TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 04.02.2021 Kategoria: absolwenci, nagrody/odznaczenia/medale, Wydział Mechaniczny
Nasza absolwentka, Aleksandra Trybalska, zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim finale konkursu na najlepsze prace dyplomowe o profilu mechanicznym. Nagrody przyznaje Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP).
Konkurs organizowany jest co roku – na poziomie lokalnym i ogólnopolskim. Nagradzane są w nim najlepsze prace dyplomantów studiów inżynierskich i magisterskich wydziałów mechanicznych lub innych wydziałów prowadzących studia o profilu mechanicznym – o ile dyplomy dotyczą dziedziny związanej z budową i eksploatacją maszyn, mechaniką lub dyscyplin pokrewnych. Konkurs ma zachęcać młodych inżynierów do podejmowania ambitnych prac dyplomowych i zainteresować ich tematyką przydatną dla gospodarki kraju. Tegoroczna edycja odbyła się pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki.
Stowarzyszenie przyznało dwie pierwsze nagrody ex aequo, doceniając nimi naszą absolwentkę Aleksandrę Trybalską, która ukończyła zarządzanie i inżynierię produkcji na Wydziale Mechanicznym PWr, oraz Marcina Niebrzydowskiego z Politechniki Poznańskiej.
Studentka PWr obroniła pracę inżynierską „Ocena jakości klejowych połączeń noży z węglikami spiekanymi w procesie produkcyjnym przetwarzania gumy” przygotowaną pod okiem prof. Zbigniewa Mirskiego z Katedry Materiałoznawstwa, Wytrzymałości i Spawalnictwa.
Swoje badania przeprowadziła częściowo w firmie Stargum w Stargardzie koło Szczecina. To przedsiębiorstwo, które zajmuje się wytwarzaniem różnego rodzaju wyrobów i mieszanek gumowych – m.in. termoplastycznego granulatu gumowego wykorzystywanego na powierzchniach placów zabaw, boisk sportowych i tartanowych bieżni lekkoatletycznych. Trybalska przeanalizowała tam proces produkcji rozdrabniania gumy na granulat, do którego wykorzystuje się noże wykonane ze stali i węglików spiekanych, rozdrabniające półfabrykat w postaci taśmy gumowej.
Jak podkreśla studentka, wytrzymałość połączenia klejowego w takim nożu i materiał, z jakiego zrobione będzie ostrze, decydują o stopniu rozdrobnienia granulatu i trwałości narzędzia. Uzyskanie większej trwałości ostrza i połączenia klejowego między płytką węglikową a korpusem pozwala na zmniejszenie częstotliwości wymiany narzędzi, a tym samym na ograniczenie kosztów związanych z zakupem materiałów na noże, ich wykonaniem i montażem na stanowisku.
Autorka wykonała więc badania połączeń klejowych, modyfikując klej napełniaczem metalowym (proszek Al) i mierząc przewodność cieplną kleju oraz prowadząc statyczne próby ścinania. Do badań użyła kleju na bazie żywicy metakrylowej i dwóch rodzajów utwardzacza w różnej postaci: lakieru i proszku. Po wielu analizach wybrała klej, którego zastosowanie pozwala na bezpieczną i długą pracę.
Studentka wykazała, że znacznie dłuższy czas eksploatacji noży klejonych w porównaniu z nożami stalowymi pozwolił firmie na zwiększenie możliwości przerobowych z 60 do przynajmniej 500 ton granulatu gumowego, bez ostrzenia noży. Technologia klejenia noży generuje też około 2,5-krotnie mniejsze koszty wytwarzania niż technologia lutowania twardego, co prowadzi do dużych oszczędności w produkcji noży do rozdrabniania gumy (w skali roku nawet 300 tys. zł). Dlatego też opracowana przez Aleksandrę Trybalską technologia została wdrożona przez stargardzką firmę. Zadowoleni są także jej klienci, którzy zwracają uwagę na lepszą jakość wyrobu.
Jako że technologia opracowana przez studentkę jest rozwiązaniem nowatorskim, została też zgłoszona jako wynalazek do Urzędu Patentowego, by objąć ją ochroną prawną.
Szczegółowe wyniki konkursu tutaj.
Lucyna Róg
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »