TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Ministerialne stypendia dla naszych naukowców

Laboratorium na W11 - zdjęcie

Sześć osób z Politechniki Wrocławskiej otrzymało tegoroczne stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagrody są przyznawane młodym badaczkom i badaczom wykazującym się wybitnymi osiągnięciami w działalność naukowej.

W tym roku do konkursu wpłynęło 1 708 wniosków, które były oceniane przez specjalny zespół metodą punktową – w ramach poszczególnych dyscyplin nauki i sztuki. Wyłaniając laureatów, stosowano podejście wynikające z równości dyscyplin naukowych i artystycznych, które polega na przyznawaniu w dyscyplinach podobnej liczby stypendiów. Tym samym naukowcy konkurowali ze sobą w ramach danej dyscypliny, a nie całej dziedziny.

Ostatecznie stypendia przyznano 228 wybitnym młodym naukowcom, w tym 32 doktorantom, reprezentującym 53 dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu będą przez trzy lata otrzymywali stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie. Na Politechnice Wrocławskiej granty otrzymali:

Dr inż. arch. Jerzy Łątka - zdjęciedr inż. arch. Jerzy Łątka

Wydział Architektury

Dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych / architektura i urbanistyka

Jest członkiem zespołu Studio Habitat na Wydziale Architektury. Zajmuje się zastosowaniem papieru jako innowacyjnego i proekologicznego materiału w konstrukcjach budowlanych.

W ramach grantu Lider NCBiR „TECH. Mobilny Proekologiczny Dom z Tektury” kieruje interdyscyplinarnym zespołem badawczo-projektowym. Prowadzi również badania nad architekturą pomocową, od 2022 roku współpracując z japońskim architektem Shigeru Banem nad realizacją obiektów pomocowych przeznaczonych dla uchodźców i uchodźców wewnętrznych w Ukrainie.

Ponadto zajmuje się architekturą mieszkaniową i tymczasową, w tym tzw. pop-upami, czyli tymczasowymi konstrukcjami realizowanymi z okazji różnych wydarzeń. Swoje pasje naukowe i projektowe realizuje we współpracy z zagranicznymi partnerami m.in. w ramach Sojuszu Unite! oraz University of Universities (sieci 45 szkół architektury i designu). Jest opiekunem strategicznego Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego, organizującego m.in. letnie warsztaty ProtoLAB design & build.

Dr inż. Marco Deiana - zdjęciedr inż. Marco Deiana

Wydział Chemiczny

Dziedzina nauk medycznych i nauk o zdrowiu / biologia medyczna

Adiunkt w Instytucie Materiałów Zaawansowanych. W 2018 r. ukończył studia doktoranckie na W3, a następnie realizował pięcioletnie badania podoktorskie na Uniwersytecie w Umeå w Szwecji. W 2023 roku dzięki grantowi Narodowego Centrum Nauki powrócił na PWr na stanowisko kierownika projektu.

Jego badania zgłębiają fascynującą dziedzinę biologii G-kwadrupleksu DNA i jego roli w niedotlenieniu – kluczowym czynniku w zrozumieniu specyficznych mechanizmów nowotworowych. Innowacyjne badania w tym zakresie obejmują środki aktywowane światłem, których celem są ukierunkowane interwencje fototerapeutyczne w leczeniu raka.

Bada także chemię supramolekularną, koncentrując się na chiralnych procesach samoorganizacji w celu tworzenia najnowocześniejszych materiałów do wykrywania i obrazowania biomedycznego. Jego wysiłki mają na celu połączenie nauk molekularnych z praktycznymi innowacjami w opiece zdrowotnej, znacząco udoskonalając technologie diagnostyczne i terapeutyczne.

dr inż. Marta Kolonko-Adamska - zdjęciedr inż. Marta Kolonko-Adamska

Wydział Chemiczny

Dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych / nauki biologiczne

Tematyka prowadzonych przeze nią badań naukowych obejmuje dwa główne obszary, które łączy wspólny cel: poznanie przestrzennej budowy białek i analizę zależności pomiędzy ich strukturą i funkcją.

Pierwszy z tematów dotyczy wyjaśnienia genetycznych i molekularnych podstaw regulacji rozwoju organizmu na przykładzie Drosophila melanogaster. Za swoje największe osiągnięcie uważa przeprowadzenie porównawczej analizy molekularnej C-terminalnych fragmentów białek Met i Gce, uznawanych za receptory hormonu juwenilnego. Nabyte w czasie realizacji tematu pracy umiejętności umożliwiły jej podjęcie współpracy z Helmholtz Zentrum München.

Obecnie jest zaangażowana w projekty opierające się na koncepcji racjonalnego projektowania leków. Najważniejszy z nich ma na celu eliminację pasożytów gatunku Trypanosoma, wywołujących m.in. śpiączkę afrykańską, poprzez zahamowanie biosyntezy glikosomów. Drugi z projektów dotyczy ferroptozy (śmierci komórki zależnej od żelaza), regulowanej przez białko GPx4. Jej zadaniem jest analiza struktury białka typu dzikiego i mutanta w celu ustalenia w jaki sposób pojedyncza mutacja wywołuje tak poważną chorobę, jaką jest dysplazja.

mgr inż. Piotr Bortnowski

Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii

Dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych / inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka

W swojej pracy zajmuje się przede wszystkim różnego rodzaju maszynami w górnictwie, ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie przenośników taśmowych. Jego temat pracy doktorskiej dotyczy nowego rodzaju taśmowego napędu pośredniego o dużym potencjale aplikacyjnym, który jest w stanie rozwiązać szereg problemów w górnictwie podziemnym związanych z efektywnością energetyczną i wydłużeniem tras transportowych.

Natomiast dodatkowe zainteresowania naukowe związane są z wykorzystywaniem danych diagnostycznych z maszyn i urządzeń górniczych do celów diagnostycznych przy użyciu metod uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

dr inż. Anna Kisiela-Czajka - zdjęciedr inż. Anna Kisiela-Czajka

Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych / inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka

Absolwentka inżynierii chemicznej i procesowej (Wydział Chemiczny) oraz energetyki (Wydział Mechaniczno-Energetyczny). Członkini Academii Iuvenum w kadencji 2022-24.

Jej zainteresowania naukowe obejmują teorię procesów powierzchniowych, instrumentalne metody badania adsorbentów i katalizatorów, funkcjonalizację struktury porowatej i chemicznej oraz modelowanie kinetyki chemicznej z elementami statystyki. Celem podejmowanych przez nią działań jest synteza katalizatorów dla energetyki niskoemisyjnej oraz rozwój i aplikacja węgli aktywnych powstałych z odpadów technologicznych w procesach usuwania zanieczyszczeń gazowych (w tym gazów cieplarnianych).

Jej prace promują koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym oraz cele zrównoważonego rozwoju, szczególnie SDG 7 (Czysta i dostępna energia) i SDG 13 (Działania w dziedzinie klimatu).

Dr Krzysztof Gałkowski - zdjęciedr Krzysztof Gałkowski

Wydział Podstawowych Problemów Techniki

Dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych / nauki fizyczne

Specjalizuje się w badaniach materiałów półprzewodnikowych metodami spektroskopowymi i mikroskopowymi. Jego wiodącym  zainteresowaniem naukowym jest poznawanie podstawowych własności nowych materiałów, które mają szansę przyczynić się do powstania kolejnych generacje urządzeń fotowoltaicznych i optoelektronicznych.

Obecnie realizuje projekt badający niestabilność operacyjną materiałów perowskitowych oraz jej potencjalne zastosowanie w nowych źródłach światła.

Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie MNiSW.

kampania_pwr_2024_banerdotekstu750x100.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję