TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 21.04.2022 Kategoria: aktualności ogólne, nauka/badania/innowacje, współpraca międzynarodowa, współpraca z przemysłem, Wydział Chemiczny
Znamy wyniki prestiżowego konkursu sieci M-ERA.NET 3 na badania z zakresu inżynierii materiałowej. W gronie laureatów jest projekt baterii nowej generacji, w którym uczestniczy zespół prof. Grażyny Gryglewicz z Wydziału Chemicznego.
Sieć M-ERA.NET 3, która finansuje europejskie badania z tego obszaru, wyłoniła 70 projektów (na łączną kwotę 69,9 mln), w tym 19 z udziałem naukowców z Polski. W sumie wpłynęły 493 wnioski z różnych krajów.
Jeden ze zwycięskich projektów będzie realizowany na Politechnice Wrocławskiej w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Materiałów Polimerowych i Węglowych.
– Będziemy opracowywać nowej generacji przyjazne środowisku odwracalne ogniwa cynkowo-powietrzne – wyjaśnia prof. Grażyna Gryglewicz, kierownik zespołu badaczy na PWr.
Naukowcy wykorzystają w tym celu porowate materiały cynkowe, elektrolity typu hydrożeli na bazie polimerów syntetycznych i naturalnych oraz nowe wielofunkcyjne materiały wykorzystujące związki metali przejściowych, materiały grafenowe i porowate materiały węglowe.
W projekcie ZABAT uczestniczy pięć instytucji: Acondicionamiento Tarrasense - Leitat Technological Center (Hiszpania), SINTEF AS (Norwegia), Fraunhofer Gesellschaft (Niemcy), Heraeus Battery Technology GmbH (Niemcy) i Politechnika Wrocławska.
– My zajmiemy się opracowaniem nowych materiałów katodowych na bazie grafenów domieszkowanych azotem i siarką oraz ich kompozytów z nanocząstkami metali przejściowych, które będą pełniły rolę podłoża i/lub katalizatora reakcji redukcji i wydzielania tlenu. Będziemy też uczestniczyć w opracowaniu demonstratora akumulatora cynkowo-powietrznego – mówi prof. Gryglewicz.
Dodaje, że ogniwa cynkowo-powietrzne mogą magazynować znacznie więcej energii niż najczęściej stosowane obecnie ogniwa litowo-jonowe, dlatego mogą wkrótce stanowić alternatywę do zastosowania w różnych branżach przemysłu, jak i w gospodarstwach domowych.
– Ten projekt uwzględnia tak ważny aspekt środowiskowy technologii, zaplanowaliśmy w nim recykling materiałów katodowych, eliminację metali szlachetnych (platyna, ruten, iryd) i surowców krytycznych (lit, grafit) – podkreśla prof. Gryglewicz.
ISZ
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »