TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Międzynarodowi specjaliści o transformacji cyfrowej. Duże wydarzenie na PWr

Data: 14.10.2022 Kategoria: konferencje/seminaria/wykłady

cetef_plaskie.jpg

Przedstawiciele biznesu, nauki i agencji rządowych z 16 europejskich krajów przyjadą do Wrocławia, by wziąć udział w Środkowoeuropejskim Forum Technologicznym (CETEF’22). Wśród uczestników będzie m.in. Mariya Gabriel, Komisarz UE ds. Innowacji, Badań, Kultury, Edukacji i Młodzieży.

Udział w wydarzeniu dla naszych pracowników jest bezpłatny. Wcześniej należy jednak zgłosić chęć uczestnictwa pod adresem bartosz.zych@pwr.edu.pl
Studenci PWr również mają wstęp darmowy - udział muszą zarejestrować tutaj.

24 i 25 października w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej zaproszeni goście będą rozmawiać o stworzeniu międzynarodowej platformy do dyskusji nad polityką europejską w zakresie rozwoju dziedzin techniki mających decydujące znaczenie dla sukcesu transformacji cyfrowej.

Zajmą się także inspirowaniem sieci partnerskich do realizacji dużych projektów europejskich w zakresie wysokich technologii oraz zaprezentowaniem polskiego potencjału technologicznego i badawczego w zakresie realizacji projektów rozwojowych Unii Europejskiej, w szczególności w obszarze transformacji cyfrowej i energetycznej.

To wszystko w ramach Środkowoeuropejskiego Forum Technologicznego (CETEF’22), które organizuje Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii we współpracy z PWr oraz Federacją Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT. Partnerem strategicznym wydarzenia jest KGHM.

Uznani goście, ważne tematy

mariya_gabriel.jpgTegoroczne spotkanie odbędzie się pod auspicjami Komisji Europejskiej i pod patronatem Parlamentu Europejskiego. Swój udział zapowiedziała m.in. Mariya Gabriel, Komisarz UE ds. Innowacji, Badań, Kultury, Edukacji i Młodzieży, która w poniedziałek, 24 października, podczas inauguracji wydarzenia opowie o szansach, które daje krajom Europy Centralnej nowy europejski plan na rzecz innowacji. Początek wystąpienia o godz. 9.40 w Centrum Konferencyjnym Politechniki Wrocławskiej.

Sprawdź program pierwszego dnia

W forum udział wezmą też Cristian-Silviu Buşoi, przewodniczący Komitetu Przemysłu, Badań i Energii Parlamentu Europejskiego oraz Peter Droell, dyrektor w Dyrektoriacie Generalnym KE ds. Badań i Innowacji.

– Wśród uczestników konferencji są przede wszystkim reprezentanci kadry kierowniczej centrów badawczo-rozwojowych oraz kierownicy projektów w zakresie transformacji cyfrowej – mówi dr inż. Zygmunt Krasiński, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii (IZTECH). –  Pojawią się też menedżerowie odpowiedzialni za rozwój infrastruktury technologicznej przemysłu i usług oraz specjalizujący się w projektowaniu i integracji systemów automatyki przemysłowej i logistycznej, a także przedstawiciele instytucji unijnych, ministerstw i agencji rządowych dysponujący środkami finansowymi na wsparcie transformacji cyfrowej gospodarki europejskiej oraz projektów związanych z rozwojem technologii.

Sprawdź program drugiego dnia

W trakcie dwudniowych obrad uczestnicy będą zastanawiali się nad kierunkami efektywnej alokacji środków europejskich przeznaczonych na wsparcie transformacji cyfrowej, nad doskonaleniem mechanizmów finansowania i realizacji podejmowanych w tym zakresie projektów oraz nad stanem i kierunkami rozwoju technologii, od których zależy sukces transformacji cyfrowej.

Podczas sesji problemowych zostaną także zaprezentowane osiągnięcia technologiczne czołowych koncernów światowych oraz polskich przedsiębiorstw specjalizujących się w wytwarzaniu produktów i usług na rzecz transformacji cyfrowej.

Współpraca na styku nauki i biznesu

zygmunt_krasinski.pngKonferencja CETEF’22 na Politechnice Wrocławskiej to swoisty okrągły stół transformacji cyfrowej, łączący nowy europejski plan na rzecz innowacji z europejską strategią transformacji cyfrowej.

W wydarzeniu wezmą udział zarówno firmy oraz jednostki naukowo-badawcze, jak i organizacje reprezentujące doświadczone grono inżynierów, ale również doktorantów oraz młodych naukowców.

– To okazja, by spotkać wybitnych europejskich naukowców i praktyków w zakresie rozwoju dziedzin mających kluczowe znaczenie dla sukcesu transformacji cyfrowej – mówi dr Zygmunt Krasiński. –  Mam nadzieję, że ta wymiana pomysłów i doświadczeń będzie owocna.

Tematyka CETEF’22 obejmuje szerokie spektrum zagadnień związanych z transformacją cyfrową i rozwojem technologii. Zaplanowano szereg debat i dyskusji w takich tematach, jak: przełom w MedTech, cyberbezpieczeństwo, nowe technologie biomedyczne w diagnostyce i terapii, innowacyjne technologie w metalurgii metali nieżelaznych.

Omawiane będą też trendy rozwoju, szanse i bariery robotyzacji europejskiego przemysłu. Przewidziano dyskusję o Inauguracji Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG), a także o kontekście współpracy biznesu, nauki i różnych programów, które wspierają firmy poprzez łączenie ich z jednostkami badawczymi, mającymi niezbędne know-how w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych.

W czasie CETEF22 będzie możliwość porozmawiać z przedstawicielami projektu Innovation Coach – www.innovationcoach.pl, który jest odpowiedzią Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN na stereotyp braku współpracy między biznesem i nauką.

Jak być naukowcem przyszłości

Ważnym – z punktu widzenia przyszłych i młodych naukowców – wydarzeniem forum będzie też Dzień Młodego Naukowca, który 24 października zorganizuje Krajowa Reprezentacja Doktorantów i PWr.

– Studentów i młodych naukowców zapraszamy przede wszystkim na dwa panele dyskusyjne poświęcone kwestii umiędzynarodowienia oraz spotkanie pt. Sylwetka Naukowca Przyszłości – mówi dr Zygmunt Krasiński. – Poruszymy tam tematy dotyczące uniwersytetów europejskich, ich oferty edukacyjnej, staży i stypendiów międzynarodowych, mikrokwalifikacji, pozyskiwania grantów naukowych oraz innego rodzaju finansowania badań naukowych.

Młodzi naukowcy będą mieli również możliwość spotkania się z wieloma znanymi naukowcami. 25 października, w jednej z sesji dziedzinowych, weźmie udział prof. Abbas Alavi, uznawany za najwybitniejszego z żyjących specjalistów medycyny nuklearnej.

Dyskusji poddana zostanie także multidyscyplinarność badań naukowych oraz ich komercjalizacja. Debatę na ten temat poprowadzi znana popularyzatorka nauki Ewelina Kamińska aka “Motivelina”.

newsletter

Jesteś z PWr? Weź udział w wydarzeniu za darmo

Jeśli jesteś studentem, doktorantem lub pracownikiem PWr, to możesz wziąć udział w wydarzeniu bezpłatnie. Jesteś pracownikiem uczelni? Napisz maila pod adres bartosz.zych@pwr.edu.pl. Studiujesz? Zarejestruj na stronie wydarzenia.

* zdjęcie komisarz Mariyi Gabriel pochodzi ze strony https://ec.europa.eu/
** - zdjęcie prezesa dr. Zygmunta Krasińskiego pochodzi ze strony https://liderzyinnowacyjnosci.com/

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję