TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Muzyczny grudzień w Klubie Seniora

Data: 18.12.2024 Kategoria: seniorzy

Spotkane w saloniku literackim

Grudzień w politechnicznym Klubie Seniora zdominowały spotkania o tematyce bożonarodzeniowej.

W trakcie wtorkowego śpiewania (3 grudnia) zabrzmiały piosenki o zimie, choince i prezentach. Na to spotkanie liderzy grupy - gitarzyści: Zdzisław Witkowski, Andrzej Orłowski i Krzysztof Nowicki przygotowali bogaty zestaw świątecznych i zimowych utworów. Zabrzmiała m.in. „Ballada o Świętym Mikołaju” autorstwa Andrzeja Wierzbickiego czy „Z kopyta kulig rwie z repertuaru Skaldów”. 

O muzyce bożonarodzeniowej opowiadał w czwartek, 12 grudnia, prof. Piotr Drożdżewski, chemik, nauczyciel akademicki i kompozytor. W trakcie perfekcyjnie przygotowanej prelekcji wyjaśniał zgromadzonym różnice muzyki „anielskiej” i „pasterskiej” oraz jej wariacje w różnych okresach – od średniowiecza, przez barok i klasycyzm, aż do współczesności. Przypomniał  znamienitych kompozytorów i ich znane i nieznane dzieła muzyki klasycznej. Uczestnicy usłyszeli m.in. fragmenty „Dzisiaj w Betlejem” Feliksa Nowowiejskiego.

W kolejny wtorek, 17 grudnia, swoje utwory świąteczne prezentowali twórcy i działacze Saloniku Literackiego, a wśród nich: prof. Irena Gaweł, Krystyna Frąszczak, Janina Beliwer-Węgrzyńska oraz Ewa Poterałowicz. Dr hab. inż. Jan Kapała zaśpiewał kilka utworów zimowych przygrywając na gitarze basowej. W przerwach słuchano kolęd i częstowano się kutią oraz słodkościami przyniesionymi przez poetki.

Innym tematem muzycznym była druga prelekcja (19 grudnia) dr. hab. inż. Jana Kapały, w której prezentował historię muzyki rozrywkowej z cyklu etno, folk, pop. Prowadzący opowiadał o muzyce latynoskiej obszaru Argentyny i pasa Andów oraz lokalnych tańcach i instrumentach. Goście spotkania mieli też możliwość wysłuchania krótkich fragmentów takich znamienitych utworów, jak: „La Milonga de Belenos” Fransisco Canaro, „Gracias a la Vida” Violety Perra, „Milando Cafe” Hugo Balanco czy „Besame Mucho” Consuelo Velazqez.

Zdjęcie wydarzenia z Klubu Seniora

Jedynym nieświątecznym tematem grudniowych spotkań w Klubie Seniora był wykład dr. inż. arch. Leszka Konarzewskiego-Plewy, byłego nauczyciela akademickiego Wydziału Architektury PWr. architekta i projektanta procesu przekształcania Hali Stulecia we Wrocławiu. Obecni na spotkaniu usłyszeli nie tylko o różnych założeniach architektonicznych Hali, związanych ze zmieniającymi się celami przeznaczenia obiektu, ale też o niewidocznych detalach konstrukcyjnych, zastosowanych materiałach i rozwiązaniach technicznych poprawiających bezpieczeństwo i funkcjonalność tej perełki Wrocławia.

Ponadto w ramach Galerii Sztuki (10 grudnia) otwarto wystawę fotograficzną Zdzisława Witkowskiego, byłego pracownika uczelni, związanego z Wydziałem Elektrycznym, a także działacza PTTK przy PWr. Wystawa poświęcona Tatrom i nie tylko, to niewielki wycinek prac fotograficznych autora, będących dokumentacją jego wieloletnich spotkań z górami. Wystawę można oglądać do 9 stycznia 2025 r.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję