TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Międzynarodowe wsparcie na W2

Badania w zakresie kompozytów cementowych modyfikowanych materiałami odpadowymi będzie prowadził na PWr dr Hassan Abdolpour. Naukowiec jest laureatem Programu im. Stanisława Ulama organizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

dr_hassan_abdolpour.jpgProgram wspiera umiędzynarodowienie polskich uczelni i instytucji naukowych. Pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień doktora. Badacze ci, mają wzmocnić potencjał naukowy polskich jednostek i włączyć się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę.

Laureatami ostatniej edycji konkursu zostało 76 naukowców, a wśród nich znalazł się dr Hassan Abdolpour, które swoje badania będzie prowadził na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr.

Dr Hassan Abdolpour doktorat uzyskał w 2017 r. na Uniwersytecie Minho w Portugalii. Jego praca doktorska dotyczyła rozwoju prefabrykowanego budownictwa modułowego z czystych kompozytowych płyt warstwowych i była przygotowywana pod kierunkiem prof. Joaquima Barrosa.

W tym czasie prowadził badania w zakresie wprowadzenia prefabrykowanych kompozytowych płyt warstwowych FRP, które po połączeniu tworzyły gotowe struktury budynków tymczasowych. Prace podzielone były na pięć grup:

  • projektowanie, wytwarzanie i testowanie kompozytowych płyt warstwowych FRP,
  • testowanie systemu połączeń demontowalnych z wykorzystaniem łącznika mechanicznego do łączenia dwóch i trzech kompozytowych płyt warstwowych,
  • ocena właściwości funkcjonalnych i mechanicznych każdego elementu, jak również prototypów budynków modułowych,•
  • opracowanie wysokosprawnego betonu SHCC,
  • nakładanie i testowanie zaprawy SHCC na płytach warstwowych.

W tym czasie intensywnie współpracował z różnymi firmami przemysłowymi, laboratoriami, a także z cenionymi profesorami. Po uzyskaniu doktoratu przez dwa lata pracował na Uniwersytecie Tabriz w Iranie.

– Byłem zainteresowany kontynuacją moich badań i szukałem organizacji, która mogłaby mi w tym pomóc. Wcześniej poznałem dr. hab. inż. Łukasza Sadowskiego, prof. uczelni z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego, który skierował moją uwagę na działania Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Zainteresowałem się programem im. Stanisława Ulama i rzeczywiście dzięki niemu udało mi się nawiązać współpracę naukową z Politechniką Wrocławską – mówi dr Hassan Abdolpour.

W trakcie pobytu we Wrocławiu naukowiec będzie realizował projekt związany z recyklingiem stalowych włókien i zużytego katalizatora równowagowego będącego odpadem z procesów rafineryjnych przy przetwarzaniu ropy naftowej, jako częściowego zamiennika cementu w przyjaznych dla środowiska zaprawach samozagęszczalnych o ultra wysokiej wydajności.

– Warto podkreślić, że możliwość ponownego wykorzystania odpadów jako dodatku do zaprawy samozagęszczającej to olbrzymia wartość nie tylko ekologiczna, lecz także ekonomiczna – dodaje naukowiec.

Dla dr. Hassana Abdolpoura jest to pierwsza wizyta w naszym kraju. – Kiedy przyjechałem do Wrocławia, zaskoczyło mnie fantastyczne połączenie nowoczesności z przyrodą miasta. Niestety przyjechałem w czasie pandemii koronawirusa i nie miałem jeszcze okazji zwiedzić wszystkich części miasta. Poza trudnym językiem ogromne wrażenie zrobiła na pracowitość i punktualność Polaków – przyznaje.

Rozpoczęte w styczniu badania potrwają dwa lata, a wysokość dofinansowania w ramach programu NAWA wynosi blisko 250 tys. zł.

newsletter-promo.png

mic

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję