TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Na Wydziale Mechanicznym powstaje robot do odkażania pomieszczeń

Data: 14.07.2020 Kategoria: covid-19, nauka/badania/innowacje, Wydział Mechaniczny

rbcov1.jpgNaukowcy z Laboratorium Mechatroniki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym pracują nad autonomicznym robotem, który ułatwi odkażanie pomieszczeń potencjalnie zanieczyszczonych bakteriami i wirusami. Mobilna platforma wyposażona w lampy UV przechodzi właśnie szereg testów.

„Covibot” – bo tak nazwali robota pracujący nad nim naukowcy – powstaje w Katedrze Podstaw Konstrukcji Maszyn i Układów Mechatronicznych. Konstruują go dr inż. Jarosław Szrek i mgr inż. Artur Muraszkowski z Laboratorium Mechatroniki i Robotyki.

Platforma na razie pracuje w trybie teleoperacji, czyli jest sterowania zdalnie. Docelowo jednak będzie działała autonomicznie. Wykorzystując skaner laserowy, rozpozna przestrzeń wokół siebie i zmapuje ją (podobnie jak robią to roboty przemysłowe AGV), by następnie wytyczyć sobie drogę, jaką przemierzy, odkażając przestrzeń.

Robot ma zainstalowane lampy sterylizujące UV – takie, jakie wykorzystuje się w szpitalach i innych placówkach medycznych, czyli w miejscach, w których może dojść do zakażenia sepsą, gronkowcem, pneumokokami czy koronawirusem. Lampy te zabijają bakterie, wirusy i grzyby, wytwarzając promieniowanie ultrafioletowe.

- Przed nami jeszcze etap badań, w czasie którego będziemy dobierać m.in. odpowiednią moc tych urządzeń czy ich rozstawienie, tak by proces odkażania był jak najbardziej skuteczny – podkreśla dr Jarosław Szrek. – Na razie skupiliśmy się na układach napędowych, komunikacji, sterowania, sensorycznych i nawigacji. Jesteśmy w czasie testów układu lokalizacji, po których platforma stanie się autonomiczna.

Robot jest niewielki – tak by mógł wjechać w każdą przestrzeń korytarzy i pomieszczeń medycznych. Działa na akumulatory, które zapewniają mu około 6-8 godzin pracy bez przerwy. Nie jest szybki, ale to celowe – gdyby poruszał się ze zbyt dużą prędkością, odkażanie mogłoby być niedokładne.

Naukowcy podkreślają, że zamierzają opracować prototyp – demonstrator technologii. Będą pracować nad nim w najbliższych miesiącach, a do współpracy zachęcą także studentów, którzy będą mogli realizować prace zaliczeniowe i dyplomowe, dopracowując poszczególne elementy „Covibota”.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję