TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nagrody za najbardziej innowacyjne prace dyplomowe

Dr Patrycja Suchorska-Woźniak i Katarzyna Białas z PWr zostały laureatkami konkursu na najlepsze prace dyplomowe organizowanego przez Parlament Studentów RP. Jury nagrodziło ich prace w kategorii „Innowacje wdrażane do gospodarki”.

W konkursie oceniane były prace licencjackie, inżynierskie, magisterskie oraz rozprawy doktorskie z zakresu nauki na rzecz lokalnej społeczności, edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego oraz innowacyjnych rozwiązań wdrażanych do gospodarki.

Pełną listę laureatów można znaleźć na stronie Parlamentów Studentów RP.

Dr Patrycja Suchorska-WozniakDr Patrycja Suchorska-Woźniak z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki zdobyła pierwsze miejsce za pracę pt. „Czujniki rezystancyjne do detekcji wybranych markerów halitozy”, która była realizowana pod opieką dwóch promotorów – prof. Heleny Teterycz z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki oraz prof. Romana Gancarza z Wydziału Chemicznego.

– Wydawać by się mogło, że niewiele może nas zaskoczyć w XXI wieku pod kątem diagnostyki medycznej. Pojawienie się pandemii COVID-19 zweryfikowało te założenia pokazując, jak kluczowa jest szybka diagnostyka w zahamowaniu tempa przyrostu zachorowań – mówi dr Patrycja Suchorska-Woźniak. – Stosowane testy biologiczne bazują na próbkach krwi i śliny. Warto jednak zwrócić uwagę na wydychane powietrze. Jego skład stanowi istotny wskaźnik zdrowia, a zmiany patologiczne zachodzące w ludzkim organizmie z czasem mają w nim swoje odzwierciedlenie. Ten niedoceniany zasób informacji zawarty w wydychanym powietrzu można z powodzeniem wykorzystać w diagnostyce medycznej – dodaje.

Tej właśnie tematyce poświęcone były badania prowadzone w ramach nagrodzonej pracy. Analizowanymi markerami były związki, których obecność jest skorelowana z chorobami jamy ustnej czy niewydolnością wątroby.

– Rozróżnienie halitozy patologicznej pochodzenia ustnego (siarkowodór - parodontoza) od pozaustnego (siarczek dimetylu - niewydolność/marskość wątroby) w diagnostyce wydychanego powietrza jest niezwykle pożądane. Niestety detekcja siarkowych markerów halitozy takimi metodami jak: analiza organoleptyczna, chromatografia gazowa, spektroskopia czy sensory, wiąże się z licznymi trudnościami, ze względu na niskie koncentracje wykrywanych związków i problem z ich rozróżnianiem, wysoką wilgotność względną oraz „agresywny” charakter siarki – wyjaśnia badaczka.

W ramach rozprawy doktorskiej udowodniono, że możliwe jest zastosowanie czujników rezystancyjnych, nieulegających zatruwaniu, do detekcji markerów halitozy takich jak siarkowodór i siarczek dimetylu, a zastosowanie odpowiedniego filtru umożliwia rozróżnianie siarczku dimetylu od siarkowodoru.

Interdyscyplinarne badania obejmowały m.in. syntezę nanomateriałów, modyfikację materiałów sensorowych, optymalizację warunków pracy sensorów, charakteryzację elektryczną oraz ocenę parametrów użytkowych opracowanych czujników rezystancyjnych pod kątem detekcji siarkowych markerów chorobotwórczych otrzymanych w warunkach laboratoryjnych, jak również związków obecnych w atmosferze gazowej wytwarzanej przez bakterie chorobotwórcze odpowiedzialne m.in. za parodontozę.

Dr Patrycja Suchorska-Woźniak jest chemikiem i biotechnologiem, a w czerwcu 2020 r. uzyskała stopień naukowy doktora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie: automatyka, elektronika i elektrotechnika na Politechnice Wrocławskiej. Jest współautorką pięciu patentów, czterech zgłoszeń patentowych krajowych oraz 15 publikacji z tzw. listy filadelfijskiej.

Obecnie pracuje w Katedrze Mikrosystemów na W12, a jej aktualne prace badawcze skupiają się na syntezie materiałów sensorowych, projektowaniu czujników i ich aplikacji w sensoryce medycznej oraz przemyśle chemicznym.

Katarzyna BiałasKatarzyna Białas z Wydziału Informatyki i Zarządzania zajęła pierwsze miejsce w kategorii Innowacje wdrażane do gospodarki, zgłaszając swoją pracę magisterską pod tytułem „Badanie możliwości sterowania aplikacją mobilną z wykorzystaniem interfejsu mózg-komputer NeuroSky MindWave”. Jej promotorem był dr inż. Michał Kędziora.

– Moja praca podejmuje problem uwierzytelniania użytkowników na podstawie sygnału mózgowego (EEG) z wykorzystaniem interfejsu mózg-komputer – wyjaśnia absolwentka PWr. Dodaje, że badania mogą przyczynić się do popularyzacji modelu sterowania aplikacjami komputerowymi za pomocą potencjałów myślowych. – Zaproponowany system uwierzytelniania wieloskładnikowego może zostać wykorzystany np. jako nowoczesne rozwiązanie biometryczne stosowane w zabezpieczaniu newralgicznych systemów informatycznych – tłumaczy Katarzyna Białas.

To już kolejny sukces tegorocznej absolwentki W8 w konkursach ogólnopolskich. We wrześniu praca Katarzyny Białas została podwójne nagrodzona na XXVI Forum Teleinformatyki organizowanym przez firmę BizTech. Uzyskane wyróżnienia to Nagroda Specjalna Prezesa Polskiego Towarzystwa Informatycznego w kategorii Poza horyzont oraz  Nagroda Specjalna NASK Państwowego Instytutu Badawczego w kategorii najlepsza praca z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Absolwentka PWr obecnie pracuje jako inżynier oprogramowania w jednej z wrocławskich firm. – Chciałabym kontynuować edukację i rozpoczęte przeze mnie badania naukowe na studiach doktoranckich. Rozważam również doktorat za granicą, jeśli nie byłoby to możliwe do realizacji we Wrocławiu – mówi Katarzyna Białas.

newsletter-promo.png

ISZ, mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję