TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 22.01.2024 Kategoria: współpraca międzynarodowa
Nad wspólnymi propozycjami zmian w regulacjach prawnych, które ułatwią m.in. prowadzenie wspólnych, międzynarodowych kierunków studiów oraz wprowadzenie joint European degree label, rozmawiali na PWr przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego oraz naszej uczelni.
W ramach pilotażowego programu European Degree Label, Komisja Europejska dofinansowała projekt ED-AFFICHE (European Degree: Advancing, Facilitating and Fostering International Collaboration in Higher Education), w którym 51 instytucji związanych ze szkolnictwem wyższym, zrzeszonych w sześciu europejskich sojuszach uniwersyteckich: Una Europa, 4EU+, CHARM-EU, EC2U, EU-CONEXUS i Unite! pracuje nad uproszczeniem procesów akredytacji i oceną możliwości, na zasadzie dobrowolności, wydawania wspólnego European Degree Label w oparciu o wspólne kryteria.
– Biorąc pod uwagę autonomię uniwersytetów i bardzo różne systemy edukacyjne krajów Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego (EHEA), prowadzenie wspólnych studiów jest bardzo trudne – mówi prof. Kamil Staniec, prorektor ds. kształcenia Politechniki Wrocławskiej. – Dlatego bardzo cieszy mnie fakt, że trzy liczące się polskie uczelnie połączyły siły i chcą nie tylko wspólnie zaproponować konkretne zmiany w prawie krajowym, ale też razem działać i pracować, na rzecz ich szybkiego wprowadzenia.
Na Politechnice Wrocławskiej spotkały się trzy zespoły z polskich uczelni. Uniwersytet Jagielloński, zrzeszony w Una Europa, reprezentowali: Maria Niewiara, Alicja Nowakowska i Marta Sajna, Uniwersytet Warszawski – sojusz 4EU+ – Marta Jaworska-Oknińska i Michał Goszczyński, a PWr i sojusz Unite! prof. Kamil Staniec, Piotr Rutkowski, Elżbieta Zienkiewicz oraz Ewa Mroczek.
– To było owocne spotkanie, ale przed nami bardzo dużo pracy, bo najpierw musimy opracować katalog konkretnych zmian. Potem będą nas czekać rozmowy z ministerstwem, przygotowanie propozycji nowych zapisów w ustawie „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” oraz Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie studiów, a na końcu zadbanie o ich wprowadzenie w życie – mówi prof. Piotr Rutkowski, pełnomocnik rektora ds. sieci Unite!.
Wspólne międzynarodowe kierunki studiów należą już teraz do najbardziej prestiżowych, a zamysłem Komisji Europejskiej jest ich dalszy rozwój i upowszechnianie.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »