TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 14.10.2022 Kategoria: konferencje/seminaria/wykłady
Przedstawiciele biznesu, nauki i agencji rządowych z 16 europejskich krajów przyjadą do Wrocławia, by wziąć udział w Środkowoeuropejskim Forum Technologicznym (CETEF’22). Wśród uczestników będzie m.in. Mariya Gabriel, Komisarz UE ds. Innowacji, Badań, Kultury, Edukacji i Młodzieży.
24 i 25 października w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej zaproszeni goście będą rozmawiać o stworzeniu międzynarodowej platformy do dyskusji nad polityką europejską w zakresie rozwoju dziedzin techniki mających decydujące znaczenie dla sukcesu transformacji cyfrowej.
Zajmą się także inspirowaniem sieci partnerskich do realizacji dużych projektów europejskich w zakresie wysokich technologii oraz zaprezentowaniem polskiego potencjału technologicznego i badawczego w zakresie realizacji projektów rozwojowych Unii Europejskiej, w szczególności w obszarze transformacji cyfrowej i energetycznej.
To wszystko w ramach Środkowoeuropejskiego Forum Technologicznego (CETEF’22), które organizuje Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii we współpracy z PWr oraz Federacją Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT. Partnerem strategicznym wydarzenia jest KGHM.
Tegoroczne spotkanie odbędzie się pod auspicjami Komisji Europejskiej i pod patronatem Parlamentu Europejskiego. Swój udział zapowiedziała m.in. Mariya Gabriel, Komisarz UE ds. Innowacji, Badań, Kultury, Edukacji i Młodzieży, która w poniedziałek, 24 października, podczas inauguracji wydarzenia opowie o szansach, które daje krajom Europy Centralnej nowy europejski plan na rzecz innowacji. Początek wystąpienia o godz. 9.40 w Centrum Konferencyjnym Politechniki Wrocławskiej.
Sprawdź program pierwszego dnia
W forum udział wezmą też Cristian-Silviu Buşoi, przewodniczący Komitetu Przemysłu, Badań i Energii Parlamentu Europejskiego oraz Peter Droell, dyrektor w Dyrektoriacie Generalnym KE ds. Badań i Innowacji.
– Wśród uczestników konferencji są przede wszystkim reprezentanci kadry kierowniczej centrów badawczo-rozwojowych oraz kierownicy projektów w zakresie transformacji cyfrowej – mówi dr inż. Zygmunt Krasiński, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii (IZTECH). – Pojawią się też menedżerowie odpowiedzialni za rozwój infrastruktury technologicznej przemysłu i usług oraz specjalizujący się w projektowaniu i integracji systemów automatyki przemysłowej i logistycznej, a także przedstawiciele instytucji unijnych, ministerstw i agencji rządowych dysponujący środkami finansowymi na wsparcie transformacji cyfrowej gospodarki europejskiej oraz projektów związanych z rozwojem technologii.
W trakcie dwudniowych obrad uczestnicy będą zastanawiali się nad kierunkami efektywnej alokacji środków europejskich przeznaczonych na wsparcie transformacji cyfrowej, nad doskonaleniem mechanizmów finansowania i realizacji podejmowanych w tym zakresie projektów oraz nad stanem i kierunkami rozwoju technologii, od których zależy sukces transformacji cyfrowej.
Podczas sesji problemowych zostaną także zaprezentowane osiągnięcia technologiczne czołowych koncernów światowych oraz polskich przedsiębiorstw specjalizujących się w wytwarzaniu produktów i usług na rzecz transformacji cyfrowej.
Konferencja CETEF’22 na Politechnice Wrocławskiej to swoisty okrągły stół transformacji cyfrowej, łączący nowy europejski plan na rzecz innowacji z europejską strategią transformacji cyfrowej.
W wydarzeniu wezmą udział zarówno firmy oraz jednostki naukowo-badawcze, jak i organizacje reprezentujące doświadczone grono inżynierów, ale również doktorantów oraz młodych naukowców.
– To okazja, by spotkać wybitnych europejskich naukowców i praktyków w zakresie rozwoju dziedzin mających kluczowe znaczenie dla sukcesu transformacji cyfrowej – mówi dr Zygmunt Krasiński. – Mam nadzieję, że ta wymiana pomysłów i doświadczeń będzie owocna.
Tematyka CETEF’22 obejmuje szerokie spektrum zagadnień związanych z transformacją cyfrową i rozwojem technologii. Zaplanowano szereg debat i dyskusji w takich tematach, jak: przełom w MedTech, cyberbezpieczeństwo, nowe technologie biomedyczne w diagnostyce i terapii, innowacyjne technologie w metalurgii metali nieżelaznych.
Omawiane będą też trendy rozwoju, szanse i bariery robotyzacji europejskiego przemysłu. Przewidziano dyskusję o Inauguracji Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG), a także o kontekście współpracy biznesu, nauki i różnych programów, które wspierają firmy poprzez łączenie ich z jednostkami badawczymi, mającymi niezbędne know-how w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych.
W czasie CETEF22 będzie możliwość porozmawiać z przedstawicielami projektu Innovation Coach – www.innovationcoach.pl, który jest odpowiedzią Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN na stereotyp braku współpracy między biznesem i nauką.
Ważnym – z punktu widzenia przyszłych i młodych naukowców – wydarzeniem forum będzie też Dzień Młodego Naukowca, który 24 października zorganizuje Krajowa Reprezentacja Doktorantów i PWr.
– Studentów i młodych naukowców zapraszamy przede wszystkim na dwa panele dyskusyjne poświęcone kwestii umiędzynarodowienia oraz spotkanie pt. Sylwetka Naukowca Przyszłości – mówi dr Zygmunt Krasiński. – Poruszymy tam tematy dotyczące uniwersytetów europejskich, ich oferty edukacyjnej, staży i stypendiów międzynarodowych, mikrokwalifikacji, pozyskiwania grantów naukowych oraz innego rodzaju finansowania badań naukowych.
Młodzi naukowcy będą mieli również możliwość spotkania się z wieloma znanymi naukowcami. 25 października, w jednej z sesji dziedzinowych, weźmie udział prof. Abbas Alavi, uznawany za najwybitniejszego z żyjących specjalistów medycyny nuklearnej.
Dyskusji poddana zostanie także multidyscyplinarność badań naukowych oraz ich komercjalizacja. Debatę na ten temat poprowadzi znana popularyzatorka nauki Ewelina Kamińska aka “Motivelina”.
Jeśli jesteś studentem, doktorantem lub pracownikiem PWr, to możesz wziąć udział w wydarzeniu bezpłatnie. Jesteś pracownikiem uczelni? Napisz maila pod adres bartosz.zych@pwr.edu.pl. Studiujesz? Zarejestruj na stronie wydarzenia.
* zdjęcie komisarz Mariyi Gabriel pochodzi ze strony https://ec.europa.eu/
** - zdjęcie prezesa dr. Zygmunta Krasińskiego pochodzi ze strony https://liderzyinnowacyjnosci.com/
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »