TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 03.10.2019 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki
W Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej PWr dobiega końca projekt digitalizacji blisko 280 tys. różnego rodzaju obiektów – czasopism technicznych, raportów architektonicznych, zdjęć oraz negatywów.
Skanowane i opracowywane są czasopisma polskie wydawane od 1948 r. – w tym również tytuły wydawane przez Politechnikę Wrocławską, które stanowią cenne źródło do prowadzenia badań i są ważnym elementem dziedzictwa narodowego, obrazując rozwój nauki polskiej na przestrzeni lat oraz jej wpływ na naukę światową.
– Najmniejszy skanowany obiekt to klatka negatywu małoobrazkowego o szerokości 35 mm, a największy to pomiar inwentaryzacyjny (rysunek) o szerokości około trzech metrów. Digitalizacja tak różnych materiałów wymaga użycia różnych narzędzi takich jak kolumna reprodukcyjna, skanery dziełowe, skaner wielkoformatowy i skaner dokumentowy. To ostatnie urządzenie jest także najszybsze, skanuje „luźne” karty z prędkością nawet do 200 skanów na minutę – mówi Piotr Pinkawa z Laboratorium Metod Digitalizacji i Multimediów CWiNT PWr.
Materiały, które podlegają digitalizacji, są także związane z szeroko pojętymi zagadnieniami architektoniczno-archeologicznymi i tworzą unikatową dokumentację zabytków Polski ze szczególnym uwzględnieniem Dolnego Śląska. Do opracowania przewidziano m.in. czasopisma techniczne i raporty architektoniczne, a także negatywy i zdjęcia.
Digitalizacja i opracowanie zasobu zapewni bezpieczne, długoterminowe przechowywanie i archiwizację zbioru w postaci cyfrowej, a w kolejnym etapie umożliwi szeroki dostęp do materiałów w internecie z wykorzystaniem najnowocześniejszych polskich bibliotek cyfrowych.
– 20 tysięcy stron zeskanowanych artykułów naukowych zostało dodatkowo opracowanych zgodnie ze standardem WCAG 2.0 – zwiększy to dostępność treści dla osób z niepełnosprawnościami – dodaje Piotr Pinkawa.
W ramach projektu realizowane są równolegle dwa zadania pod nazwą „Digitalizacja wybranych archiwalnych numerów czasopism oraz zbioru pomiarów inwentaryzacyjnych zabytków architektury, dokumentacji fotograficznej, raportów naukowych i powiązanych z nimi dokumentów ze zbiorów Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej” oraz „Opracowanie wybranych archiwalnych numerów czasopism oraz zbioru pomiarów inwentaryzacyjnych zabytków architektury, dokumentacji fotograficznej, raportów naukowych i powiązanych z nimi dokumentów ze zbiorów Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej”.
Zadania finansowane są w ramach umowy 585/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »