TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Matematyka nie taka straszna – wizyta licealistów z Sycowa

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Sycowie poznawali we wtorek tajniki liczb zespolonych. Zajęcia odbyły się na Wydziale Matematyki w ramach stałej współpracy uczelni ze szkołami średnimi

uczniowie_z_sycowa_na_zajeciach_na_pwr_2.jpgKoordynatorką projektu jest prof. Jadwiga Sołoducho, a w jego trakcie pracownicy uczelni prowadzą kursy wspomagające nauczanie przedmiotów ścisłych w szkołach z terenu Dolnego Śląska. Zajęcia realizowane są cyklicznie w okresie roku szkolnego.

W wykładzie, który odbył się na Wydziale Matematyki, wzięli udział uczniowie z klas II i III. – Młodzież podchodzi do zajęć z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem. Materiał dobieram tak, żeby nie odbiegał znacząco od tego, czego dowiadują się w szkole, ale rozbudowuję go też o dodatkowe elementy. W trakcie tych spotkań staram się także przekazywać informacje w bardziej praktycznej formie, żeby matematyka nie była dla młodych ludzi tylko suchą teorią – mówi dr Marek Skarupski z Wydziału Matematyki, prowadzący ćwiczenia.

Wcześniej jednymi z bardziej intrygujących dla uczniów zajęć było np. poznanie środowiska pracy pakietów matematycznych do obliczeń algebraicznych. Z jednej strony mogli sobie bowiem przypomnieć materiał dotyczący wyznaczników, z drugiej poznali macierze.

uczniowie_z_sycowa_na_zajeciach_na_pwr_1.jpgDr Marek Skarupski, który w projekt zaangażowany jest już od trzech lat, zwraca uwagę, że uczniowie biorący udział w zajęciach po maturze w większości decydują się na studia na Politechnice Wrocławskiej. – Już w trakcie tych spotkań staram się wyłapywać zdolne osoby i zachęcać je do przyjścia na naszą uczelnię – dodaje naukowiec.

Anna Chowańska-Morozowicz, nauczycielka matematyki z liceum w Sycowie, podkreśla, że uczniów do udziału w wyjazdach nie trzeba przekonywać, co więcej to oni namawiali władze szkoły, żeby przystąpić do programu. – Cześć licealistów, wiedząc, jaki będzie temat zajęć, przygotowuje się do nich wcześniej. Z kolei my na lekcjach staramy się utrwalać zdobytą na uczelni wiedzę, która wykracza poza program liceum i przygotowuje już bardziej do studiów niż do matury – wyjaśnia.

Projekt współpracy naszej uczelni ze szkołami średnimi realizowany jest już od blisko sześciu lat. Jeden z jego najważniejszych celów to zwiększenie zainteresowania uczniów naukami ścisłymi oraz studiami na Politechnice Wrocławskiej.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję