TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasi studenci i studentki zwyciężyli w ogólnopolskim hackathonie HackYeah

Data: 01.10.2024 Kategoria: aktywność studencka

Członkowie zespołu w czasie hackathonu

W 24 godziny opracowali narzędzie ułatwiające wyszukiwanie informacji na stronach internetowych, które nie są przejrzyste i mają skomplikowaną strukturę. Zespół z Koła Naukowego Solvro zwyciężył w krakowskim hackathonie HackYeah w kategorii Artificial Intelligence.

Uczestnicy 10. edycji HackYeah w weekend spotkali się na Tauron Arenie w Krakowie, by przez całą dobę pracować nad jednym z 13 wyzwań przygotowanych przez organizatorów.

Zadania zmuszały do szukania nowych rozwiązań dla bieżących wyzwań społecznych. W zespołach liczących maksymalnie sześć osób działali m.in. studenci, programiści, projektanci UX/UI, kierownicy projektów, inżynierowie, eksperci baz danych, analitycy i gracze, a wspierali ich doświadczeni mentorzy.

Zwycięska drużynaWśród partnerów hackathonu były m.in. Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Finansów i Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oraz duże międzynarodowe firmy takie jak GR8 Tech, IBM, Deloitte czy Luxoft. Pula nagród we wszystkich kategoriach przekroczyła 240 tys. zł.

Organizatorzy – tradycyjnie już – przekażą później dochód z biletów na hackathon na instytucje dobroczynne. W tym roku zostanie on przeznaczony na zakup sprzętu elektronicznego dla wybranego domu dziecka w Małopolsce.

Łatwe wyszukiwanie na „trudnych” stronach

W kategorii Artificial Intelligence za najlepsze uznano rozwiązanie przygotowane przez studentki i studentów Politechniki Wrocławskiej – Łukasza Lenkiewicza i Dawida Wolkiewicza (studenci kierunku sztuczna inteligencja), Julię Farganus (studentkę informatyki stosowanej), Karolinę Nowacką (studentkę Medical Informatics), Mikołaja Czachorowskiego (studenta inżynierii systemów) i Katarzynę Matuszek (studentkę informatyki technicznej).

Wszyscy oni są członkami i członkiniami Koła Naukowego Solvro, które na krakowski hackathon wystawiło dwa zespoły.

Zadaniem było tutaj stworzenie narzędzia ułatwiającego wyszukiwanie informacji na stronach internetowych, które nie są przejrzyste i mają skomplikowaną strukturę. Musiało oczywiście spełniać konkretne wymagania opisane przez organizatorów.

– Jako przykład takich trudnych stron obraliśmy witryny samorządów lokalnych, z których często sami korzystamy i wiemy, jak czasochłonne bywa poszukiwanie na nich odpowiedzi na interesujące nas kwestie – opowiada Łukasz Lenkiewicz, członek zwycięskiego zespołu.

Jak tłumaczą studenci, ich rozwiązanie ułatwia interakcję z takimi stronami poprzez „zwracanie” dokładnych odpowiedzi w szybki sposób. Umożliwia też dostosowanie formatowania do potrzeb użytkownika (np. w formie wypunktowanej listy). Narzędzie „zwraca” również źródło, na podstawie którego została wygenerowana odpowiedź. – A do tego użytkownikowi zapewniliśmy przejrzysty i intuicyjny interfejs do obsługi, który upraszcza interakcję z daną witryną internetową – opowiada Łukasz.

newsletter

Podkreśla też, że jedną z głównych zalet opracowanego przez nich rozwiązania jest system filtrowania odnośników. – Który pozwala wybrać najistotniejsze strony w kontekście pytania użytkownika. W ten sposób ograniczamy liczbę podstron, jakie należy przeszukać, a to pozwala na znalezienie informacji szybciej niż zrobiłby to człowiek – tłumaczy student.

Zespół pracując nad swoim narzędziem, początkowo chciał przede wszystkim pomóc osobom starszym, ale ostatecznie jego rozwiązanie okazuje się przydatne dla wszystkich grup wiekowych.

Partnerem kategorii Artificial Intelligence było Ministerstwo Cyfryzacji. Zwycięski projekt nagrodzono 20 tys. zł oraz możliwością udziału w kursie AI_Devs.

Członkowie koła w czasie hackathonu

Koło Naukowe Solvro zrzesza pasjonatów IT – od aplikacji mobilnych, przez sztuczną inteligencję, po web development. O jego działalności można przeczytać na prowadzonym przez studentów blogu. Aktualnie trwa rekrutacja do koła – szczegóły i informacje o zadaniach rekrutacyjnych na stronie Solvro.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję