TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 14.07.2020 Kategoria: covid-19, nauka/badania/innowacje, Wydział Mechaniczny
Naukowcy z Laboratorium Mechatroniki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym pracują nad autonomicznym robotem, który ułatwi odkażanie pomieszczeń potencjalnie zanieczyszczonych bakteriami i wirusami. Mobilna platforma wyposażona w lampy UV przechodzi właśnie szereg testów.
„Covibot” – bo tak nazwali robota pracujący nad nim naukowcy – powstaje w Katedrze Podstaw Konstrukcji Maszyn i Układów Mechatronicznych. Konstruują go dr inż. Jarosław Szrek i mgr inż. Artur Muraszkowski z Laboratorium Mechatroniki i Robotyki.
Platforma na razie pracuje w trybie teleoperacji, czyli jest sterowania zdalnie. Docelowo jednak będzie działała autonomicznie. Wykorzystując skaner laserowy, rozpozna przestrzeń wokół siebie i zmapuje ją (podobnie jak robią to roboty przemysłowe AGV), by następnie wytyczyć sobie drogę, jaką przemierzy, odkażając przestrzeń.
Robot ma zainstalowane lampy sterylizujące UV – takie, jakie wykorzystuje się w szpitalach i innych placówkach medycznych, czyli w miejscach, w których może dojść do zakażenia sepsą, gronkowcem, pneumokokami czy koronawirusem. Lampy te zabijają bakterie, wirusy i grzyby, wytwarzając promieniowanie ultrafioletowe.
- Przed nami jeszcze etap badań, w czasie którego będziemy dobierać m.in. odpowiednią moc tych urządzeń czy ich rozstawienie, tak by proces odkażania był jak najbardziej skuteczny – podkreśla dr Jarosław Szrek. – Na razie skupiliśmy się na układach napędowych, komunikacji, sterowania, sensorycznych i nawigacji. Jesteśmy w czasie testów układu lokalizacji, po których platforma stanie się autonomiczna.
Robot jest niewielki – tak by mógł wjechać w każdą przestrzeń korytarzy i pomieszczeń medycznych. Działa na akumulatory, które zapewniają mu około 6-8 godzin pracy bez przerwy. Nie jest szybki, ale to celowe – gdyby poruszał się ze zbyt dużą prędkością, odkażanie mogłoby być niedokładne.
Naukowcy podkreślają, że zamierzają opracować prototyp – demonstrator technologii. Będą pracować nad nim w najbliższych miesiącach, a do współpracy zachęcą także studentów, którzy będą mogli realizować prace zaliczeniowe i dyplomowe, dopracowując poszczególne elementy „Covibota”.
Lucyna Róg
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »