TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 04.04.2018 Kategoria: aktualności ogólne, konferencje/seminaria/wykłady
Nowe kierunki rozwoju i wyzwania dla woj. dolnośląskiego w kwestii ochrony środowiska to główny temat konferencji „Saksońsko-dolnośląska współpraca transgraniczna w obszarze środowiska”, która w środę odbyła się na Politechnice Wrocławskiej
– Politechnika Wrocławska jest nie tylko największą instytucją naukową na Dolnym Śląsku, ale ma także najlepsze kontakty z niemieckim partnerami naukowymi. Historia naszej współpracy jest długa i chociaż oficjalnie została zinstytucjonalizowana ok. dziesięć lat temu, to w niektórych przypadkach sięga nawet 40 lat – mówił prof. Andrzej Trochimczuk, prorektor ds. badań naukowych i umiędzynarodowienia PWr. – Obecnie wspólnie z Saksonią realizujemy aż pięć projektów, które mam nadzieję, staną się w przyszłości platformą do kolejnych tematów. Nasze regiony mają wiele wspólnych problemów, a nauka jest właśnie po to, żeby pomóc je rozwiązać – dodał.
W spotkaniu wzięli udział polscy i niemieccy przedsiębiorcy, przedstawiciele samorządu terytorialnego, instytucji i organizacji pozarządowych, którzy zajmują się szeroko pojętą ekologią. W trakcie konferencji omawiane były m.in. mocne i słabe strony ochrony środowiska na Dolnym Śląsku, a także wyzwania stojące przed władzami samorządowymi.
– Wśród największych problemów, z którymi musimy się zmierzyć, są m.in. pogarszająca się w niektórych miejscach jakość wód gruntowych i powierzchniowych, zanieczyszczenie powietrza oraz niekontrolowane rozprzestrzenienie się zabudowy miejskiej, co pociąga za sobą postępującą degradację krajobrazu – mówił dr hab. inż. Jan Blachowski z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, działający także w zespole ds. zasobów naturalnych i kulturowych Instytutu Rozwoju Terytorialnego.
Wśród najważniejszych wyzwań stojących przed władzami województwa dolnośląskiego w obszarze ochrony środowiska wskazano m.in. odpowiedzialne wykorzystanie zasobów i ochronę walorów środowiska naturalnego oraz dziedzictwa kulturowego, tworzenie zielonych pierścieni wokół aglomeracji miejskich, rozwój odnawialnych źródeł energii oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.
– Gospodarka o obiegu zamkniętym to jedna z nowszych koncepcji, która jednak cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zakłada ona m.in. wykorzystywanie zasobów w sposób bardziej zrównoważony, a więc ograniczenie zużycia surowców naturalnych i większe wykorzystanie surowców wtórnych – tłumaczył dr hab. Jan Blachowski.
Po spotkaniu odbyła się giełda kooperacyjna z udziałem dolnośląskich i saksońskich firm.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »