TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 14.06.2021 Kategoria: aktualności ogólne, działania społeczne, konferencje/seminaria/wykłady, Wydział Inżynierii Środowiska
Przyczyny, zagrożenia i skutki związane ze zmianami klimatycznymi to główne tematy pierwszej edycji Dni Klimatu, która w poniedziałek rozpoczęła się na PWr. Dwudniowe wydarzenie przygotowało Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu PWr.
– Zmiany klimatyczne to bardzo aktualny temat, który - zwłaszcza przez młodych ludzi - jest też postrzegany jako jedno z głównych zagrożeń naszych czasów. Jak to z takimi zagadnieniami bywa, jest to kwestia polityczna i ściśle naukowa – mówił, otwierając konferencję prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.
Podkreślił, że na naszej uczelni bezpośrednio zagadnieniami związanymi z klimatem zajmują się naukowcy z niemal każdego wydziału – od kwestii wytarzania energii, przez pozyskiwanie surowców, oszczędne budynki i pojazdy, aż po gospodarowanie energią i jej zużyciem.
– Problem klimatyczny musi rozwiązać nasze pokolenie, bo doszliśmy już do momentu, gdy nie możemy go zostawić przyszłemu pokoleniu naukowców. Uczelnie techniczne, takie jak nasza, muszą wziąć odpowiedzialność za rozwiązanie tego problemu. PWr ma badać, kształcić studentów i wpływać na politykę na poziomie eksperckim. To m.in. z tych powodów powołaliśmy Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu PWr, a teraz organizujemy Dni Klimatu – dodał rektor.
Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu to jednostka, która m.in. inicjuje, integruje i rozwija strategię PWr jako Zielonej Uczelni. Dotychczasowe działania prowadzone w centrum (czyli m.in. powołanie szerokiej grupy koordynatorów, jedenastu grup roboczych, zaangażowanie w prace kół naukowych) potwierdziły potrzebę współpracy, wymiany informacji, doświadczeń i opracowywania optymalnych rozwiązań służących ochronie klimatu.
To właśnie o przyczynach, zagrożeniach i skutkach związanych ze zmianami klimatycznymi rozmawiać będą nasi naukowcy, doktoranci i studenci w ramach pierwszej edycji Dni Klimatu.
– Dwudniowa konferencja została podzielona na dwie sesje. Pierwsza dotyczy wyjaśnienia i podkreślenia aktywności społeczności Politechniki Wrocławskiej w zakresie zmian klimatycznych, a także odpowiedzi na pytanie, dlaczego na naszej uczelni w ogóle mówimy o ochronie klimatu – wyjaśniła dr hab. inż. Izabela Sówka, prof. uczelni, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu PWr. – Drugi dzień będzie poświęcony studentom i będziemy się starali wskazać umiejętności, które są potrzebne przyszłym inżynierom neutralności klimatycznej oraz jakie elementy powinny zostać dodatkowo wprowadzone, żeby podnieść ich kompetencje – dodała.
Organizatorzy zapowiadają, że Dni Klimatu staną się wydarzeniem cyklicznym, w którym będą brali udział również goście z zagranicy. Patronat honorowy nad konferencją objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Więcej informacji oraz program konferencji można znaleźć na stronie.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »