TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Miejskie stypendium dla absolwenta liceum PWr

Data: 12.08.2022 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale

Wzory matematyczne - zdjęcie

Bartłomiej Bychawski, tegoroczny absolwent Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr otrzymał stypendium „Szkolny Nobel 2022”. Nagrodę przyznał prezydent Wrocławia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie matematyczno-fizycznej.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych oraz średnich, a wyróżnienia przyznawane są w dziesięciu kategoriach. W nagrodę laureat otrzymuje stypendium w wysokości 4,5 tys. zł na okres dziesięciu miesięcy.

Bartłomiej Bychawski - zdjęcieBartłomiej Bychawski jest dwukrotnym laureatem Olimpiady Matematycznej (2021, 2022), zdobywcą nagrody im. Andrzeja Mączkowskiego 2021, przyznawanej za ciekawe rozwiązanie zadania na Olimpiadzie Matematycznej oraz zdobywcą złotego medalu w indywidualnych i drużynowych zawodach Middle European Mathematical Olympiad 2021.

To także trzykrotny laureat Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego (2020, 2021,2022), dwukrotny laureat International Tournament of Young Mathematicians (2020, 2021), zdobywca złotego medalu w Konkursie Prac Uczniowskich z Matematyki im. Pawła Domańskiego 2021, dwukrotny laureat konkursu KOMA (2021, 20220) i finalista Olimpiady Fizycznej 2022.

– Moje dotychczas najbardziej rozwijane zainteresowanie to matematyka. Jedną z moich ulubionych dziedzin jest teoria grup, ogólniej algebra abstrakcyjna, która pozwala opisywać zarówno rozmaite systemy liczbowe, jak i symetrie wybranych obiektów – mówi laureat. – Opisuje działanie struktury, w której dowolne elementy mogę wejść ze sobą w jakąś interakcję, stworzyć nowy element, nową symetrię czy nową liczbę. Z tego względu intrygująca wydaje mi się na przykład Algebraiczna Teoria Liczb, choćby Teoria Galois wywodząca się z problemu rozwiązywalności wielomianów piątego stopnia – dodaje.

Absolwent ALO PWr interesuje się także teorią grafów, czyli dziedziną matematyki opisującą inne struktury, tym razem kombinatoryczne nie algebraiczne. Obecnie pisze pracę związaną z tym tematem.

– Jest to moja pierwsza samodzielnie pisana praca, choć nie pierwsza w ogóle. To zgoła odmienne doświadczenie od lekcji w szkole czy nawet zadań olimpijskich. Napędza to moją pasję do matematyki i badania skomplikowanych i nieraz abstrakcyjnych struktur, które układa się krok po kroku, gdzie nawet postawienie słusznej hipotezy okazuje się nieraz trudne – podkreśla Bartłomiej Bychawski.

Wyjaśnia przy tym, że pisanie pracy pozwala na dużo lepsze spojrzenie na matematykę jako całość oraz na to, jak jest tworzona.

– Można wtedy dostrzec, że polega ona na błądzeniu w chaotycznym nieładzie, przy czym tworząc twierdzenia chcemy jednocześnie objąć dostatecznie dużą jego część, a za razem znaleźć możliwie wiele wzorców. Trzeba więc balansować między bardzo zawężonym a zbyt ogólnym spojrzeniem, bo te skrajności nie dają zbyt wielu wyników – tłumaczy.

Z zakresu fizyku interesuje się mechaniką kwantową, a także poszukiwaniem teorii łączącej ją z ogólną teorią względności.

– To ostatnie wygląda na jedno z trudniejszych wyzwań jakie istnieją. Jeśli taka teoria powstanie, to moim zdaniem matematycy będą zamieszani w jej powstanie w nie mniejszym stopniu niż fizycy. Jest to zagadnienie fizyki teoretycznej, w które chciałbym się kiedyś zaangażować, właśnie od strony opracowania matematyki, która będzie do takiej teorii potrzebna – przyznaje laureat.

newsletter

Poza matematyką i tematami z nią związanymi lubi uprawiać sport, a jego ulubionymi dyscyplinami są pływanie oraz jazda na rowerze. – Ta druga jest dla mnie równocześnie dobrą okazją na wyjście, a bardziej wyjazd, ze znajomymi. Moją poboczną pasją jest też rysowanie, jednak robię to amatorsko we własnym zakresie. Zdarza mi się także rozmyślać na tematy z pogranicza fizyki i filozofii – dodaje.

Wkrótce rozpocznie studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku matematyka. Co ważne, już od drugiej klasy liceum współpracuje z naukowcami z Wydziału Matematyki i Informatyki UJ poprzez tutoring.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję