TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasz naukowiec wyróżniony jako Młody Promotor Polski

Dr hab. Marcin Poręba, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego otrzymał wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w nauce w programie Młody Promotor Polski, któremu patronuje Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda. 

Nagrody były wręczane po raz pierwszy jako nawiązanie do programu Promotor Polski, skierowanego do osób dojrzałych o ugruntowanej pozycji zawodowej. W ten sposób Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego już od 2017 r. wyróżnia osobistości, które są aktywne w regionach, działają na rzecz społeczności lokalnych, a ich postawa zawodowa i społeczna przyczynia się do umacniania pozytywnego wizerunku kraju.

Prof. Marcin Poręba z wyróżeniem Młody Promotor Polski

Fundacja postanowiła nagradzać też osoby młodsze za wybitne osiągnięcia w nauce, kulturze lub sporcie, przyznając im tytuł  Młodego Promotora Polski. W pierwszej edycji tej nagrody nominowani byli: prof. Marcin Poręba z Politechniki Wrocławskiej, pianista Piotr Alexewicz oraz szachista Jan Krzysztof Duda.  

Decyzją Pierwszej Damy laureatem nagrody „Młody Promotor Polski 2021” został Piotr Alexewicz, natomiast pozostali kandydaci otrzymali wyróżnienia.

Prof. Marcin PorębaProf. Marcin Poręba pracuje w Katedrze Chemii Biologicznej i Bioobrazowania. Opracował nowatorską technologię do ilościowego oznaczania aktywności enzymów proteolitycznych w układach biologicznych, z ukierunkowaniem na choroby nowotworowe. Technologia ta opiera się na zastosowaniu bardzo selektywnych i czułych markerów chemicznych, które łącząc się z wybranymi enzymami, wskazują na ich zaburzoną aktywność.  

Naukowiec w swoich badaniach jako pierwszy na świecie połączył małocząsteczkowe markery chemiczne z cytometrią masową, czego wynikiem jest całkowicie nowa i autorska technologia w obszarze chemii biologicznej służąca do wieloparametrycznej analizy aktywności poszczególnych enzymów w układach biologicznych. W oparciu o tę technologię prof. Poręba wraz z prof. Marcinem Drągiem w 2018 r. założyli na Politechnice Wrocławskiej pierwsze w Polsce laboratorium cytometrii masowej.

Marcin Poręba jest autorem ponad 50 artykułów naukowych w recenzowanych czasopismach zagranicznych z listy filadelfijskiej, które były cytowane ponad tysiąc razy. Prace te ukazały się w prestiżowych czasopismach, takich jak: „JACS”, „Cell Death and Differentiation”, „Chemical Science”, „Nature Protocols”, „PNAS” czy „Chemical Reviews”. W trakcie swojej pracy badawczej był wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe – otrzymał Nagrodę Komitetu Chemii Analitycznej PAN za rozprawę habilitacyjną, Nagrodę Rektora Politechniki Wrocławskiej, Nagrodę Uniwersytetu Zachodniej Australii, stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców i doktorantów, stypendia Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

newsletter-promo.png

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję