TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasz student laureatem Grand Press Photo

Marcin Zieliński został laureatem XVI Grand Press Photo, najważniejszego konkursu fotograficznego w Polsce. Student PWr zdobył trzecie miejsce w kategorii sport za zdjęcie grających w szachy mężczyzn we wrocławskim Domu Handlowym Feniks.

Fotografia w czasie epidemii

grand_press.jpgZdjęcie grających w szachy mężczyzn Marcin Zieliński zrobił w styczniu zupełnie przez przypadek. Wszedł do Domu Handlowego Feniks, gdzie szukał gniazdka z prądem, żeby podłączyć laptopa i przejrzeć zdjęcia, które robił dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Gniazdka nie znalazłem, ale niespodziewanie spotkałem dwóch panów grających w szachy. Od razu mnie zainteresowali. Ja ich jakby mniej. Nawet niespecjalnie zainteresował ich fakt, że chce im zrobić zdjęcie. Byli pochłonięci grą – opowiada Marcin Zieliński, 23-letni absolwent informatyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, który obecnie studiuje Zarządzanie na Wydziale Informatyki i Zarządzania.

Tuż po zrobieniu fotografii Marcin Zieliński nie miał poczucia, że zrobił wyjątkowe zdjęcie, które wyśle na konkurs. Dopiero przyjaciele i znajomi uświadomili mu, że fotografia jest wyjątkowa. Bije od niej spokój i dużo pozytywnych emocji. Opisuje codzienne życie w jego najlepszym aspekcie, pewnej rutyny, w dobrym tego słowa znaczeniu.

marcin_zielinski_portret.jpg

- Później okazało się, że panowie grają tam regularnie i są stałym elementem tego miejsca – śmieje się Marcin Zieliński. Przyznał też, że może podaruje zdjęcie właścicielom restauracji, w której grywają panowie. Fotografia zawiśnie nad głowami szachistów ze zdjęcia i w żartobliwy sposób dopełni całości.  

Marcin Zieliński zajmuje się fotografowaniem od czasów Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, skąd pochodzi. Jednak od zawsze chciał studiować na Politechnice Wrocławskiej. Fotografią na poważnie zajął się w trakcie nauki. Prace na konkurs Grand Press Photo wysyłał już wcześniej, ale sukces udało mu się osiągnąć dopiero w tym roku. Cieszy się i jest dumny, że jurorzy - w czasie trwającej pandemii - docenili zdjęcie opowiadające o codziennym życiu.

Konkurs online w czasach pandemii

Tegoroczna gala XVI Grand Press Photo ze względu na pandemię odbyła się online. Jurorzy od 23 kwietnia wybierali, również online, najlepsze zdjęcia w 7 kategoriach, nadesłane przez 61 fotoreporterów.

Łącznie do konkursu zgłoszono rekordową liczbę ponad 5273 zdjęć. Ostatecznie do finału zakwalifikowano 42 zdjęcia, 15 fotoreportaży, cztery projekty dokumentalne w kategoriach głównych oraz dwa zdjęcia pojedyncze i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland. W tej kategorii startują pełnoletni fotografowie, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia i nie brali udziału w Grand Press Photo. Na nominowane prace po raz pierwszy mogli głosować również widzowie.

Według Weroniki Mirowskiej, wiceprezeski Fundacji Grand Press Photo, która wspólnie z magazynem "Press" organizuje konkurs rekordowa liczba zdjęć może mieć związek z pandemią i kwarantanną, której poddali się Polacy. Ponadto na konkurs zgłoszono aż 33 długoterminowe projekty dokumentalne

- Autorzy w tym trudnym czasie mieli prawdopodobnie więcej czasu, nie tylko na zrobienie zdjęcia, ale przede wszystkim na przejrzenie i przygotowanie na konkurs tego, co zrobili w ciągu ostatniego roku. Wydarzeń było przecież sporo. Marsze, wiece, polityczne wydarzenia i wiele innych – podsumowuje Weronika Mirowska.

W kategorii Zdjęcie Roku zwyciężył Jacek Szydłowski z „Dziennika Wschodniego”. Uwiecznił na nim pielęgniarkę z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie w podczas dyżuru, w namiocie do selekcjonowania pacjentów.

- Zdjęcie Jacka Szydłowskiego od początku przewijało się podczas obrad jurorów. Mieliśmy poczucie, że pokazuje bardzo ważną część naszej rzeczywistości. Jest w nim wszystko: bezsilność, zmęczenie ale i wielkie oddanie tej pielęgniarki. O sile przekazu dodatkowo świadczy fakt, że zostało wybrane jednogłośnie – mówi Weronika Mirowska.

newsletter-promo.png

Grand Press Photo organizowany jest przez magazyn „Press” i Fundację Grand Press od 16 lat. Konkurs przeznaczony jest dla zawodowych fotoreporterów, ale i freelancerów. Przewodniczącym jury był Szwed - Pieter Ten Hoopen, czterokrotny laureat konkursu  Word Press Photo.

ula

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję