Matematyczny nalot na Paryż

We wtorek z samego rana 24 osoby wylecą do Paryża. To matematyczna reprezentacja Polski, która w środę i czwartek (28-29 sierpnia) powalczy o medale w ramach nieoficjalnych mistrzostw świata. Zawody zostaną rozegrane na Paris Diderot University.

gry_mat2019_9.jpgSkład reprezentacji Polski wyłoniły majowe eliminacje. Wystartowało w nich, mierząc się z trudnymi zadaniami matematycznymi, prawie 400 osób z całego kraju. Najmłodsza miała siedem lat, najstarsi są już na emeryturze. Zanim dotarli na Politechnikę Wrocławską, czekały ich dwa etapy internetowe – rozegrane w styczniu i w marcu.

We Francji nasi zawodnicy powalczą w ośmiu kategoriach wiekowych i zawodowych m.in. uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, licealistów i studentów.

Kadra reprezentacji Polski:

kategoria CE (uczniowie klas trzecich szkół podstawowych

• Julia Kulczycka (Wrocław),
  • Filip Tolarz (Wodzisław Śląski).

kategoria CM (uczniowie klas czwartych i piątych)

• Zofia Kulczycka (Wrocław),
  • Maksymilian Banaszek (Legionowo),
  • Zuzanna Dulewicz (Wrocław),
  • Piotr Kowalski,
  • Marcin Laskowski (Wrocław).

kategoria C1 (uczniowie klas szóstych i siódmych)

• Marlena Hotloś (Wrocław),
  • Olga Palikowska (Gdańsk),
  • Marcin Horodecki (Gdynia).

kategoria C2 (uczniowie klas ósmych i klas trzecich gimnazjum)

• Stanisław Nowakowski (Wrocław),
  • Cyprian Ziółkowski (Wrocław),
  • Martyna Łopianiak (Opole),
  • Maciej Ignaciuk (Dziekanów Leśny).

kategoria L1 (uczniowie szkół ponadgimnazjalnych)

• Krzysztof Olejniczak (Wrocław),
  • Piotr Kępczyński (Warszawa),
  • Radosław Girul (Wrocław),
  • Krzysztof Gąciarz (Wrocław).

kategoria L2 (studenci studiów pierwszego stopnia kierunków ścisłych i technicznych)

• Beniamin Stecuła (Bytom),
  • Jędrzej Hodor (Kraków).

kategoria GP (osoby dorosłe)

• Michał Borny (Lublin),
  • Jarosław Kiecana (Kraków),
  • Paweł Rachel (Warszawa).

kategoria HC (osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką)

• Grzegorz Adamski (Śmiłowo).

newsletter-promo.png

– Nasza uczelnia sfinansowała koszty uczestnictwa dla wszystkich laureatów pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach eliminacji krajowych – opowiada Monika Kaczmarz z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej, który organizuje polską edycję zawodów.

Dodatkowo wyjazd ośmiu uczniów wrocławskich szkół został dofinansowany w 80% przez Departament Edukacji UM Wrocławia.

gry_mat2019_13.jpgW Paryżu reprezentacja Polski spędzi około tygodnia. Nie tylko weźmie udział w rywalizacji, ale także będzie miała okazję obejrzeć miasto. – Zapewniam jednak, że dla uczestników finału światowego zwiedzanie stolicy Francji to zaledwie dodatek. Najważniejsze są zawody, które wzbudzają w finalistach ogromne emocje – opowiada Monika Kaczmarz. – Miałam okazję obserwować ich w ubiegłym roku. Są niesamowicie zdyscyplinowani, pilnują, by przed zawodami dobrze się wyspać, wyciszyć i skupić. Chcą wypaść jak najlepiej i żeby nic nie stanęło im na przeszkodzie do uzyskania jak najlepszego wyniku, a trzeba pamiętać, że reprezentacja Polski jest jedną z silniejszych i do kraju zwykle wraca z co najmniej kilkoma medalami. Warto trzymać kciuki za naszych.

Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w Grach Matematycznych i Logicznych, zwane także Mistrzostwami Świata,  organizowane są w Paryżu od 1987 roku. Polska reprezentacja – z wieloma sukcesami – uczestniczy w nich od 1992 r. Tylko w zeszłym roku udało się przywieźć z zawodów 8 medali, w tym trzy złote.