TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 24.02.2021 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia, nauka/badania/innowacje, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Badania w zakresie kompozytów cementowych modyfikowanych materiałami odpadowymi będzie prowadził na PWr dr Hassan Abdolpour. Naukowiec jest laureatem Programu im. Stanisława Ulama organizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
Program wspiera umiędzynarodowienie polskich uczelni i instytucji naukowych. Pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień doktora. Badacze ci, mają wzmocnić potencjał naukowy polskich jednostek i włączyć się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę.
Laureatami ostatniej edycji konkursu zostało 76 naukowców, a wśród nich znalazł się dr Hassan Abdolpour, które swoje badania będzie prowadził na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr.
Dr Hassan Abdolpour doktorat uzyskał w 2017 r. na Uniwersytecie Minho w Portugalii. Jego praca doktorska dotyczyła rozwoju prefabrykowanego budownictwa modułowego z czystych kompozytowych płyt warstwowych i była przygotowywana pod kierunkiem prof. Joaquima Barrosa.
W tym czasie prowadził badania w zakresie wprowadzenia prefabrykowanych kompozytowych płyt warstwowych FRP, które po połączeniu tworzyły gotowe struktury budynków tymczasowych. Prace podzielone były na pięć grup:
W tym czasie intensywnie współpracował z różnymi firmami przemysłowymi, laboratoriami, a także z cenionymi profesorami. Po uzyskaniu doktoratu przez dwa lata pracował na Uniwersytecie Tabriz w Iranie.
– Byłem zainteresowany kontynuacją moich badań i szukałem organizacji, która mogłaby mi w tym pomóc. Wcześniej poznałem dr. hab. inż. Łukasza Sadowskiego, prof. uczelni z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego, który skierował moją uwagę na działania Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Zainteresowałem się programem im. Stanisława Ulama i rzeczywiście dzięki niemu udało mi się nawiązać współpracę naukową z Politechniką Wrocławską – mówi dr Hassan Abdolpour.
W trakcie pobytu we Wrocławiu naukowiec będzie realizował projekt związany z recyklingiem stalowych włókien i zużytego katalizatora równowagowego będącego odpadem z procesów rafineryjnych przy przetwarzaniu ropy naftowej, jako częściowego zamiennika cementu w przyjaznych dla środowiska zaprawach samozagęszczalnych o ultra wysokiej wydajności.
– Warto podkreślić, że możliwość ponownego wykorzystania odpadów jako dodatku do zaprawy samozagęszczającej to olbrzymia wartość nie tylko ekologiczna, lecz także ekonomiczna – dodaje naukowiec.
Dla dr. Hassana Abdolpoura jest to pierwsza wizyta w naszym kraju. – Kiedy przyjechałem do Wrocławia, zaskoczyło mnie fantastyczne połączenie nowoczesności z przyrodą miasta. Niestety przyjechałem w czasie pandemii koronawirusa i nie miałem jeszcze okazji zwiedzić wszystkich części miasta. Poza trudnym językiem ogromne wrażenie zrobiła na pracowitość i punktualność Polaków – przyznaje.
Rozpoczęte w styczniu badania potrwają dwa lata, a wysokość dofinansowania w ramach programu NAWA wynosi blisko 250 tys. zł.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »