Minigranty dla doktorantów. Nowy program wsparcia na PWr

Badania w laboratoriach W12 - zdjęcie

Maksymalnie 20 tys. zł dofinansowania na realizację swoich projektów mogą otrzymać doktoranci ze Szkoły Doktorskiej PWr w ramach I edycji konkursu przygotowanego przez naszą uczelnię. Minigranty mogą przeznaczyć m.in. na zakup aparatury, wyjazd naukowy lub szkolenia.

Przedstawiciele Szkoły Doktorskiej PWr - zdjęcie– Program to efekt starań i pracy Rady Doktorantów PWr, która od dłuższego czasu zgłaszała potrzebę wprowadzenia takiego rozwiązania. Pozwoli to na wsparcie aktywności naukowej doktorantów i umożliwi im pełny rozwój w wybranych dziedzinach badawczych – mówi prof. Krzysztof Walkowiak, dziekan Szkoły Doktorskiej.

O grant mogą ubiegać się doktoranci II, III, IV roku (z wyłączeniem doktorantów wdrożeniowych), którzy w okresie ostatniego roku kalendarzowego, do momentu składania wniosku, nie byli kierownikami projektu lub zadania badawczego w projekcie badawczym. Dodatkowo ich kształcenie, określone w Indywidualnym Planie Badawczym, nie kończy się w trakcie realizacji grantu. W danej edycji doktorant może złożyć tylko jeden wniosek.

– Zależy nam, by wszystkie osoby przygotowujące rozprawy doktorskie na PWr miały takie same szanse. Wiemy, że wielu doktorantów nie ma wystarczających środków na podstawowe potrzeby związane z realizacją swoich badań naukowych. A brak możliwości sfinansowania niezbędnych elementów może znacząco opóźnić postęp pracy badawczej – mówi Natalia Tyszkiewicz, przewodniczącą Rady Doktorantów PWr. – Dlatego też postanowiliśmy zaproponować władzom uczelni konkurs minigrantów, aby zapewnić wsparcie finansowe tym doktorantom, którzy nie posiadają własnego projektu naukowego lub nie mają wystarczających środków na jego realizację. Pozwoli to każdemu doktorantowi na skoncentrowanie się wyłącznie na badaniach – dodaje.

Otrzymany grant będzie można przeznaczyć m.in. na zakup aparatury, urządzeń, materiałów lub odczynników niezbędnych do prowadzenia badań, pokrycie kosztów krótkoterminowego wyjazdu naukowego, udział w konferencjach naukowych oraz udział w warsztatach lub szkoleniach.

Rada Doktorantów PWr - zdjęcieRolę opiekuna projektu, a tym samym dysponenta budżetu grantu, może pełnić promotor lub promotor pomocniczy doktoranta lub w uzasadnionych przypadkach inna osoba (co najmniej ze stopniem doktora zatrudniona na PWr).

– Opracowując zasady konkursu przeprowadziliśmy szerokie konsultacje w naszym środowisku. Nasze działania opierały się na rozmowach z doktorantami, głównie w ramach Kolegium Doktoranckiego PWr oraz przeprowadzaniu wywiadów środowiskowych. Dzięki temu mogliśmy uwzględnić różnorodne potrzeby i sugestie naszych kolegów i koleżanek z uczelni, co pozwoliło nam stworzyć konkurs, który najlepiej odpowiada ich oczekiwaniom i potrzebom – podkreśla Natalia Tyszkiewicz.

Nabór wniosków prowadzony jest do 27 marca do godz. 14, a dokumenty w formie papierowej z podpisami promotora, opiekuna projektu oraz kierownika katedry/instytutu należy złożyć w biurze Szkoły Doktorskiej (pok. 313, bud. A-1). Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 15 kwietnia.

– Biorąc pod uwagę, że w pierwszym konkursie na wsparcie doktorantów przeznaczono 1 020 000 złotych, a maksymalna kwota jednego minigrantu wynosi 20 tys. zł, możemy przypuszczać, że dofinansowanie otrzyma minimum 51 osób – wyjaśnia Natalia Tyszkiewicz. – Jednak, jeśli doktoranci zdecydują się ubiegać o kwoty mniejsze niż 20 tys. zł, liczba przyznanych grantów może być większa. Szansa na otrzymanie dofinansowania będzie zależała od liczby i jakości zgłoszonych projektów, a także od decyzji komisji konkursowej – dodaje.

Formularze konkursowe oraz dokładny regulamin można znaleźć na stronie Szkoły Doktorskiej.

newsletter_2023_14.jpg

mic