TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 09.09.2024 Kategoria: projekty międzyuczelniane, współpraca międzynarodowa, Wydział Chemiczny
Rozpoczął się kolejny rok nauki na naszym unikalnym kierunku studiów Sustainable Biomass and Bioproducts Engineering (SBBE). W poniedziałkowej uroczystości na PWr wzięło udział 19 osób z całego świata. Teraz przed nimi tzw. tydzień wstępny.
Studia na kierunku Sustainable Biomass and Bioproducts Engineering prowadzą wspólnie, w ramach programu Erasmus Mundus Joint Master Degree Program, trzy uczelnie: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Castilla-La Mancha z Hiszpanii oraz Uniwersytet Techniczny Lappeenranta-Lahti z Finlandii.
Politechnika Wrocławska to pierwsza polska uczelnia koordynująca taki program. Realizowany jest do 2027 roku, a jego finansowanie wynosi 4,3 miliony euro. Pierwsze osoby, które rozpoczęły naukę w 2022 roku, w czwartek odbiorą na PWr dyplomy ukończenia studiów.
– Nasi absolwenci to specjaliści i specjalistki z zakresu zrównoważonego przetwarzania biomasy i inżynierii bioproduktów. Wartością dodaną dla nich jest to, że otrzymają dyplom od wszystkich trzech uczelni uczestniczących w programie – mówi prof. Jolanta Warchoł z Wydziału Chemicznego PWr, koordynatorka kierunku.
W poniedziałek, 9 września, na naszej uczelni odbyła się tradycyjna inauguracja dla nowego rocznika. Uczestniczyli w niej przedstawiciele obu partnerskich uczelni, władze Politechniki Wrocławskiej oraz koordynatorzy wydziałowi i reprezentanci przemysłu. Swoją prezentację miała też dr Sarah Clapham z Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).
19 osób, które przyjechały do Wrocławia, pochodzi m.in. z Algierii, Argentyny, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Brazylii, Ekwadoru, Finlandii, Kenii, Nigerii, Peru, Portugalii czy też Wietnamu.
U nas spędzą pierwszy semestr nauki. Ale na razie przed nimi tzw. introduction week, podczas którego czeka na nich m.in. zwiedzanie laboratoriów Wydziału Chemicznego, Wydziału Mechaniczno-Energetycznego, kursy analityczne w laboratoriach, szkolenia online, a także zajęcia integracyjne, wycieczki po kampusie i Wrocławiu.
Na pierwszym semestrze, realizowanym na PWr, studenci i studentki zapoznają się syntezą biomateriałów oraz technikami analizy otrzymanych produktów. Drugi semestr prowadzony będzie w Hiszpanii. Tam zdobędą wiedzę o projektowaniu, symulacji i optymalizacji procesów. Naukę zakończą w Finlandii, gdzie w praktyce poznają zastosowanie zielonych technologii konwersji biomasy oraz strategię wykorzystania bioproduktów. W ramach zajęć będą opracowywać projekty w skali technicznej i prototypy instalacji.
Studenci tego prestiżowego kierunku studiów magisterskich w języku angielskim otrzymują stypendium w wysokości 1 400 euro miesięcznie. Zaplanowano też dla nich staże w przemyśle (w firmach z Polski, Finlandii i Hiszpanii) oraz praktyki na uczelniach zagranicznych w Europie, Azji czy też Ameryce Płd.
W programie są też specjalistyczne wykłady prowadzone przez reprezentantów instytucji międzynarodowych zajmujących się finansowaniem projektów na rzecz ochrony środowiska.
Prof. Jolanta Warchoł zauważa, że Sustainable Biomass and Bioproducts Engineering to jedyny kierunek studiów w Unii Europejskiej, który zawiera aspekty technologiczne niezbędne do opracowania innowacyjnych rozwiązań w bioprzemyśle.
– Nasi studenci przyswajają sobie wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania i opracowywania rozwiązań inżynierskich dla zrównoważonego zagospodarowania biomasy i otrzymywania „zielonych” produktów: biopaliw, bioenergii, tworzyw biodegradowalnych, materiałów budowlanych, papieru i chemikaliów – wyjaśnia prof. Warchoł. – Uczelnie partnerskie zostały dobrane w taki sposób, aby połączyć klasyczne kierunki inżynierii chemicznej, biotechnologii oraz inżynierii materiałowej i dostosować je do aktualnych potrzeb przemysłowych – dodaje badaczka z Wydziału Chemicznego.
Powstanie kierunku oraz wszystkie kursy dydaktyczne były szeroko konsultowane z firmami zrzeszonymi w projekcie SBBE. – Wszyscy partnerzy z przemysłu zaoferowali staże i praktyki zawodowe oraz wykłady i wizyty studyjne w zakładach przemysłowych, co będzie kolejnym atutem dla naszych studentów – dodaje prof. Jolanta Warchoł.
Zespół dydaktyczny z Politechniki Wrocławskiej specjalizuje się w produkcji bioproduktów, ten z Uniwersytetu Castilla la Mancha w inżynierii bioproduktów, a Uniwersytet Technologiczny Lappeenranta-Lahti oferuje wiedzę ekspercką w zakresie wytwarzania i stosowania biomateriałów i biokompozytów papierniczych oraz budowlanych, a także rozwiązań służących zrównoważonemu wykorzystaniu zasobów odnawialnych.
– Studia adresowane są do osób ze stopniem inżyniera uzyskanym w dziedzinie inżynieria chemiczna, inżynieria środowiska, inżynieria mechaniczna, technologia chemiczna czy też biotechnologia – wylicza prof. Joanna Warchoł z W3.
Dodaje też, że aby ubiegać się o przyjęcie na kierunek SBBE, należy posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej, inżynierii reaktorów chemicznych, aparatury procesowej oraz podstawowych procesów i operacji jednostkowych w inżynierii chemicznej i bioprocesowej.
W tym roku w gronie 19 nowych studentek i studentów jest m.in. Maciej Borowicz, absolwent Wydziału Chemicznego PWr. – Spodobał mi się zakres tematyczny tych studiów, który uzupełniał się z programem technologii chemicznej, którą właśnie ukończyłem – mówi student. – Kwestie zrównoważonego przemysłu i wdrażanie nowoczesnych technologii, które będą zapobiegały kryzysowy klimatycznemu, bardzo mnie interesują, stąd uważam że ten wybór jest dla mojego rozwoju idealny. Do tego dochodzi wysokie stypendium i możliwość odwiedzenia dwóch krajów – same plusy – dodaje.
Należy pamiętać, że rekrutacja na ten kierunek jest trochę inna niż na pozostałe studia na Politechnice Wrocławskiej. – Zainteresowani muszą najpierw zarejestrować się na stronie studiów, potem czeka ich rozmowa rekrutacyjna i zostaje oczekiwanie na przyjęcie – wyjaśnia Maciej Borowicz.
Dwustopniowy proces rekrutacji na Sustainable Biomass and Bioproducts Engineering prowadzi międzynarodowa komisja złożona z piętnastu profesorów reprezentujących trzy uczelnie partnerskie z Polski, Hiszpanii oraz Finlandii.
Tegoroczna rekrutacja wystartuje 15 grudnia 2024 roku. Szczegóły na stronie SBBE
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »