TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 01.06.2022 Kategoria: aktywność studencka, konkursy/stypendia, Wydział Architektury
Do globalnego finału Saint-Gobain Architecture Students Contest zakwalifikowały się aż dwa zespoły z Politechniki Wrocławskiej. W czerwcu kilkuset finalistów z najlepszych ośrodków akademickich na świecie zaprezentuje przed jury swoje koncepcje rewitalizacji terenu przy dworcu Warszawa Wschodnia.
Architecture Students Contest jest międzynarodowym konkursem organizowanym od 2004 r. przez grupę Saint-Gobain.
Co roku bierze w nim udział blisko trzy tysiące studentów architektury z 40 krajów, reprezentujących ponad 200 uczelni wyższych.
Uczestnicy stają przed zadaniem rewitalizacji rzeczywistego obszaru wyznaczonego przez organizatorów w jednym z miast na świecie. W poprzednich latach były to m.in. Paryż, Madryt, Mediolan i Dubaj.
W tym roku przed studentami postawiono wyzwanie rewitalizacji działki położonej w sąsiedztwie dworca kolejowego Warszawa Wschodnia. Mieli zaprojektować renowację obiektu starej fabryki wyrobów metalowych przy ul. Berka Joselewicza, a także przygotować projekt komercyjnego akademika w tym rejonie. Ich rozwiązania musiały być zgodne z wizją Warszawy neutralnej klimatycznie 2050 i strategią #Warszawa2030.
Projekty miały też wyróżniać się jak największą innowacyjnością i wpisywać w ideę zrównoważonego rozwoju.
Dwuosobowe zespoły przygotowywały je pod okiem opiekunów merytorycznych z ich uczelni. Wszystkie były oceniane według jednolitych kryteriów na całym świecie – najpierw w finałach krajowych, a teraz jury będzie się im przyglądać w finale globalnym.
Pod uwagę brane są jakość architektoniczna projektu i zgodność z planem zagospodarowania i założeniami inwestycji, spełnienie kryteriów technicznych, detale konstrukcyjne i prawidłowe zastosowanie produktów i systemów uwzględnionych w projektach.
Światowy finał zaplanowano na 8-10 czerwca. Po raz pierwszy odbędzie się w Polsce.
W polskim etapie konkursu zwyciężyły Aleksandra Tądel i Magdalena Strauchmann z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, które przygotowały swój projekt pod opieką dr. inż. arch. Tomasza Głowackiego.
Trzecie miejsce także zdobyli reprezentanci PWr – Aleksandra Stępniowska i Wojciech Bandyk (i ich projektem również opiekował się dr Głowacki).
Zwyciężczynie krajowego finału przygotowały projekt o nazwie „Zeroramowy” („Frameless”), który podkreśla ich główne założenia: zeroenergetyczność, zeroemisyjność i dostępność dla wszystkich użytkowników, zwłaszcza dla tych o specjalnych potrzebach.
Zaproponowały wpisujący się w otoczenie kompleks budynków opartych na idei cohausingu. Założenie obejmuje akademiki, mieszkania oraz centrum społecznościowe. Autorki projekty przystosowały pomieszczenia do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami.
- Osiedle łączące seniorów z młodymi ludźmi może być dobrym rozwiązaniem dla problemów, które wiążą się z kwestią starzenia się naszego społeczeństwa. Dane demograficzne dla dużych miast, takich jak Warszawa, pokazują, że z biegiem lat odsetek seniorów będzie coraz wyższy. Dlatego tworzenie przestrzeni do spotkań dla różnych pokoleń jest ważne. Starsi mieszkańcy mogliby dzielić się doświadczeniem ze studentami, a ci drudzy pomagać seniorom w codziennych aktywnościach, takich jak zakupy czy radzenie sobie z nowymi technologiami – tłumaczą studentki.
Nową zabudowę autorki połączyły ze zrewitalizowaną fabryką, projektując nad nią nadwieszaną konstrukcję opartą o kratownicę Vierendeela. Znalazłaby się tam strefa studencka - miejsce, gdzie studenci mogliby bezpłatnie korzystać z sal do udzielania korepetycji w zamian za wolontariat w centrum społecznościowym.
W drugiej części nadwieszenia powstałyby natomiast biura do wynajęcia, które pozwalałyby mieszkańcom na pracę w systemie home office, a jednocześnie oddzielenie życia prywatnego od pracy.
Parter budynków (który powstałby z cegieł z odzysku) zajęłyby usługi – np. gabinety fizjoterapii, piekarnia czy przedszkole osiedlowe. Powyżej mieszkańcy mieliby do wyboru cztery typy mieszkań, a studenci w akademikach – pokoje pojedyncze, „dwójki” i pokoje z udogodnieniami dla osób o specjalnych potrzebach.
Z kolei zrewitalizowana fabryka służyłaby za centrum sąsiedzkiej aktywności – z kawiarnią prowadzoną przez lokalną społeczność, przestrzenią warsztatową i klubem seniora.
Aleksandra Tądel i Magdalena Strauchmann dużą wagę przyłożyły do rozwiązań, które zapewniałyby komfort termalny, akustyczny, dobrą jakość powietrza i komfort wizualny (multicomfort) oraz gwarantowały niewielki wpływ budynku na środowisko.
Postanowiły zastosować m.in. podwójną szklaną fasadę z przesuwnymi panelami czy loggie w południowej części budynku. Pozostawiły istniejące zadrzewienie i zaplanowały dodatkowe nasadzenia.
Dodatkowo zaprojektowały zielone dachy oraz podziemne zbiorniki na wodę deszczową i system ponownego wykorzystywania wody szarej. Na elewacjach budynków postanowiły wykorzystać perowskitowe kropki kwantowe, które pozwoliłyby budynkowi na pozyskiwanie energii.
Więcej informacji na temat projektu na stronie konkursu.
Aleksandra Stępniowska i Wojciech Bandyk przygotowali projekt „Green House”. Ich koncepcja przewiduje budowę 250 pokoi w dwóch budynkach akademickich z ogrodami wertykalnymi i loggiami, a także 38 mieszkań w dwóch budynkach mieszkalnych, parking podziemny i zagospodarowanie wewnętrznego dziedzińca. Całość byłaby okryta ruchomymi panelami z blachy perforowanej i otoczona sukiennicami.
Budynki w parterze miałyby usługi - m.in. sklepy, gabinet kosmetyczny, kawiarnię, siłownię czy przedszkole.
W akademikach studenci zaproponowali przestrzenie wspólne – takie jak sala komputerowa z punktem ksero i biblioteką czy stołówka łącząca dwie wieże budynków.
Część mieszkalna miałaby w pewnym sensie stanowić tło dla zabytkowej fabryki.
– Chcąc zachować autentyczność i klimat budynku, zdecydowaliśmy się na odsłonięcie surowej cegły i niemal zerową ingerencje w jego konstrukcję – opowiadają studenci. – Przeprojektowaliśmy go na dom kultury z siedzibą fundacji i salą wystawową. Stworzyliśmy tam gabinety i przestrzenie, gdzie nie tylko mieszkańcy mogliby rozwijać swoje pasje.
Ważnym aspektem tego projektu jest zieleń. Autorzy zaproponowali liczne przestrzenie zielone i rekreacyjne dla mieszkańców na otaczającym teren wewnętrznym dziedzińcu. Znalazłyby się tam także miejskie szachy, plac zabaw i zbiornik wodny pełniący także funkcję retencyjną (poza nim przewidzieli także podziemne zbiorniki wodne ulokowane na poziomie -1 terenu).
Studenci zaplanowali też m.in. zamknięty obieg wody szarej, ponowne wykorzystanie cegły z rozbiórki istniejących obiektów, wykonanie blachy paneli elewacyjnych ze stopów miedzi (ze względu na jej prozdrowotne właściwości i ekologiczny sposób jej pozyskiwania), dwustronne oświetlenie mieszkań (którego natężenie będzie można regulować za pomocą ruchomych, ażurowych paneli), a także wykorzystanie niskoemisyjnego szkła (pozwalającego na oszczędność energii) oraz materiałów o niższym śladzie węglowym do części konstrukcji budynków (CLT i GLT).
Więcej informacji na temat projektu na stronie konkursu.
Zwycięzców konkursu poznamy 10 czerwca. Laureaci zostaną nagrodzeni finansowo (główna wygrana to pięć tysięcy euro, a pula wszystkich to 11,5 tys. euro).
Lucyna Róg
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »