TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 03.02.2025 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia, projekty międzyuczelniane, Wydział Mechaniczno-Energetyczny
Małgorzata Mielczarek ze Szkoły Doktorskiej PWr została laureatką programu mentoringowego TopMinds organizowanego przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta i Stowarzyszenie Top500 Innovators.
Program skierowany jest do doktorantów wyróżniających się na polu naukowym, pełnych pasji i ambicji, stawiających nie tylko na sukces w środowisku akademickim, ale też nieustanny rozwój. Jego celem przygotowanie młodych naukowców do funkcjonowania w krajowym i międzynarodowym środowisku akademickim.
W tym roku do programu zgłosiło się ponad 240 osób, z których ostatecznie wybrano dwudziestkę finalistów. Wśród nich znalazła się Małgorzata Mielczarek ze Szkoły Doktorskiej PWr, która swoje badania realizuje na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.
– Moja praca doktorska koncentruje się na produkcji zielonego wodoru za pomocą elektrolizy. Zielony wodór jest obiecującym sposobem magazynowania energii odnawialnej, co w obecnych czasach stanowi wyzwanie w dalszym rozwoju odnawialnej energetyki – mówi doktorantka. – W szczególności interesuje mnie wykorzystanie wody słonej w tym procesie. Temat ten jest inspirowany rozwojem gospodarki wodorowej, który może prowadzić do ograniczenia dostępności wody słodkiej. Moje badania skupiają się na analizie wpływu różnych warunków procesowych na wydajność elektrolizy – dodaje.
Program TopMinds trwa sześć miesięcy i polega na indywidualnym mentoringu z doświadczonymi naukowcami. Dodatkowo organizowane są trzy zjazdy, w trakcie których odbywają się szkolenia rozwojowe i warsztaty poruszające ważne kwestie związane ze światem nauki, takie jak radzenie sobie z porażkami, określanie celów w pracy naukowej oraz nawiązywanie współpracy międzynarodowej.
Mentorem naszej doktorantki będzie prof. Andrzej Białowiec z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który kieruje Katedrą Biogospodarki Stosowanej. Był stypendystą Fulbrighta na Iowa State University (USA), odbył też m.in. staż podoktorski w School of Biosciences, Cardiff University (Wielka Brytania).
Jest liderem Grupy Waloryzacji Odpadów i Biomasy, a także członkiem Komisji Naukowej PAN Oddział we Wrocławiu w dziedzinie inżynierii materiałowej. Absolwent programu TOP500 Innovators, a w 2021 r. został laureatem konkursu „30 kreatywnych Wrocławia” w kategorii nauka.
– W trakcie naszej sześciomiesięcznej współpracy będziemy pracować nad rozwijaniem mojej wiedzy i doświadczenia w pozyskiwaniu funduszy na badania oraz nawiązywaniu współprac międzynarodowych. Dodatkowo profesor wspiera mnie w planowaniu mojej kariery naukowej na najbliższe lata oraz w określaniu kluczowych celów – wyjaśnia Małgorzata Mielczarek. – Uważam, że udział w tym programie to doskonała okazja, aby nie tylko pracować nad własnym rozwojem, ale także poznać inspirujące osoby, z przeróżnych dziedzin – podkreśla.
To kolejne w ostatnim czasie wyróżnienie przyznane naszej doktorantce. W grudniu 2024 r. została laureatką miejskiego stypendium z zakresu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jury doceniło jej plany przeprowadzenie interaktywnych zajęć dla uczniów wrocławskich liceów, które będą obejmowały quizy, projekty grupowe i eksperymenty, mające zwiększyć wiedzę społeczną i świadomość ekologiczną m.in. w obszarze zielonego wodoru. Projekt obejmuje również kampanię społeczną, zwiększającą świadomość odnośnie OZE.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »