TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 18.02.2019 Kategoria: aktualności ogólne, nauka/badania/innowacje
Narodowe Centrum Nauki ogłosiło laureatów kolejnej edycji konkursów: Maestro, Harmonia i Sonata BIS. Wśród nich znalazło się dziewięcioro naukowców z Politechniki Wrocławskiej, którzy na realizację swoich projektów badawczych otrzymali blisko 14,5 mln zł
Wśród laureatów konkursu Maestro 10 znalazł się prof. Rafał Weron z Wydziału Informatyki i Zarządzania PWr, który na swój projekt pt. „Przekraczanie granic w prognozowaniu cen energii elektrycznej (CrossFIT)” otrzyma 2 961 200 zł.
Nasz naukowiec spróbuje wprowadzić prognozowanie cen energii elektrycznej na nowy poziom. Jego badania będą prowadzone w czterech kierunkach. Pierwszy zostanie oparty na najnowszych osiągnięciach w zakresie uczenia głębokiego. Drugi wykorzysta najnowsze koncepcje uśredniania prognoz takich samych (lub różnych) modeli estymowanych na różnych oknach danych. Trzeci to prognozy po trajektoriach, które do tej pory nie doczekały się zastosowań w literaturze przedmiotu, ale są dobrze umotywowane względami praktycznymi. Natomiast czwarty dotyczy spojrzenia na błędy prognoz z zupełnie innej perspektywy - nacisk zostanie położony nie na same błędy, ale wpływ błędów prognoz cen energii elektrycznej na wyniki finansowe.
Konkurs Maestro skierowany jest do doświadczonych naukowców, którzy chcą prowadzić pionierskie badania, wykraczające poza dotychczasowy stan wiedzy. Finansowanie przyznano dziesięciu wnioskom z blisko stu nadesłanych propozycji. Kierownikiem projektu mogła zostać osoba, która publikowała swoje wcześniejsze prace w uznanych czasopismach naukowych, kierowała innymi badaniami sfinansowanymi na drodze konkursowej, a także aktywnie uczestniczyła w życiu środowiska, np. zasiadając w komitetach naukowych międzynarodowych konferencji czy przynależąc do międzynarodowych stowarzyszeń.
Z kolei do konkursu Harmonia 10 można było zgłaszać projekty badawcze planowane w ramach współpracy międzynarodowej, która może polegać zarówno na bezpośredniej kooperacji z zagraniczną instytucją naukową, udziale w dwu- lub wielostronnych programach międzynarodowych, jak i na wykorzystaniu przez polskie zespoły wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych.
Wśród laureatów znalazło się troje naukowców z naszej uczelni:
– Dziesiąta edycja HarmoniiI była ostatnią odsłoną tego konkursu. Rada Narodowego Centrum Nauki podjęła decyzję o scaleniu jej z konkursem OPUS, który od wrześniowej edycji zostanie uzupełniony o perspektywę międzynarodową – informuje prof. Małgorzata Kossowska, przewodnicząca Rady NCN.
Natomiast w konkursie Sonata Bis 8 zwycięskie wnioski złożyło pięciu naszych naukowców:
Ten konkurs skierowany do osób posiadających przynajmniej stopień naukowy doktora uzyskany w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Celem jest powołanie nowego zespołu badawczego, w którym poza kierownikiem projektu nie może być osób posiadających stopień naukowy doktora habilitowanego lub tytuł naukowy. Projekty mogą trwać 36, 48 albo 60 miesięcy.
W sumie we wszystkich trzech konkursach złożono 650 wniosków, z czego do finansowania zakwalifikowano 147 projektów. Łączna wartość finansowania wyniosła ponad 250 mln zł.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »