Nasi naukowcy będą monitorować stan zanieczyszczenia powietrza w Opolu

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej opracowują nowatorski mobilny system monitorowania powietrza. Będą go testować, wykorzystując czujniki rozmieszczone na terenie Opola.

W Katedrze Informatyki Stosowanej na Wydziale Informatyki i Zarządzania od kilku miesięcy realizowany jest międzynarodowy projekt HAPADS. Pracuje nad nim międzynarodowe konsorcjum, w skład którego oprócz PWr weszli: Politechnika Gdańska, AGH, Norwegian Institute for Air Research, University of Tromso, The Arctic University of Norway oraz spółka Logistics Enhancement Systems and Services.

Naukowcy z PWr będą badać stan powietrza w Opolu– Naszym zadaniem jest zaprojektowanie i budowa mobilnej platformy monitorowania powietrza, z której będą mogli korzystać kierowcy, firmy transportowe, urzędnicy czy zwykli mieszkańcy – mówi dr inż. Krystian Wojtkiewicz z Katedry Informatyki Stosowanej PWr.

Wyjaśnia, że ich system będzie się składał z czujników, urządzeń programowalnych, systemów akwizycji danych, modelów optymalizacyjnych, zintegrowanych modelów kalibracji zanieczyszczenia powietrza i interfejsu użytkownika. Ma być dokładny, niewielkich rozmiarów, autonomiczny i wykrywać zanieczyszczenia powietrza różnego rodzaju.

– Nasza koncepcja jest oparta na mobilnej platformie zamontowanej na pojazdach. Jej głównym zadaniem będzie bezprzewodowe gromadzenie, przetwarzanie i transmisja danych oraz ich modelowanie – mówi naukowiec z PWr.

newsletter-promo.png-

– Ponieważ bezprzewodowa transmisja dużych ilości danych z urządzenia mobilnego jest kłopotliwa, istnieje potrzeba lokalnego przetwarzania danych. Platforma zintegruje więc czujniki i urządzenia nadawcze, będzie również szeroko gromadzić i przetwarzać dane – dodaje.

Miejscem testowym do sprawdzenia prototypowych rozwiązań w terenie będzie Opole. Właśnie z władzami tego miasta Politechnika Wrocławska podpisała 13 kwietnia umowę o współpracy.

– Opole już od kilku lat posiada system czujników do pomiaru jakości powietrza, ciągle go rozwijamy i udoskonalmy, jesteśmy miastem innowacyjnym i otwartym na nowe technologie, dlatego propozycja Politechniki Wrocławskiej w zakresie naszego udziału w testowaniu nowatorskiego mobilnego systemu monitorowania powietrza została przez nas przyjęta z dużym entuzjazmem - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. – Chętnie uczestniczymy w tego typu przedsięwzięciach, zwłaszcza że projekt jest międzynarodowy, nie wymaga od nas wkładu finansowego, a jego wyniki mogą być przydane w kolejnych latach w skutecznej walce o czystsze powietrze w mieście.

Porozumienie umożliwi naszym naukowcom zbieranie danych z czujników rozmieszczonych na terenie miasta oraz wykorzystywanie danych kartograficznych terenu.

Naukowcy z PWr będą badać stan powietrza w Opolu– Pierwszym etapem naszych działań będzie opracowanie cyfrowego modelu miasta, w oparciu o pozyskane dane. Pozwoli nam to oszacować zanieczyszczenie powietrza w poszczególnych obszarach miasta – tłumaczy dr Krystian Wojtkiewicz. – W kolejnym kroku mobilny czujnik, umieszczony na autobusie miejskim, będzie weryfikował wyliczenia modelu – dodaje naukowiec z PWr.

Docelowo system mobilnych czujników wykorzystywać będzie opracowany model do zwiększenia dokładności pomiarów zanieczyszczenia, jak również do podawania dokładnych pomiarów w czasie rzeczywistym.

– Planujemy również opracowanie modelu probabilistycznego pozwalającego na przygotowywanie krótkoterminowych prognoz poziomów zanieczyszczeń powietrza – mówi dr Wojtkiewicz.

Dodaje, że wyniki pierwszego etapu prac powinny być znane jeszcze w tym roku. Natomiast pod koniec przyszłego roku ma być uruchomiony serwis prezentujący wyniki działania czujnika mobilnego.

ISZ