Młodzi chemicy rywalizowali na PWr

Data: 30.01.2023 Kategoria: konkursy/stypendia, Wydział Chemiczny

olch-plaskie.jpg

Za nami drugi etap ogólnopolskiej Olimpiady Chemicznej. W weekend dziewiątka finalistów rozwiązywała zadania teoretyczne oraz laboratoryjne. W tym gronie była też dwójka uczniów z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr: Filip Otlewski i Dominik Pruss.

Olimpiada Chemiczna to konkurs wiedzy chemicznej przeznaczony dla uczniów szkół średnich – liceów i techników. Organizowana jest już po raz 69. Zawody odbywają się w trzech etapach poprzedzonych wstępną kwalifikacją. W pierwszej wystartowało 68 osób z województwa dolnośląskiego i opolskiego, do kolejnego zakwalifikowała się dziewiątka najlepszych: sześć osób z Wrocławia, dwie z Lubania i jedna z Opola. W tym gronie znalazła się także dwójka uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr: Filip Otlewski i Dominik Pruss.

Drugi etap przeprowadzono 27 i 28 stycznia. Najpierw na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się część teoretyczna. Na rozwiązanie pięciu zadań zawodnicy mieli 300 minut.  Dotyczyły całego materiału chemii licealnej, rozszerzonego jednak o wybrane działy chemii. Pewną wskazówką co do treści zawsze są zadania wstępne przysyłane uczniom przed rozpoczęciem olimpiady  wyjaśnia prof. Kazimierz Orzechowski, przewodniczący komitetu okręgowego Olimpiady Chemicznej.

W sobotę rywalizacja przeniosła się na Politechnikę Wrocławską. W laboratoriach Wydziału Chemicznego na każdego z zawodników czekał niezależny zestaw odczynników i przyrządów laboratoryjnych. Na wykonanie określonych eksperymentów, zwykle o charakterze analitycznym lub sprawdzających podstawowe prawa chemiczne, mieli także około pięciu godzin.

Pełne wyniki konkursu poznamy 22 lutego. Najlepsi zawodnicy zostaną zakwalifikowani do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w Warszawie w marcu.

750x96_v2.png