TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Młodzi programiści powalczą o czyste powietrze

Problem zanieczyszczenia powietrza to główny temat Hackathon#LNU dla młodzieży „Zaprogramuj Dolny Śląsk”, który 6 grudnia odbędzie się na Politechnice Wrocławskiej. W konkursie weźmie udział 35 uczniów szkół średnich z całego Dolnego Śląska.

programowanie.jpgWszyscy uczestnicy związani są z „Ligą Niezwykłych Umysłów”, czyli projektem nauki programowania stworzonym przez specjalistów z branży IT dla młodzieży od lat 14. W trakcie hackatonu będą rywalizować podzielni na osiem drużyn.

Wydarzenie rozpocznie się od wykładów, w trakcie których poruszone zostaną kwestie jakości powietrza, przyszłości instalacji elektrycznych oraz innowacyjnej sieci czujników do pomiarów zanieczyszczeń powietrza na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej.

Następnie rozpocznie się konkurs programistyczny. Zadaniem uczestników będzie rozwiązanie problemów związanych z ochroną powietrza i poprawieniem jakości życia mieszkańców przy użyciu języków programowania C++, Python i SQL. W trakcie pracy drużyny będą mogły korzystać m.in. z danych pochodzących z czujników smogu, które można wykorzystać do opracowania i analizy danych statystycznych.

hackaton_o_powietrzu.jpg– Hackaton ma pokazać młodym ludziom, jak wielkim problemem jest zanieczyszczenie powietrza i zachęcić ich do szukania rozwiązań w celu ograniczenia niskiej emisji pyłów i gazów. Zajęcia posłużą także budowaniu wiedzy i wrażliwości na czynniki, które kształtują jakość życia mieszkańców Dolnego Śląska przy jednoczesnym dbaniu o ochronę środowiska – tłumaczy dr hab. inż. Renata Krzyżyńska, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Środowiska PWr.

Uczestnicy będą także mogli odwiedzić Stop Smog Car, który stanie przed budynkiem SKS. To jeżdżący po Polsce szkoleniowy pojazd z ekologicznymi urządzeniami grzewczymi: pompą ciepła powietrze/woda Vitocal 200-A, najnowszym kondensacyjnym kotłem gazowym Vitodens 200-W oraz panelami fotowoltaicznymi i oczyszczaczem powietrza HL-OP-15. 

Wyjątkowym rozwiązaniem jest zamontowany w pojeździe czujnik zanieczyszczenia powietrza, który na bieżąco ma informować użytkowników o aktualnym stanie powietrza na kampusie PWr.

Warsztaty organizowane są w ramach inicjatywy „Forum Innowacji” i finansowane z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Sponsorami nagród w konkursie są UMWD,  firma Viessmann i Politechnika Wrocławska.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję