TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasi studenci zaprojektowali przebudowę Domu Seniora w Goerlitz

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Studenci Wydziału Architektury PWr opracowywali projekt rozbudowy Domu Seniora Zentralhospital w Goerlitz. Nasza uczelnia nawiązała współpracę z tamtejszym Urzędem Miasta

goerlitz_dom_seniora.jpgProgram realizowany był w ramach kursu "Architektura mieszkaniowa dla osób starszych" pod kierunkiem prof. Barbary Gronostajskiej i dr Anny Berbesz. Uczestniczyli w nim studenci piątego roku W1.

Obiekt, którym zajęli się przyszli architekci, został zbudowany w 1863 r. z pierwotnym przeznaczeniem jako budynek szpitalny dla osób starszych. Obecnie wymaga jednak rozbudowy i dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach kursu, na zaproszenie Urzędu Miasta Goerlitz i inwestora przebudowy AWO Oberlausitz, studenci odwiedzili Zentralhospital oraz inne placówki tego typu w rejonie. Następnie w zespołach dwuosobowych opracowywali koncepcję rozbudowy i adaptacji budynku.

projekt_2_plansza_2.jpg- Główne wytyczne determinowane były stworzeniem sześciu modułów z 12-14 pokojami jednoosobowymi oraz przestrzenią wspólną zawierającą kuchnię, jadalnię ogólnodostępną, świetlicę. Pokoje miały być wyposażone w aneksy kuchenne i łazienki – wyjaśnia prof. Barbara Gronostajska, specjalizująca się w projektowaniu takich obiektów.  Dodaje, że istotnym założeniem było zachowanie istniejącego ogrodu zewnętrznego w możliwie niezmienionym stanie. Miał on pełnić funkcję rekreacyjną oraz być miejscem zabaw dzieci przebywających w sąsiadującym ze szpitalem przedszkolu.

Pod koniec ubiegłego roku powstało siedem projektów architektonicznych. – Jako projekty studenckie nie zostaną jednak zrealizowane, ale będą stanowić inspirację dla biur, które zajmą się stworzeniem finalnej koncepcji. Studenci zostaną zaproszeni na praktyki do tych firm projektowych – wyjaśnia prof. Gronostajska. Według niej realizowanie zadań mocno osadzonych w realiach jest bardzo przydatne w procesie kształcenia studentów i daje im duże doświadczenie w pracy projektowej.

Swoje prace uczestnicy kursu prezentowali na specjalnym pokazie zorganizowanym w Zentralhospital przy udziale przedstawicieli lokalnych władz, inwestora i wykładowców Brandenburgische Technische Universitat z Cottbus. Obecnie propozycje studentów można oglądać w Urzędzie Miasta Goerlitz.

Więcej o projekcie na stronie internetowej Wydziału Architektury.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję