TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Przygotowujesz się do matury z matematyki? Pomożemy!

Matematyka nie jest twoją mocną stroną? Chcesz sprawdzić czy przygotowałeś się dobrze do matury z tego przedmiotu? Zapraszamy na stronę „Matematyka-Reaktywacja”. Czekają tam na ciebie e-sprawdziany i arkusze zadań maturalnych.

Zrób sobie lekcję

„Matematyka-Reaktywacja” wykorzystuje sprawdzony system wspomagania nauczania, w którym zaawansowane technologie są połączone z udziałem nauczycieli i uczniów. Materiały wykładowe i ćwiczenia przeplatają się ze sobą w tak, aby uczeń poznający nowe zagadnienie lub metodę mógł przystąpić do samodzielnego rozwiązywania zadań.

learn-1996845_640.jpg

Materiały umieszczone są na specjalnej platformie e-learningowej, gdzie uczniowie otrzymują zdalny dostęp do internetowego podręcznika z wieloma interaktywnymi narzędziami.

Użytkownicy mają dostęp do elektronicznego podręcznika, który jest podzielony na 14 rozdziałów, i obejmuje cały zakres materiału z matematyki na poziomie liceum. Twórcy projektu przygotowali 1253 typów interaktywnych e-zadań. Uruchamiając to narzędzie uczeń otrzymuje za każdym razem do rozwiązania zadanie z losowo wygenerowanym zestawem danych. W zależności od zadania wprowadza wynik w różnorodnej postaci m.in. jako: liczbę (całkowitą, dziesiętną, wymierną), wyrażenie algebraiczne, funkcję, zbiór, ciąg, wektor, tablicę, rysunek czy równanie. W czasie rozwiązywania zadania dostępne są wskazówki. Po jego rozwiązaniu, system ocenia przedstawione zadanie i zaprezentuje poprawne wyliczenia, które można oglądać krok po kroku.

Z interaktywnych e-zadań tworzone są unikalne e-sprawdziany (w sumie 112), w dwóch wersjach (podstawowym i rozszerzonym). Na portalu znajdują się także e-arkusze maturalne, jak na prawdziwym egzaminie maturalnym: 10. na poziomie podstawowym i 15. na poziomie rozszerzonym (z materiałem obowiązującym od 2015 roku).

E-learning wspomaga tradycyjne uczenie

mathematics-3821034_640.jpgProjekt nie wyklucza tradycyjnego uczenia się. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie – uczestnicy projektu – przechodzą całą ścieżkę edukacyjną z matematyki na poziomie szkoły średniej wspomagani przyjaznym w obsłudze i niezawodnym środowiskiem e-learningowym.

Ważną częścią projektu są zdawane przez uczestnika e-sprawdziany, czyli elektroniczne „klasówki” z kolejnych partii materiału. Zaletą takiego rozwiązania jest natychmiastowa ocena przez system przedstawionego rozwiązania i ewentualna prezentacja prawidłowego rozwiązania. Dzięki temy uczniowie i nauczyciele mogą w regularny i zautomatyzowany sposób kontrolować swoje postępy w nauce.

Cała Polska na platformie

W projekcie do tej pory uczestniczyło ok. 14 tysięcy uczniów z 349 szkół z całego kraju. Każdy, kto przystąpił do projektu stawał się jego uczestnikiem przez 3 lata swojej edukacji ponadgimnazjalnej.

- Szczególnie zależało nam na tych uczniach, którzy mieszkają w małych miejscowościach i mają utrudniony dostęp do dodatkowych form wspomagających nauczanie matematyki poza szkołą. E-learningowy kurs z matematyki, to również pomoc dla tych, których zwyczajnie nie stać na korepetycje z matematyki - opowiada dr Jędrzej Wierzejewski z Wydziału Matematyki PWr, koordynator projektu Matematyka-Reaktywacja.

person-1990906_640.jpgOpiekunowie uczniów biorących udział w projekcie byli wspomagani przez konsultantów, którzy oprócz odpowiadania na pytania i rozwiązywanie problemów, zbierali uwagi od użytkowników. Aktywność uczestników i rezultaty e-sprawdzianów były monitorowane przez dwa zespoły statystyków.

- W połowie projektu przeprowadziliśmy ankietę wśród nauczycieli. Wyniknęło z niej, że uczniowie najbardziej cenili sobie wszystkie interaktywne elementy kursu. Natomiast na pytanie czy chcieliby mieć możliwość dalszego korzystania z materiałów po zakończeniu udziału w projekcie aż 91% nauczycieli odpowiedziało pozytywnie – mówi dr Jędrzej Wierzejewski.

Przejrzysta i intuicyjna strona

O przetestowanie strony poprosiliśmy tegoroczną maturzystkę Urszulę Litwniuk, z 8. LO we Wroclawiu, która nie tylko zdaje rozszerzona maturę z matematyki, ale i wybiera się na architekturę. Początkowo.miała problemy z obsługą strony, bowiem próbowała od  razu wejść w arkusze maturalne. Tymczasem, aby korzystać ze strony trzeba przeczytać instrukcję obsługi, wybrać polecaną przegladarkę internetową i ściągnąć dodatki. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie głównej strony Matematyka-Reaktywacja. 

- Jak już uruchomiłam oprogramowanie Java, to poruszanie się po stronie było bardzo proste i intuicyjne. Znalazłam tam dużo zadań, które można rozwiązywać i niemal natychmiast pojawiaja się wyniki, informacje o wlaściwym rozwiązaniu. Można się cofać, aby coś poprawić, iść dalej, ale wynik pokazuje się dopiero po rozwiązaniu zadania. To mi sie podoba. Zmusza do myślenia. Nie można pójść na skróty, chociaż czasami by się chciało - opowiada Urszula Litwiniuk. Przyznaje też, że jest zadowolona z odkrycia takiej strony na chwilę przed maturą..Zamierza z niej korzystać i rozwiązywać zadania każdego dnia. 

O projekcie

Projekt „Opracowanie i wdrożenie kursu wyrównawczego z matematyki z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych” był realizowany w latach 2010-2014 pod hasłem „Matematyka-Reaktywacja” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

newsletter-promo.png

Pomysłodawcami i wykonawcami projektu są pracownicy dawnego Instytutu Matematyki i Informatyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, a dziś Katedry Matematyki na Wydziale Matematyki Politechniki Wrocławskiej. Koordynatorem projektu jest dr Jędrzej Wierzejewski.

ula

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję