TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasz doktorant otrzymał prestiżowe stypendium i wyjedzie do Francji

Daniel Wiczew ze Szkoły Doktorskiej PWr otrzymał prestiżowe stypendium Eiffel Excellence. Francuskie Ministerstwo Europy i Spraw Zagranicznych (MEAE - Ministere de l’Europe et de Affaires Étrangeres) przyznaje je najlepszym studentom z zagranicy. Dzięki grantowi doktorant trafi na Université de Lorraine.

Grant tylko dla najlepszych

eiffel.jpgEiffel Excellence to prestiżowy program stypendialny dla cudzoziemców, którzy chcą studiować we Francji. Jest finansowany przez Ministerstwo Europy i Spraw Zagranicznych i pozwala francuskim uczelniom przyjmować najlepszych kandydatów z zagranicy na studia magisterskie i doktoranckie.

Stypendyści otrzymują miesięczne stypendium w wysokości 1181 euro (studia magisterskie) lub 1400 euro (doktoranci). Otrzymują również dofinansowanie do kosztów podróży w obie strony, ubezpieczenie zdrowotne, a także zniżki na atrakcje kulturalne.

W tym roku do MEAE wpłynęło łącznie 1630 zgłoszeń. Stypendium otrzymało 378 osób (320 na poziomie magisterskim i 58 na doktoranckim). W tym gronie znalazło się trzech reprezentantów Polski. Jednym z nich jest Daniel Wiczew z Politechniki Wrocławskiej.

W poszukiwaniu nowych leków

daniel_wiczew1.jpgNasz młody naukowiec jest obecnie słuchaczem I roku w nowopowstałej Szkole Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej. Doktorat pisze w dyscyplinie Inżynieria Biomedyczna pod opieką dr hab. Sebastiana Kraszewskiego, prof. uczelni na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki.

– W zespole skupiamy się na projektowaniu nowych leków, dzięki którym możliwe będzie leczenie najważniejszych chorób XXI wieku na świecie – wyjaśnia Daniel Wiczew. ­– Korzystamy przede wszystkich z narzędzi numerycznych i szukamy rozwiązań na temat funkcjonowania wybranych mechanizmów molekularnych. Jednym z głównych kierunków naszych badań jest błona komórkowa i jej białka transportowe.

Laureat francuskiego stypendium jest absolwentem Wydziału Chemicznego PWr, gdzie ukończył kierunek Chemia, a następnie kierunek Biotechnologia (specjalność bioinformatyka). Na swoim koncie ma trzy publikację peer-review, z których dwie powstały przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu.

– Zanim podjąłem naukę w Szkole Doktorskiej, uczestniczyłem w kilku projektach naukowych – opowiada Daniel Wiczew. – Wyniki uzyskanych w nich badań zaprezentowałem m.in. na konferencji Drug Discovery w San Diego oraz Modeling and Design of Molecular Materials w Polanicy Zdrój. W trakcie studiów pomagałem też w organizacji międzynarodowych warsztatów WAMMBAT wraz z kołem naukowym BANG, do którego należałem.

Do głównych zainteresowań naukowych doktoranta należy opracowywanie algorytmów uczenia maszynowego i ich zastosowanie w projektowaniu leków i tłumaczenia mechanizmu ich działania. – Zajmuję się także ogólnie pojętą chemią obliczeniową, czyli tworzeniem modeli mikroskopowego świata i wyciąganiem z tego różnych wniosków – tłumaczy Daniel Wiczew.

newsletter-promo.png

Francuska przygoda

Kandydaturę Daniela do stypendium Eiffel Excellence zgłosił Université de Lorraine, w którym dwa lata temu odbywał praktyki w ramach programu Erasmus+. – Zgłoszenie zawierało moje osiągnięcia w formie publikacji, opis działalności akademickiej oraz szczegóły projektu, który będę realizował podczas pobytu we Francji w ramach Eiffel Excellence. Jednocześnie projekt musiał być częścią mojego doktoratu, zgodnie z ideą podwójnego dyplomu (fr. cotutelle) – wyjaśnia Daniel Wiczew.

daniel_wiczew2.jpg

W swoim projekcie nasz młody naukowiec skupia się nad użyciem uczenia wzmocnionego (ang. Reinforcment Learning) do przewidywania zachowania białek w błonie komórkowej. Może to pozwolić odgadnąć wpływ mutacji na działanie danego białka, np. wytłumaczyć występowanie zespołu Brugada (rzadkiej choroby serca o podłożu genetycznym), czy też brak działania danego leku na konkretne białko.

– Uczenie wzmocnione jest działem uczenia maszynowego, którego metody są szeroko stosowane w sztucznej inteligencji – mówi Daniel Wiczew. – Przykładem jest AlphaGo, czyli znany program oparty o uczenie wzmocnione. Potrafił on pokonać kilku mistrzów świata rywalizując z nimi w popularną grę planszową Go.

W związku z panującą obecnie na świecie pandemią Daniel Wiczew jeszcze nie wie, kiedy wyjedzie do Francji. Zgodnie z regulaminem stypendium Eiffel Excellence powinienem trafić na Université de Lorraine w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/21.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję