Milion na badania nad innowacyjnym laserem

Blisko milion zł dodatkowego dofinansowania otrzymają naukowcy z Wydziału Elektroniki na badania nad laserem, który pomoże dokładnie zobrazować siatkówkę i wcześniej wykrywać choroby oczu. Środki przekaże Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Dofinansowanie przyznano dr hab. inż. Grzegorzowi Soboniowi, prof. uczelni z Wydziału Elektroniki, który wraz ze swoim zespołem pracuje nad nowego typu laserami do dwufotonowej mikroperimetrii.

Prototyp nowego lasera do diagnostyki oczu– Mikroperymentria jest techniką diagnostyczną pozwalającą na badanie czułości siatkówki oka, co umożliwia ocenę zmian siatkówki i wykrycie jej schorzeń. Natomiast mikroperymetria dwufotonowa jest odmianą, w której wykorzystuje się efekt dwufotonowego widzenia występujący u ludzi przy oświetleniu siatkówki ultrakrótkim (femtosekundowym) impulsem laserowym – mówi prof. Grzegorz Soboń. – Na przykład, oświetlenie siatkówki impulsami o długości fali 1030 nm (poza zakresem naszego widzenia) pozwala odczuć wrażenie widzenia barwy zielonej (ok. 515 nm). Technika dwufotonowa pozwala rozszerzyć możliwości diagnostyczne standardowej mikroperymetrii, jak również zbadać sam proces widzenia dwufotonowego, który nie jest dotychczas całkowicie poznany – wyjaśnia.

Chcąc w pełni wykorzystać potencjał tej techniki, potrzebne są jednak lasery o określonych parametrach, które obecnie są niedostępne na rynku. Celem projektu jest więc opracowanie lasera femtosekundowego o przestrajalnej długości fali, w zakresie co najmniej 900-1050 nm. Pozwoli to na pobudzenie innych receptorów niż tylko pobudzając standardowymi laserami 1030 nm. Laser zostanie zintegrowany z mikroperymetrem dwufotonowym i zostaną przeprowadzone pierwsze testy.

Laser znajdzie zastosowanie m.in. w obrazowaniu in vivo siatkówki oka, umożliwiając tym samym stworzenie narzędzi do zaawansowanej i wczesnej diagnostyki chorób oczu.

Prace realizowane będą we współpracy z zespołami badawczymi z Instytutu Chemii Fizycznej PAN oraz Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER) w Warszawie, prowadzonymi przez prof. Macieja Wojtkowskiego. Laser zostanie opracowany w całości na Politechnice Wrocławskiej, a następnie zintegrowany przez naukowców z IChF i ICTER z opracowanym przez nich mikroperymetrem. Następnie przeprowadzone zostaną badania na pacjentach.

– Docelowo laser zostanie opracowany w postaci w pełni funkcjonalnego prototypu, gotowego do wdrożenia. Mikroperymetry dwufotonowe opracowane przez zespół prof. Wojtkowskiego zostały zaimplementowane w kilku miejscach na świecie - w Polsce, Austrii, USA. Nowy laser będzie znacząco rozszerzał funkcjonalność i możliwości diagnostyczne, dlatego spodziewamy się dużego potencjału rynkowego – podkreśla prof. Grzegorz Soboń.

newsletter-promo.png

Projekt będzie realizowany przez 12 miesięcy. Otrzymane właśnie dodatkowe finansowanie na jego realizację wynosi ponad 985 tys. zł, a całkowita wartość dofinansowania przyznanego przez FNP to ponad 4,5 mln zł.

mic