TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nagrody dla konstruktorów przyszłości z W7

Agnieszka Grabka i Hubert Jamry - zdjęcie

Prace dyplomowe Agnieszki Grabki i Huberta Jamrego zwyciężyły w konkursie „Constructor Temporis Futuri” organizowanym wspólnie przez Dolnośląską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa i Wydział Inżynierii Środowiska.

Konkurs skierowany był do dyplomantów W7, którzy w poprzednim roku akademickim obronili pracę magisterską podejmującą problematykę z zakresu szeroko pojętej inżynierii środowiska, w dziedzinach objętych uprawnieniami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

W tym roku jury przyznało dwie pierwsze nagrody. Otrzymali je:

  • Agnieszka Grabka za pracę magisterską „Określenie pionowego gradientu temperatury powietrza w pomieszczeniu wysokim z wentylacją mieszającą i nawiewem w górnej części strefy” napisaną pod kierunkiem dr inż. Sylwii Szczęśniak,
  • Hubert Jamry za pracę magisterską „Weryfikacja elementów systemu odprowadzania wód opadowych i roztopowych w zlewni miejskiej z wykorzystaniem modelowania hydrologicznego”, przygotowaną pod kierunkiem dr. inż. Marcina Wdowikowskiego.

Badania eksperymentalne pionowego gradientu temperatury powietrza

Agnieszka Grabka - zdjęcieAgnieszka Grabka ukończyła kierunek inżynieria środowiska na W7. Napisana przez nią praca dotyczyła określenia pionowego gradientu temperatury powietrza w pomieszczeniu wysokim z wentylacją mieszającą i nawiewem realizowanym w górnej części strefy pracy.

– Jej realizacja była trzyetapowa. W pierwszym etapie wykonałam pomiary pionowego rozkładu temperatury powietrza na stanowisku modelowym. Drugim etapem było wykorzystanie programu ANSYS Fluent i wykonanie symulacji dla numerycznego modelu stanowiska badawczego. W trzecim etapie porównywałam wyniki pomiarów z wynikami uzyskanymi z symulacji – mówi laureatka.

Największym wyzwaniem w przygotowaniu pracy był dobór modelu i określenie warunków brzegowych tak, żeby program mógł przeprowadzić obliczenia. W tym aspekcie nasza absolwentka korzystała z pomocy dr. inż. Macieja Zawiślaka z Wydziału Mechanicznego.

– Temat pionowego gradientu temperatury powietrza jest ściśle związany z obliczeniem strumienia powietrza wentylującego. W skrócie mówiąc im większy gradient, tym mniejszy wymagany strumień powietrza, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na energię niezbędną do transportu powietrza. Wpisuje się to w aktualne trendy dekarbonizacji, ale niestety, temat dotyczący gradientu w wentylacji mieszającej nie jest rozpoznany wystarczająco – przyznaje Agnieszka Grabka, która właśnie rozpoczęła naukę w Szkole Doktorskiej PWr.

W swojej pracy doktorskiej będzie kontynuowała temat dotyczący ograniczenia energii w systemach powietrznych, jednak tym razem zajmie się wymiennikami do odzysku ciepła. Ich stosowanie jest obecnie wymagane prawnie, jednak w okresach zimowych mogą one pracować nie tak, jakbyśmy chcieli.

– Pracę „Wymiana ciepła w warunkach szronienia w rekuperatorach wykorzystywanych w systemach klimatyzacyjnych” będę realizować pod opieką prof. Sergeya Anisimova i dr inż. Sylwii Szczęśniak – dodaje Agnieszka Grabka.

Analiza systemu odprowadzania wód opadowych i roztopowych

Hubert Jamry i dr Marcin Wdowikowski - zdjęcieHubert Jamry również jest absolwentem kierunku inżynieria środowiska na W7. Jego praca dotyczyła weryfikacji funkcjonowania systemu odprowadzania wód opadowych i roztopowych w zlewni miejskiej, w szczególności w zlewniach Strumienia Dopływ w Wieściszowie oraz rzeki Kanał Graniczny, zasilających zlewnie na obrzeżach Wrocławia.

– Analizowałem efektywność tych systemów pod kątem odprowadzania wód opadowych i roztopowych z wykorzystaniem modelowania hydrologicznego, w kontekście zwiększającej się zabudowy mieszkaniowej na jednym z obszarów tzw. sypialni Wrocławia. W tym celu użyłem oprogramowania SWMM (Storm Water Management Model) do symulacji przepływów wody w systemie rzek oraz SCALGO Live Poland do analizy hydrologicznej na szerszą skalę z wykorzystaniem danych przestrzennych – tłumaczy Hubert Jamry.

Jak podkreśla, temat wybrał z uwagi na rosnące wyzwania związane z urbanizacją i jej wpływem na gospodarkę wodną. Problemy związane z odprowadzaniem wód opadowych oraz możliwość występowania podtopień czy powodzi, są istotnym zagadnieniem, zarówno ze względu na zmiany klimatyczne, jak i rozwój infrastruktury oraz rosnącą urbanizację.

– Istniejąca infrastruktura rowów i rzek jest na granicy przepustowości i Wody Polskie są zmuszone do wydawania bardzo rygorystycznych warunków odprowadzenia wód opadowych dla kolejnych osiedli, których stale przybywa. Interesuję się również nowoczesnymi technikami modelowania hydrologicznego, a połączenie tych dwóch obszarów wydało mi się ciekawym, nowym tematem badawczym – tłumaczy.

Największym wyzwaniem w przygotowaniu pracy było zbudowanie precyzyjnego modelu hydrologicznego opartego na rzeczywistych danych. Zarówno zbieranie odpowiednich danych terenowych, jak i ich integracja w programach SWMM i SCALGO Live, wymagały sporej precyzji i znajomości technicznych aspektów.

– Dodatkowo, modelowanie hydrologiczne to złożony proces, który wymagał testowania różnych scenariuszy, aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki odzwierciedlające rzeczywiste warunki w zlewni – dodaje Hubert Jamry, który rozważa kontynuację nauki w Szkole Doktorskiej PWr. – Tematy związane z gospodarką wodną i hydrologią są niezwykle interesujące i pełne wyzwań badawczych, dlatego z chęcią pogłębiłbym swoją wiedzę oraz kontynuował badania w tym zakresie. Cenię sobie również współpracę z kadrą Wydziału Inżynierii Środowiska, a w szczególności z promotorem mojej pracy dyplomowej. Szkoła Doktorska PWr oferuje możliwości rozwoju i współpracy z ekspertami z różnych dziedzin, co byłoby świetnym krokiem w mojej karierze naukowej – podkreśla.

newsletter_2023_14.jpg

 mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję