Najlepsi absolwenci 2021/22 – dublet W11

Jakub Pawłowski i Radosław Szymon z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki zostali laureatami konkursu na najlepszych absolwentów naszej uczelni w roku akademickim 2021/2022.

Jakub Pawłowski - zdjęcieNajlepszym absolwentem PWr studiów I stopnia w minionym roku akademickim został Jakub Pawłowski, który ukończył kierunek inżynieria kwantowa na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki.

– Zdecydowałem się na ten kierunek, ponieważ już od najmłodszych lat interesowały mnie zagadnienia naukowe. W szkole średniej spróbowałem swoich sił w fizyce, ale jako że nie byłem zdecydowany na konkretną jej gałąź, to uznałem studia na WPPT za dobry wstęp, który pozwoli mi na dalszy rozwój. I rzeczywiście bardzo szybko odkryłem moje zamiłowanie do fizyki teoretycznej i rozpocząłem badania naukowe – mówi Jakub Pawłowski. – Studia na tym kierunku z pewnością nauczyły mnie samodzielnej pracy oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Miałem też przyjemność poznać na swojej drodze wybitnych naukowców: prof. Katarzynę Sznajd-Weron, pod opieką której stawiałem pierwsze naukowe kroki oraz mojego promotora, prof. Marcina Mierzejewskiego, który wprowadził mnie w świat nowoczesnej fizyki kwantowej – zaznacza.

Jego praca inżynierska pt. "Non-commuting integrals of motion in XXZ model" dotyczyła badań o charakterze podstawowym w zakresie izolowanych układów kwantowych złożonych z wielu oddziałujących ze sobą cząstek. W przyszłości laureat chciałby kontynuować karierę naukową i poszukiwać odpowiedzi na różne problemy fizyki.

– W przerwach od nauki lubię przygotowywać kawę alternatywnymi sposobami oraz pić ją czytając dobrą książkę. Cenię sobie również spotkania z przyjaciółmi i wspólne granie w gry planszowe – dodaje.

Od atomów do planet

Radosław Szymon - zdjęcieNajlepszym absolwentem II stopnia studiów naszej uczelni wybrano natomiast Radosława Szymona, również absolwenta kierunku inżynieria kwantowa na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Rok temu był on najlepszy jeśli chodzi o I stopień, teraz powtórzył swój sukces na kierunku magisterskim.

– Sama nazwa, inżynieria kwantowa, przyprawia pewnie wiele osób o dreszczyk emocji. Właśnie to uczucie najpierw zaprowadziło mnie, a potem zmotywowało do kontynuowania kierunku studiów, który pozwala wniknąć w świat rządzony w skali atomów przez przypadek – mówi Radosław Szymon. – W trakcie nauki już całkiem nieprzypadkowo zająłem się natomiast badaniami półprzewodników, stąd w ramach pracy magisterskiej wspierany przez promotorkę dr inż. Eunikę Zielony podjąłem temat „Charakteryzacji własności strukturalnych i elektrycznych struktur półprzewodnikowych na bazie Zn(Cd,Mg)O wzrastanych na podłożach Si oraz Al2O3” – wyjaśnia.

Laureat podkreśla, że zdobycie wyróżnienia niesie za sobą wiele pracy – przygotowanie do każdych zajęć, dni spędzane do późna w laboratorium i analiza wyników po lekturze setek artykułów. Przyznane wyróżnienie daje mu natomiast poczucie dobrze wykonanej pracy i choć stał się jej laureatem już po raz drugi, to jednak zmiana okoliczności jej wręczenia – rok temu wszystko odbyło się w cieniu pandemii – pozwala cieszyć się nią w szerszym gronie.

– Mechanika kwantowa zdumiewa. Dowodzi na przykład, że cząstki w przestrzeni, o ile się na nie „nie patrzy”, podróżują w różnych kierunkach równocześnie. Mam nadzieję, że rozpoczęte właśnie studia w Szkole Doktorskiej obejmą różne kierunki badań. Ich trzonem pozostaną półprzewodniki, znane mi z pracy inżynierskiej nanodruty na bazie azotku galu, tym razem jednak ze złożoną budową i nowymi ciekawymi efektami, jak chociażby recyklingiem fotonów – tłumaczy Radosław Szymon. – Część energii pragnę także przeznaczyć na rozwój metod numerycznych, do przewidywania ruchu planet czy zaglądania we wnętrza gwiazd. A to wszystko zaraz po powrocie z długich spacerów, o ile tylko w moich rękach zamiast długopisu nie zagoszczą akurat kredki, którymi w wolnych chwilach nadaję światu kolorów – dodaje.

Najlepsi absolwenci PWr w roku akademickim 2021/2022

I stopień

• inż. arch. Michał Grądowy - Wydział Architektury,
  • inż. Mariusz Myszor - Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego,
  • inż. Marek Adaszyński  - Wydział Chemiczny,
  • inż. Damian Rybak - Wydział Informatyki i Telekomunikacji,
  • inż. Krystian Karabinowski - Wydział Elektryczny,
  • inż. Izabela Kowalewska - Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii,
  • inż. Magdalena Pytiak - Wydział Inżynierii Środowiska,
  • inż. Katarzyna Chęć - Wydział Zarządzania,
  • inż. Krzysztof Kus - Wydział Mechaniczno-Energetyczny,
  • inż. Dominika Piątkowska - Wydział Mechaniczny,
  • inż. Jakub Pawłowski - Wydział Podstawowych Problemów Techniki,
  • inż. Emilia Szymańska - Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów,
  • lic. Jacek Wszoła - Wydział Matematyki.

II stopień

• mgr inż. arch. Marcelina Terelak - Wydział Architektury,
  • mgr inż. Zuzanna Woźniak - Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego,
  • mgr inż. Aleksandra Modzelewska - Wydział Chemiczny,
  • mgr inż. Joanna Komorniczak - Wydział Informatyki i Telekomunikacji,
  • mgr inż. Piotr Oleszczyszyn - Wydział Elektryczny,
  • mgr inż. Aleksandra Dynowski - Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii,
  • mgr inż. Angelika Pieśniewska - Wydział Inżynierii Środowiska,
  • mgr inż. Aleksandra Januszewska - Wydział Zarządzania,
  • mgr inż. Dominika Porwisiak - Wydział Mechaniczno-Energetyczny,
  • mgr inż. Barbara Szymczyk - Wydział Mechaniczny,
  • mgr inż. Radosław Szymon - Wydział Podstawowych Problemów Techniki,
  • mgr inż. Jakub Tomaszewski - Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów,
  • mgr inż. Joanna Waczyńska - Wydział Matematyki.

mic