Najlepsze dolnośląskie szkoły średnie wyróżnione

Dyrektorzy dolnośląskich szkół średnich z dyplomami - zdjęcie

Dyrektorzy najlepszych dolnośląskich liceów i techników odebrali wyróżnienia przyznane w rankingu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. II miejsce we Wrocławiu i IX w Polsce zajęło Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej.

Głównymi kryteriami oceny w rankingu liceów są wyniki matur, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych oraz sukcesy szkół w olimpiadach – również międzynarodowych. W klasyfikacji techników dodatkowo oceniany jest także wynik egzaminu zawodowego.

Dyrektorka ALO PWr z dyplomem - zdjęcieW skład kapituły wchodzą przedstawiciele trzech środowisk edukacyjnych – przedstawiciele komitetów głównych olimpiad, okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wyniki klasyfikacji mają ogromny wpływ na decyzję uczniów poszukujących dla siebie najlepszej szkoły.

– To wielki dzień dla najlepszych szkół województwa dolnośląskiego, ale też dla nas, bo widzimy, jak potrzebny jest ten ranking, ile budzi emocji i radości – mówił w nagranym wystąpieniu Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press. – Ranking to profesjonalna, uporządkowana informacja. Tworząc go, korzystamy wyłącznie z zewnętrznych źródeł, a zasady są w pełni transparentne. Nie ma w nim miejsca na subiektywne oceny, stąd powszechne uznanie jego wyników – dodał.

Oficjalne wyniki ogłoszone zostały w styczniu, a w tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę 1360 liceów ogólnokształcących i 1185 techników. W czwartek podczas uroczystej gali na Politechnice Wrocławskiej dyplomy odebrali dyrektorzy najlepszych dolnośląskich szkół średnich.

– Jesteśmy przyzwyczajeni, że praca młodych ludzi, podobnie jak nasza, jest obecnie coraz częściej oceniana. O ile liczbami nie zawsze da się wyrazić ogrom wysiłku i zaangażowania, to jednak przy mądrze dobranych kryteriach oceny taki ranking może dać nam wiele informacji i być pewnego rodzaju drogowskazem dla uczniów i ich rodziców – podkreślił prof. Kamil Staniec, prorektor ds. kształcenia PWr. – Wyniki mogą być także drogowskazem dla dyrektorów szkół, którzy dzięki temu mogą określić, czy obrany przez nich kierunek i metody kształcenia są właściwe – dodał.

Czołowe miejsca wśród techników zajęły Technikum nr 10 im. Fryderyka Joliot-Curie, Technikum nr 5 w Bolesławcu i Technik Leśne w Miliczu.

Prof. Kamil Staniec - zdjęcieSpośród liceów z regionu Dolnego Śląska najlepiej wypadły trzy wrocławskie licea: numer III im. Adama Mickiewicza, Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej oraz numer XIV im. Polonii Belgijskiej. To olbrzymi sukces naszej szkoły, która znalazła się też w gronie dziesięciu najlepszych liceów w Polsce. W porównaniu do zeszłorocznego wyniku politechniczne liceum awansowało aż o dziewięć pozycji.

Z kolei w zestawieniu obejmującym wyniki maturalne nasza szkoła uplasowała się na świetnym czwartym miejscu, notując awans aż o dwanaście pozycji w porównaniu z zeszłym rokiem. Ubiegłoroczne matury były bowiem dla naszych absolwentów rzeczywiście bardzo udane. Z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego i z fizyki uzyskali najwyższe wyniki w całym regionie dolnośląsko-opolskim.

Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej działa od 2014 r. i mieści się w popularnym Serowcu (budynek C-13). Znajdują się tam sale lekcyjne, specjalistyczne pracownie oraz laboratoria. Wszystkie klasy wyposażone są w komputery i projektory multimedialne, dzięki czemu podczas zajęć nasi uczniowie korzystają z nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Szkoła dysponuje m.in. sprzętem do budowy układów elektronicznych oraz robotyki z elementami programowania.

Nauka w liceum jest bezpłatna, a nabór prowadzony na zasadach szkoły publicznej, choć placówka znajduje się w osobnym systemie rekrutacji. Nacisk położony jest na przedmioty ścisłe – matematykę, fizykę, chemię i informatykę, ale uczniowie mają też do wyboru wiele zajęć pozalekcyjnych.

750x96_v2.png

mic