Między dźwiękami jest chemia

Data: 28.04.2016 Kategoria: nauka/badania/innowacje, życie uczelni

Zapraszamy do obejrzenia programu naukowego "Nienaukowe pasje naukowców: Między dźwiękami jest chemia" na portalu Naukowej Interaktywnej Telewizji HD w Sieci PIONIER. Jego głównym bohaterem jest prof. Piotr Drożdżewski

Prof. Piotr Drożdżewski jest prodziekanem Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, specjalistą w zakresie chemii koordynacyjnej, kwantowej, spektroskopii (głównie oscylacyjnej) oraz chemii bionieorganicznej. Jest również kompozytorem, i to prawdopodobnie jedynym, który widzi chemię w dźwiękach i potrafi ją zagrać. Profesor od 1986 r. należy do Związku Kompozytorów Polskich, znalazł się też w wydanym w Cambridge opracowaniu „International Who’s Who in Music”.

PlatonTV to Naukowa Interaktywna Telewizja HD w Sieci PIONIER (http://platontv.pl/) stworzona do produkcji i udostępniania materiałów video o tematyce naukowej, skierowanych zarówno do środowiska naukowego, jak i całego społeczeństwa.

Platforma PlatonTV powstała, jako jedna z pięciu usług wdrożonych w sieci PIONIER w ramach projektu pn. „Platforma Obsługi Nauki PLATON - Etap I: Kontener usług wspólnych”, zrealizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Projekt realizowany był przez partnerów zrzeszonych w konsorcjum PIONIER – operatorów Miejskich Sieci Komputerowych i Centrów Komputerów Dużej Mocy w Polsce. W jego wyniku powstała m.in. platforma, która umożliwia produkcję treści audiowizualnych i transmisję „na żywo” w jakości HD w oparciu o profesjonalnie wyposażone telewizyjne studia produkcyjne (zlokalizowane w 6 miastach w Polsce, w tym we Wrocławiu), studia nagrań (w 15 miastach) oraz 6-kamerowy wóz realizatorski, pozwalający realizować produkcje poza lokalizacjami studiów.

Platforma PlatonTV to także zintegrowana, zaawansowana infrastruktura i aplikacje służące składowaniu, przetwarzaniu, dystrybucji i skalowalnemu udostępnianiu treści audiowizualnych w jakości HD, wdrożone w środowisku sieci PIONIER. PlatonTV to również zespoły specjalistów w różnych obszarach produkcji treści audiowizualnych, m.in. dziennikarzy/redaktorów, operatorów, realizatorów, montażystów, grafików i animatorów, dźwiękowców, oświetleniowców, makijażystów, lektorów, muzyków i tłumaczy oraz producentów.

­­
Materiał przygotowała Telewizja Politechniki Wrocławskiej STYK.