TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 19.03.2021 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka, konkursy/stypendia, ludzie politechniki, popularyzacja nauki, studia, Wydział Matematyki
Julia Lenczewska zdobyła drugą nagrodę za pracę magisterską w 64. Konkursie im. Józefa Marcinkiewicza na najlepszą pracę studencką z dowolnej dziedziny matematyki w 2020 r. Konkurs organizuje oddział Polskiego Towarzystwa Matematycznego w Toruniu.
Absolwentka Wydziału Matematyki, a obecnie doktorantka Szkoły Doktorskiej PWr została wyróżniona za pracę magisterską “Nierówności Hardy'ego dla ułamkowego laplasjanu", napisaną pod kierunkiem dr. hab. Tomasza Jakubowskiego.
Julia Lenczewska pracując nad magisterką, zajmowała się jedną z nierówności, które w matematyce odgrywają bardzo ważną rolę."
- Zajmowałam się nierównością Hardy’ego, której nazwa pochodzi od słynnego matematyka Godfrey’a Harolda Hardy’ego. To on w 1920 r. udowodnił jej klasyczną wersję. Jest to nierówność całkowa, która porównuje potęgę pochodnej funkcji z potęgą funkcji podzielonej przez moduł argumentu. Później powstało wiele jej uogólnień, które mają zastosowania w różnych dziedzinach matematyki, m.in. analizie funkcjonalnej, równaniach różniczkowych cząstkowych i teorii prawdopodobieństwa – tłumaczy.
Doktorantka w swojej pracy badała, jaka jest tzw. optymalna stała w pewnym uogólnieniu nierówności Hardy’ego, związanym z operatorem, który jest ułamkową potęgą operatora Laplace’a i pojawia się również w fizyce teoretycznej w związku z problemem stabilności materii.
- Te wyniki udało się później rozszerzyć we współpracy z dr. hab. Tomaszem Jakubowskim, prof. Krzysztofem Bogdanem oraz dr hab. Katarzyną Pietruską-Pałubą z Uniwersytetu Warszawskiego. Niedawno napisaliśmy na ten temat wspólną pracę naukową – opowiada Julia Lenczewska, która w Szkole Doktorskiej zajmuje się nieco inną, chociaż pokrewną tematyką i prowadzi badania nad geometrycznymi wielkościami związanymi z tzw. równaniami nielokalnymi.
Młoda naukowczyni wolny czas lubi spędzać aktywnie. Gra amatorsko w tenisa oraz inne sporty rakietowe. Zimą wolny czas spędza chętnie na nartach.
ula
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »