TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Miniaturowy robot-gąsienica powstaje na PWr

Ugięcie belki pod wpływem lasera - zdjęcie

Studenci z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów pracują nad miniaturowym robotem-gąsienicą do pomiaru temperatury w trudno dostępnych miejscach. Na swój projekt otrzymali grant z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

Próby uginania drukowanych belek przy pomocy lasera IR - zdjęcieProgram został utworzony przez MEiN w 2020 r. i ma pomagać kołom naukowym w realizacji innowacyjnych projektów oraz usprawnić mechanizmu transferu opracowanych przez studentów technologii i rozwiązań technicznych do gospodarki.

W tegorocznej edycji konkursu dofinansowanie otrzymało siedem kół naukowych z PWr. Wśród nich znaleźli się także studenci z Koła Naukowego Mikroinżynierii, Mikroelektroniki i Mikrosystemów „M3”, którzy na zbudowanie robota-gąsienicy otrzymali blisko 20 tys. zł.

– Pomysł na projekt podsunęła nam dr inż. Karolina Laszczyk z Katedry Mikrosystemów, której spodobały się mikroroboty naśladujące owady i zwierzęta wykonywane przez inne laboratoria badawcze. Pomyśleliśmy, że dobrze byłoby, aby nie była to „zabawka”, ale rozwiązanie, które można wykorzystać do konkretnych zadań. Rozpoczęła się burza mózgów o to, jakiego owada chcemy naśladować i do czego można to wykorzystać. Wybór padł na gąsienicę – mówi Mateusz Biały z Koła „M3”.

Do wykonania robota studenci chcą wykorzystać druk 3D z kompozytu odkształcającego się pod wpływem działania lasera IR. W opracowaniu kompozytu będą współpracować z prof. Jerzym Łukaszewiczem i dr. Piotrem Kamedulskim z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Materiał ma się charakteryzować m.in. odpornością na wysokie temperatury, natomiast samo odkształcanie będzie generowało ruch owada.

– Naszego robota-gąsienicę chcemy wyposażyć w różnego rodzaju czujniki np. temperatury czy metanu i wykorzystać w ciasnych przestrzeniach, czyli tunelach wentylacyjnych, kanalizacjach i kopalnianych szybach. Opracowanie takiego rozwiązania pozwoli na poprawę bezpieczeństwa w tych trudno dostępnych miejscach, a zastosowanie technologii druku 3D powinno znacząco obniżyć koszty produkcji robota – wyjaśnia Mateusz Biały.

Nad robotem pracuje pięć osób, ale obecnie trwa także rekrutacja dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby się zaangażować w budowę urządzenia.

Na realizację projektu studenci mają maksymalnie 12 miesięcy.

Uginanie się polimerowego kompozytu z dodatkiem nanorurek węglowych pod wpływem oświetlania laserem

Koło Naukowe Mikroinżynierii, Mikroelektroniki i Mikrosystemów „M3” powstało w 2003 r. i działa przy Katedrze Mikrosystemów na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Projekty realizowane przez studentów są związane m.in. z czujnikami i aktuatorami mikromechanicznymi, technologiami lab-on-chip oraz mikrosystemami fluidycznymi.

mein_logo.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję