Mistrzostwa Dolnego Śląska w Sudoku

Data: 31.03.2016 Kategoria: życie uczelni

Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Sudoku zostały zorganizowane w 2012 roku po raz pierwszy w trybie pilotażowym. Do eliminacji zgłosiło się ponad 100 szkół i wystartowało w nich ponad 4000 uczniów

Sudoku to łamigłówka, której celem jest wypełnienie diagramu 9 × 9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów 3 × 3 znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9. Gra została wynalezione przez Amerykanina Howarda Garnsa w 1979 r. i od tego czasu przeszła wiele zmian. Dzisiejsze Sudoku pojawiło się po raz pierwszy w Japonii w 1986 r., jednak międzynarodową sławę zyskało dopiero kilkanaście lat temu.

Organizatorem pierwszych czterech edycji Mistrzostw Dolnego Śląska w Sudoku była Fundacja Matematyków Wrocławskich we współpracy z serwisem Pitagoras.pl. Od roku 2016 organizatorem Mistrzostw została Politechnika Wrocławska. Patronat honorowy nad Mistrzostwami Dolnego Śląska w Sudoku objęła Ambasada Japonii w Polsce.

Finał Mistrzostw odbędzie się 2 kwietnia 2016 r. w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej (budynek D-20), ul. Janiszewskiego 8, Wrocław.

Więcej informacji na stronie internetowej Wydziału Matematyki.