Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych

Data: 19.05.2016 Kategoria: życie uczelni

430 osób weźmie udział w finale Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych, które 21-22 maja 2016 r. odbędą się na Politechnice Wrocławskiej. Zwycięzcy pojadą na zawody do Paryża

Rywalizacja będzie się toczyła w ośmiu kategoriach i pozwoli wyłonić reprezentację Polski na XXX Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych, które pod koniec sierpnia odbędą się w Paryżu.

Będzie to święto polskiej matematyki, bo do Wrocławia przyjadą wybitnie uzdolnieni matematycznie uczniowie i studenci z całego kraju. Wśród nich jest wielu laureatów olimpiad matematycznych dla gimnazjalistów i licealistów oraz medalistów, w tym wielokrotnych mistrzów świata w Konkursie Gier Matematycznych i Logicznych – mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego konkursu doc. dr Janusz Górniak z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej.

Finalistów  mistrzostw wyłoniono  w  trakcie  dwustopniowych  eliminacji, które odbyły się w styczniu i marcu. Zawodnicy rywalizowali w ośmiu kategoriach wiekowych i zawodowych – od uczniów III klas szkół podstawowych, po osoby zawodowo zajmujące się matematyką.

W sobotę, 21 maja, rywalizacja  rozpocznie się o godz. 11.30 i potrwa do godz. 15.00, a w niedzielę, 22 maja, zawody rozpoczną się o godz. 8.00 i potrwają do godz. 11.00. Impreza odbędzie w budynku C-13 (tzw. Serowiec) oraz w budynku C-1 przy ul. Janiszewskiego.

Uroczysta gala kończąca zawody połączona będzie z wręczeniem laureatom nagród, pucharów i dyplomów rozpocznie się w niedzielę, 22  maja, o godz. 15.00 w auli gmachu głównego Politechniki Wrocławskiej (budynek A-1).

Najlepsi w poszczególnych kategoriach wiekowych wejdą w skład reprezentacji Polski, która pod koniec sierpnia wyjedzie do Paryża na finał XXX Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych zwanych także nieoficjalnie mistrzostwami świata. Są one organizowane w Paryżu od 1987 r., a reprezentacja Polski uczestniczy w nich od 1992 r. W ubiegłym roku nasi matematycy wywalczyli we Francji aż 12 medali, w tym 6 złotych.