nad magisterką, zajmowała się jedną z nierówności, które w matematyce odgrywają bardzo ważną rolę." 

- Zajmowałam się nierównością Hardy’ego, której nazwa pochodzi od słynnego matematyka Godfrey’a Harolda Hardy’ego. To on w 1920 r. udowodnił jej klasyczną wersję. Jest to nierówność całkowa, która porównuje potęgę pochodnej funkcji z potęgą funkcji podzielonej przez moduł argumentu. Później powstało wiele jej uogólnień, które mają zastosowania w różnych dziedzinach matematyki, m.in. analizie funkcjonalnej, równaniach różniczkowych cząstkowych i teorii prawdopodobieństwa – tłumaczy.

Doktorantka w swojej pracy badała, jaka jest tzw. optymalna stała w pewnym uogólnieniu nierówności Hardy’ego, związanym z operatorem, który jest ułamkową potęgą operatora Laplace’a i pojawia się również w fizyce teoretycznej w związku z problemem stabilności materii.

- Te wyniki udało się później rozszerzyć we współpracy z dr. hab. Tomaszem Jakubowskim, prof. Krzysztofem Bogdanem oraz dr hab. Katarzyną Pietruską-Pałubą z Uniwersytetu Warszawskiego. Niedawno napisaliśmy na ten temat wspólną pracę naukową – opowiada Julia Lenczewska, która w Szkole Doktorskiej zajmuje się nieco inną, chociaż pokrewną tematyką i prowadzi badania nad geometrycznymi wielkościami związanymi z tzw. równaniami nielokalnymi.

newsletter-promo.png

Młoda naukowczyni wolny czas lubi spędzać aktywnie. Gra amatorsko w tenisa oraz inne sporty rakietowe. Zimą wolny czas spędza chętnie na nartach.

ula

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję