TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Najlepsi na świecie! Sonda z PWr wygrała konkurs w USA

sat3.jpg

Przed rokiem byli o włos o zwycięstwa, w tym roku nie pozostawili rywalom złudzeń. Członkowie PWr Aerospace wygrali międzynarodowe zawody sond kosmicznych CanSat Competition United States 2023!

Konkurs organizuje Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne wraz z NASA, Lockheed Martin oraz firmą Siemens. W tym roku do rywalizacji stanęło 40 studenckich zespołów z całego świata, przed którymi postawiono jedno wyzwanie – zbudowanie sondy kosmicznej.

1.jpgReprezentanci koła naukowego PWr Aerospace wzięli udział w konkursie CanSat Competition United States po raz czwarty. Za każdym razem kwalifikowali się do finału, a w 2022 r. zajęli drugie miejsce.

Przez kilka miesięcy nasi studenci projektowali, budowali oraz programowali swoją sondę bezproblemowo przechodząc przez kolejne etapy konkursu, czyli konkurencje Primary Desing Reviev oraz Critical Design Reviev.

– Wymiary naszej tegorocznej sondy zbliżone są do rozmiaru zwykłej puszki, czyli 35 cm wysokości i 15 cm szerokości – mówi Tymoteusz Puślecki z PWr Aerospace. – Całość waży ponad 500 g.

Jeszcze przed finałową częścią zawodów, którą przeprowadzono w Blacksburg w Wirginii, zapowiadało się na świetny wynik ekipy z PWr. – Zajmujemy obecnie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej – informował Tymoteusz Puślecki z PWr Aerospace bezpośrednio przed wylotem do USA.

Politechniczna sonda bezkonkurencyjna

Już w USA zbudowane przez poszczególne zespoły sondy miały w kontrolowanych warunkach przeprowadzić symulację misji kosmicznej. W tym roku wyrzucane ze spadochronem z wysokości 750 metrów sondy miały za zadanie m.in. rozłożyć w trakcie lotu osłonę termiczną, a po wylądowaniu podnieść maszt z flagą na wysokość 50 cm.

Zespoły były także oceniane w testach przeprowadzanych przed wystrzeleniem sond oraz w czasie finałowej prezentacji, w której pokazują zebrane przez sondę dane środowiskowe. Osobne punkty studenci zdobywają też za dokumentację techniczną i prezentację. Suma zdobytych punktów składa się na ostateczny wynik zespołu.

Najlepiej ze wszystkimi zadaniami poradzili sobie studenci i studentki PWr, którzy z wynikiem z wynikiem 92,20% i dużą przewagą, prawie pięciu punktów procentowych nad drugim w tabeli zespołem z Indonezji, zdobyli pierwsze miejsce!

sat4.jpg

– Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, podekscytowani i dumni z pracy całego zespołu – napisali na swoim Facebooku przedstawiciele PWr Aerospace. – Dziś zaczynamy świętować, a po powrocie do Polski, zaliczeniu wszystkich kolokwiów i egzaminów bierzemy się do pracy i przygotowań do kolejnej edycji.

***

Koło naukowe PWr Aerospace działa na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Od 2016 r. jego członkowie angażują się w misje stratosferyczne oraz budują rakiety i sondy CanSat na międzynarodowe konkursy. Do tego są aktywni popularyzatorsko – organizując warsztaty i prelekcje dla wszystkich zainteresowanych inżynierią kosmiczną, niezależnie od wieku.

kampaniapwr_2023_baner_750_x100_2.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję