TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasi studenci zaprojektowali „Akademik Marzeń”. Jak wygląda?

Wizualizacja akademika

Studenci architektury i budownictwa wzięli udział w 24-godzinnym maratonie BIM, w czasie którego zaprojektowali akademik swoich marzeń. Miałby powstać nad Odrą z pływającym obiektem sportowo-rekreacyjnym.

Maraton połączony z warsztatami i wykładami jest częścią pierwszej edycji konkursu organizowanego wspólnie przez miesięcznik Builder Polska, Stowarzyszenie Producentów Betonów i firmę WSC Witold Szymanik.

Zespół projektowyZadaniem uczestników było stworzenie projektu architektoniczno-inżynierskiego współczesnego akademika marzeń w wybranej lokalizacji. Koncepcja musiała uwzględniać zastosowanie dwóch podstawowych technologii: prefabrykacji betonowej i autoklawizowanego betonu komórkowego.

Z wyzwaniem zmierzyli się młodzi przedstawiciele 10 polskich uczelni. Politechnikę Wrocławską reprezentowali architekci Agata Maj i Kinga Śnieżek z Wydziału Architektury oraz inżynierowie budownictwa Przemysław Kierski i Paulina Tarazewicz z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego.

Opiekunami zespołu byli: dr inż. Mariusz Szóstak z Katedry Budownictwa Ogólnego i mgr inż. Tomasz Nowobilski z Katedry Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych.

Studenci zaprojektowali kompleks obiektów składający się z budynku głównego, czyli akademika, pływającego budynku sportowo-rekreacyjnego – na Odrze oraz obiektu reprezentacyjnego i mieszkalnego dla pracowników, czyli domu asystenta (na południowym brzegu Odry).

Budynki miałyby wpisywać się w historyczną oś kompozycyjną zaplanowaną przez Maxa Berga. Znajdują się na niej otwarta w 1913 r. Hala Stulecia i zbudowane sto lat później Afrykarium wrocławskiego zoo.

Wizualizacja akademika

Studenci stworzyli koncepcję architektoniczno-inżynierską z elementami projektu architektonicznego i budowlanego oraz model 3D akademika. W projekcie zaplanowali wykorzystanie asortymentu i usług firmy Betard, czyli wywodzącego się z Dolnego Śląska producenta elementów prefabrykowanych dla budownictwa. Dzięki temu możliwa byłaby minimalizacja kosztów transportu i wsparcie lokalnego rynku.

newsletter

Wizualizacja akademika- Zakres prac obejmował też użycie programów wspomagających projektowanie i wykorzystujących nowe technologie, czyli np. wykrywanie kolizji na podstawie opracowanego modelu 3D i skoordynowanie z innymi branżami za pomocą dedykowanych programów – opowiadają twórcy koncepcji.

Jak podkreślają studenci, wykorzystanie elementów prefabrykowanych nie tylko ułatwiłoby zaprojektowanie obiektów, ale także zniwelowałoby powstawanie błędów w trakcie budowy, wynikających z umiejętności pracowników fizycznych. Element prefabrykowany jest wykonany poza budową, co wpływa na jego jakość i wytrzymałość.

Konkurs „Dwa oblicza, jedna przyszłość betonu komórkowego oraz prefabrykacji betonowej”  ma pomagać studentom - architektom i konstruktorom – m.in. w sprawnym posługiwaniu się technologią BIM, a także dobieraniem elementów prefabrykowanych do projektowanego obiektu. Finał wyzwania i ogłoszenie zwycięzców zaplanowano podczas VII Konferencji Stowarzyszenia Producentów Betonów – 11-12 października.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję