Dwie kolejne Miniatury dla naszych badaczy

Logo konkursu Miniatura - zdjęcie

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło kolejne w tym roku wyniki konkursu Miniatura. Wśród laureatów znalazło się dwoje naukowców z PWr – dr inż. Vishnu Suresh z Wydziału Elektrycznego i dr inż. arch. Agnieszka Szumilas z Wydziału Architektury.

Konkurs Miniatura skierowany jest do naukowców z tytułem doktora, którzy nie kierowali jeszcze realizacją projektów badawczych, ani nie byli laureatami konkursów stypendialnych i stażowych finansowanych przez NCN. Laureaci na swoje projekty otrzymują od 5 tys. zł do 50 tys. zł.

W opublikowanej liście rankingowej dofinansowanie na swoje projekty otrzymało blisko 70 osób, w tym dwie z Politechniki Wrocławskiej. Środki można przeznaczyć na trwające do dwunastu miesięcy badania wstępne/pilotażowe, kwerendę, staż naukowy, wyjazd badaczy lub konsultacyjny.

Dr inż. Vishnu Suresh - zdjęcieDr inż. Vishnu Suresh otrzymał grant w wysokości ponad 40 tys. zł na projekt „Weryfikowane w czasie rzeczywistym systemy zarządzania energią oparte na głębokim uczeniu się mikrosieci”.

Prace badawcze obejmą opracowanie modelu prognozowania opartego na AI/ML/DL dla fotowoltaiki słonecznej w mikrosieci bogatej w energię słoneczną. Z racji tego, że panele fotowoltaiczne są zależne od pogody, należy zbilansować dostawy i zużycie energii w mikrosieci.

– Dla mikrosieci kluczowe znaczenie ma informacja o przyszłej mocy wyjściowej z paneli słonecznych w celu stworzenia planu energetycznego. Łączy on wiele odnawialnych źródeł energii, aby utrzymać niskie koszty operacyjne i promować integrację energii odnawialnej i zrównoważony rozwój – wyjaśnia naukowiec.

Dr inż. arch. Agnieszka Szumilas - zdjęcieZ kolei dr inż. arch. Agnieszce Szumilas przyznano dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł na wyjazd badawczy pt. „Ocena możliwości zastosowania rozwiązań typu car-free dla polskich osiedli mieszkaniowych na podstawie doświadczeń niemieckiego osiedla Vauban, Freiburg”.

– Osiedle Vauban we Freiburgu jest jednym z niewielu dużych, zrealizowanych inwestycji mieszkaniowych typu car-free, czyli wolnych od samochodu. Dzięki realizacji projektu będę miała możliwość przeanalizować w praktyce przyjęte założenia urbanistyczne oraz odpowiedzieć na pytanie: czy wskaźniki urbanistyczne, izochrony oraz oferta usługowa modelowego osiedla Vauban jest możliwa do adaptacji w polskich warunkach? – mówi dr inż. arch. Agnieszka Szumilas.

Badaczka dodaje, że uwalnianie miast od samochodów jest tendencją widoczną we współczesnej urbanistyce. Jednym z istotnych aspektów, poza tworzeniem stref wyłączonych z ruchu, węzłów przesiadkowych P&R jest również budowa osiedli wolnych od samochodów.

Osiedla te nie posiadają miejsc postojowych lub posiadają obniżony wskaźnik parkingowy (np. 0,5 miejsca postojowego na mieszkanie). Mieszkańcom oferują inne profity w postaci możliwości wypożyczenia auta, większej ilości zieleni oraz rozbudowanego systemu usług.

Pełną listę laureatów można znaleźć na stronie NCN.

newsletter

Wcześniej granty w konkursie Miniatura otrzymały dr inż. Katarzyna Ożga z WydziałU Chemicznego i dr inż. Weronika Urbańska z Wydziału Inżynierii Środowiska.

Przeczytaj także:

mic