TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 04.07.2023 Kategoria: aktualności ogólne, uroczystości uczelniane
4 lipca 1941 r. we Lwowie żołnierze niemieccy aresztowali, a następnie rozstrzelali 45-osobową grupę profesorów oraz członków ich rodzin. We wtorek pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę mordu.
Tradycyjnie już obchody rozpoczęły się od mszy świętej w akademickim kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Główne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich, znajdującym się na Skwerze prof. Idaszewskiego.
Kwiaty złożyli: poseł na Sejm Grzegorz Schetyna, wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma, wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, przedstawiciele władz samorządowych, prorektorzy Politechniki Wrocławskiej wraz z korpusem dziekańskim, a także delegacje wrocławskich uczelni, szkół oraz stowarzyszeń.
W swoim przemówieniu prof. Tomasz Nowakowski, prorektor ds. organizacji i rozwoju uczelni podkreślił, że zbrodnia popełniona 82 lata temu była zaplanowaną i zorganizowaną akcją, służąca likwidacji elit inteligencji polskiej.
Przypomniał też, że równocześnie we Lwowie odbywają się uroczystości na Wzgórzach Wuleckich, pod pomnikiem odsłoniętym w 70. rocznicę mordu, w 2011 r. – Te obchody odbywają się w cieniu trwającej od 496 dni agresji rosyjskiej na Ukrainę, w której zginęło już kilkanaście tysięcy cywili, w tym kobiety i dzieci – mówił prof. Tomasz Nowakowski, przywołując pamięć osób, zamordowanych podczas masakr dokonanych przez Rosję na okupowanych terenach.
– Życzmy Ukraińcom zwycięstwa w tej wojnie, życzmy ukarania winnych za popełnione zbrodnie ludobójstwa i życzymy nam wszystkim pokoju – dodał prorektor PWr.
Hołd poległym oddała kompania honorowa Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.u.
***
W 1941 roku profesorowie lwowskich uczelni i ich rodziny (razem 45 osób) zostali rozstrzelani w pobliżu Politechniki Lwowskiej zaraz po wkroczeniu Niemców do Lwowa. Wśród zabitych byli m.in. Roman Longchamps de Bérier, rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza i jego trzej synowie, prof. Kazimierz Bartel, premier RP, prof. Kasper Weigel, rektor Politechniki Lwowskiej, prof. Antoni Cieszyński, twórca polskiej stomatologii i Tadeusz Boy-Żeleński.
Kaźń przeszła do historii Polski pod nazwą mordu profesorów lwowskich, przy zastrzeżeniu, że ofiarą tej zbrodni padli również docenci wyższych uczelni Lwowa oraz członkowie rodzin i współlokatorzy naukowców.
Społeczność Politechniki Wrocławskiej i całego środowiska akademickiego Wrocławia co roku składa hołd pomordowanym uczonym i ich rodzinom. W 1964 r. na terenie kampusu PWr odsłonięto Pomnik Martyrologii Profesorów Lwowskich, gdzie tradycyjnie odbywają się uroczystości.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »