TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nagroda PAN dla projektu „Słowosieć”

Zespół projektu Słowosieć - zdjęcie

Projekt „Słowosieć” realizowany na PWr w ramach konsorcjum naukowego CLARIN-PL został nagrodzony w konkursie Komitetu Językoznawstwa PAN na wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie językoznawstwa.

„Słowosieć” (ang. wersja nazwy plWordNet) to relacyjny słownik semantyczny, który odzwierciedla system leksykalny języka polskiego. Obecnie zawiera blisko 200 tys. rzeczowników, czasowników, przymiotników i przysłówków, 295 tys. znaczeń oraz ponad 700 tys. relacji. Już teraz jest największym wordnetem na świecie i nieustannie się rozrasta.

Pojedyncze znaczenia w słowniku połączone są wzajemnymi relacjami i na tej podstawie powstaje sieć, w której każdy wyraz jest zdefiniowany poprzez odniesienie do innych wyrazów. Na przykład: samochód jest rodzajem pojazdu drogowego i dwuśladu, stanowi całość, na którą składają się np. silnik, spryskiwacz, podwozie, zaś jego wyrazami bliskoznacznymi są fura i bryka.

Wyjątkową cechą słownika jest jego powiązanie z analogiczną siecią dla języka angielskiego z Princeton University o nazwie WordNet. Synonimiczne zbiory polskich jednostek leksykalnych zostały powiązane przy pomocy ponad 300 tys. wystąpień relacji międzyjęzykowych kilkunastu typów z ich odpowiednikami w języku angielskim tworząc unikatowy, relacyjny słownik dwujęzyczny.

Grafika słowa zamek„Słowosieć” powstaje od 2005 roku w ramach wielu projektów, a ostatnio głównie w ramach konsorcjum naukowego CLARIN-PL, w którym tworzone są elektroniczne zasoby językowe i narzędzia do pracy z dużymi zbiorami tekstów w języku polskim. Polski węzeł infrastruktury – Centrum Technologii Językowych CLARIN-PL działa przy Politechnice Wrocławskiej.

– To najwyższe wyróżnienie jakie nasz zespół mógł otrzymać, ponieważ zostało przyznane przez grono wybitnych polskich językoznawców, w tym wielu znakomitych leksykografów – mówi dr hab. inż. Maciej Piasecki, prof. uczelni, koordynator konsorcjum naukowego CLARIN-PL. – Po wielu latach nasza praca nad wielkim, relacyjnym słownikiem semantycznym języka polskiego została uznana za dzieło leksykograficzne. Dla naszego interdyscyplinarnego zespołu to ogromne wyróżnienie, o jakim nawet nie marzyliśmy – dodaje.

„Słowosieć” jest także bardzo ważnym zasobem w komputerowym przetwarzaniu języka i badaniach nad sztuczną inteligencją, ponieważ znajduje m.in. zastosowanie w automatycznych tłumaczeniach Google Translate.

– Rozwój naszej „Słowosieci” nigdy się nie skończy, bo język jest naturalnym, żywym systemem i śledzenie jego rozwoju to nieustannym wyzwanie, także w relacji do języka angielskiego. To także setki zastosowań w zakresie sztucznej inteligencji, humanistyki cyfrowej i cyfrowych metodach badawczych w naukach społecznych – podkreśla prof. Maciej Piasecki.

Prace nad słownikiem realizowane są dzięki grantom Ministerstwa Edukacji i Nauki i funduszom unijnym.

newsletter

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję