TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasi doktoranci laureatami konkursu ProDok 2024

Przedstawiciele Rady Doktorantów PWr z nagrodą - zdjęcie

Rada Doktorantów Politechniki Wrocławskiej zwyciężyła w Konkursie Środowiska Doktoranckiego ProDok 2024. Naszych młodych naukowców doceniono w kategorii „Skuteczny Samorząd Doktorantów”. 

Nagrody wręczono w trakcie uroczystej gali, w trakcie której ogłoszono najbardziej podoktoranckie inicjatywy mijającego roku. Głównym założeniem konkursu jest przede wszystkim zapewnienie warunków równej, koleżeńskiej i pro-rozwojowej rywalizacji. Konkurs był również okazją do dokonania przeglądu inicjatyw środowiskowych oraz wyróżnienia aktywności, inspirujących na przyszłość. 

W tym roku do konkursu zgłoszono prawie 100 wniosków, a zwycięzców wybrano w głosowaniu przeprowadzonym przez samorządy doktorantów. Nagrody przyznano w sumie w siedmiu kategoriach, a naszych młodych naukowców doceniono jako „Skuteczny Samorząd Doktorantów”.

– Nagroda jest dla nas niezwykle istotnym wyróżnieniem i potwierdzeniem skuteczności działań Rady Doktorantów na rzecz społeczności doktoranckiej Politechniki Wrocławskiej. To docenienie naszej pracy na wielu płaszczyznach: od inicjatyw integracyjnych, które mają na celu zbliżenie środowiska doktorantów oraz stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń, aż po zaangażowanie w dialog z władzami uczelni i wdrażanie rozwiązań korzystnych dla młodych naukowców – mgr inż. Dawid J. Kramski, przewodniczący Rady Doktorantów. – Nagroda ta pokazuje, że nasze działania są nie tylko zauważane, ale także cenione przez społeczność doktorancką w skali krajowej – dodaje.

Laureaci konkursu ProDok 2024 - zdjęciefot. Kamil Pudełko

Do najważniejszych inicjatyw zrealizowanych przez Radę Doktorantów PWr należą m.in.:

  • cykliczne wydarzenia integracyjne, takie jak Spotkanie Przedświąteczne, Rajd Doktoranta (który gości również doktorantów z innych uczelni i obejmuje interdyscyplinarne sympozjum doktoranckie), Dzień Doktoranta oraz PhD Fest. Wydarzenia te przyczyniają się do budowania wspólnoty i promowania interdyscyplinarnej współpracy.
  • Program minigrantów dla doktorantów, opracowany we współpracy z władzami uczelni. W pierwszej edycji programu przeznaczono na minigranty 1 020 000 zł, a wsparcie w wysokości do 20 tys. zł otrzymało 73 doktorantów. Kolejna edycja konkursu zostanie ogłoszona w grudniu bieżącego roku.
  • Podwyżki stypendiów doktoranckich, które obecnie plasują naszych doktorantów w gronie najlepiej wynagradzanych w Polsce.
  •  Wsparcie finansowe na przygotowanie rozprawy doktorskiej dla doktorantów na pierwszym roku przedłużenia, co było innowacyjnym rozwiązaniem w skali kraju.
  • Zmniejszenie obowiązkowego pensum dydaktycznego, o 50%, co pozwala doktorantom skupić się na badaniach i rozwijaniu kariery naukowej.

Przewodniczący zaznacza, że wiele z tych inicjatyw ma charakter pionierski i wyznacza szlaki, z których korzystają inne samorządy doktorantów.

– Warto podkreślić, że sukces ten był możliwy dzięki wsparciu i otwartości władz naszej uczelni oraz Szkoły Doktorskiej, które konsekwentnie inwestują w rozwój doktorantów, uznając ich kluczową rolę w środowisku akademickim. To wyróżnienie nie tylko motywuje nas do kontynuacji dotychczasowych działań, ale także zachęca do podejmowania nowych inicjatyw, które będą służyć rozwojowi społeczności doktoranckiej – dodaje mgr inż. Dawid J. Kramski. – Chcielibyśmy szczególnie podziękować przewodniczącej XIX kadencji Rady Doktorantów PWr, mgr inż. Natalii Tyszkiewicz, która była motorem napędowym oraz całemu zespołowi XIX kadencji (mgr inż. Izabela Walendzik, mgr inż. Dawid J. Kramski, mgr inż. Adrian Kowaliński, mgr inż. Jędrzej Matla, mgr inż. Marek Sompolski i mgr inż. Paweł Nocen), których wspólna praca była fundamentem naszych osiągnięć.

Pełną listę laureatów można znaleźć na stronie Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

Szkoła Doktorska Politechniki Wrocławskiej rozpoczęła swoje funkcjonowanie od roku akademickiego 2019/2020. Nauka jest realizowana w trzynastu dyscyplinach, a obecnie na Politechnice Wrocławskiej  kształci się około 800 doktorantów, w tym 88 obcokrajowców z 25 krajów. Jednym z celów naszej uczelni jest dalszy rozwój szkoły  i co najmniej dwukrotne zwiększenie liczby doktorantów.

newsletter_2023_14.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję