TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Matematyczne mistrzostwa świata na PWr [ZDJĘCIA]

Uczestnicy mistrzostw - zdjęcie

Dwa dni zmagań, kilkanaście zadań o rosnącym stopniu trudności i blisko 400 uczestników z jedenastu krajów – na Politechnice Wrocławskiej rozpoczęły się 37. Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych.

Uczestnicy mistrzostw - zdjęcieImpreza, nazywana często nieoficjalnymi mistrzostwami świata, tradycyjnie odbywała się w Paryżu, ale od dwóch lat lokalizacja finałowych zmagań jest ruchoma. W 2022 r. ich gospodarzem była szwajcarska Lozanna, a reprezentacja Polski zdobyła tam aż osiem medali – cztery złote, dwa srebrne i dwa brązowe. Ogłoszono wówczas także, że kolejna edycja zawodów – po raz pierwszy w historii – odbędzie się w Polsce, na Politechnice Wrocławskiej.

– To wielkie wyróżnienie, ale też ogromne wyzwanie. To zupełnie inna skala niż organizowane przez nas dotychczas mistrzostwa krajowe. Uczestnicy przyjechali z całego świata i chcąc ułatwić im pobyt we Wrocławiu, zakwaterowaliśmy ich w jednym z naszych akademików. Musieliśmy też przygotować aż dziewięć wersji językowych wszystkich zadań – mówi dr Anna Krystek z Wydziału Matematyki PWr, przewodnicząca komitetu organizacyjnego Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych.

Uczestnicy mistrzostw - zdjęcieW sumie na Politechnikę Wrocławską przyjechało ok. 400 zawodników i zawodniczek z jedenastu krajów m.in. z Tunezji, Peru, Kanady, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Reprezentacja Polski liczy aż 51 osób – zwycięzców i finalistów majowych Mistrzostw Polski. Najliczniejsze są drużyny ze Szwajcarii i Francji liczące ponad 70 zawodników i zawodniczek.

– Po ubiegłorocznym sukcesie w Lozannie bardzo liczymy na dobry występ naszych zawodników. Dużo będzie zależało od podejścia do zadań. Byłoby bardzo dobrze, gdyby zadania były trudne, bo dobry zawodnik, nawet jeśli popełni gdzieś błąd, to jest to w stanie później nadrobić. Jeśli natomiast zadania będą łatwe, to o końcowym sukcesie zadecyduje perfekcja i końcowy czas ich rozwiązania – wyjaśnia Sławomir Wójcik, współorganizator mistrzostw, na co dzień nauczyciel w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym PWr

Rywalizacja rozpoczęła się w piątek o godz. 14.00 i toczy się w ośmiu kategoriach – uczniów szkół podstawowych (trzy kategorie wiekowe), szkół średnich (dwie kategorie), studentów, a także profesjonalnych matematyków i informatyków oraz wszystkich pasjonatów królowej nauk. Każdego dnia uczestnicy mają do rozwiązania, w zależności od kategorii, od pięciu do osiemnastu zadań o rosnącym stopniu trudności.

Uczestnicy mistrzostw - zdjęcie– W krajowych mistrzostwach biorę udział co roku, a w międzynarodowym finale jestem po raz trzeci. Liczę przede wszystkim na dobrą zabawę, na zadania mające ładne rozwiązania i na takie, nad którymi przyjemnie się myśli. Na pewno nie chciałabym trafić na zadania z geometrii, które zawsze są bardzo wymagające – mówi Paulina Żeleźnik startująca w kategorii L1, złota medalistka mistrzostw z 2016 r. – Do zawodów przygotowywałam się, rozwiązując zadania z poprzednich edycji. Matematyka jest dla mnie teraz bardziej dodatkiem w nauce, bo głównie skupiam się na informatyce, ale zawsze jest bardzo miło wziąć udział w takich zawodach – dodaje.

Zwycięzców mistrzostw poznamy w sobotę ok. godz. 12.00, a gala finałowa rozpocznie się o godz. 16.00 w bud. D-20. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie mistrzostw.

newsletter_2023_14.jpg

Pokochaj matematykę

Otwarcie wystawy w Bibliotechu - zdjęcieMistrzostwom towarzyszy wystawa „Matheliebe. Pokochaj matematykę”, która pokazuje ekscytujący świat matematyki w nowy, atrakcyjny i przystępny dla każdego sposób. Ekspozycję otwarto w Bibliotechu (bud. D-21) i będzie ją można oglądać do 30 listopada.

– Na wystawie matematykę można doświadczyć wszystkimi zmysłami, a wszystko dzięki ciekawym przykładom, modelom i animacjom, które pokazują sposoby jej zastosowania. Moim zdaniem jest to najlepszy sposób, żeby pokazać, jak mocno matematyka jest związana z naszym życiem – mówił podczas uroczystego otwarcia wystawy prof. Marcin Magdziarz, dziekan Wydziału Matematyki.

Cały projekt został zainicjowany przez nauczyciela matematyki Georga Schierschera. W czasie swojej pracy w gimnazjum w Liechtensteinie potrafił on zaskakiwać swoich uczniów modelami, w których materializowała się matematyka i dzięki którym łatwiej można było zrozumieć jej piękno.

– Wiele obiektów, które można zobaczyć na wystawie, dotyczy techniki, dlatego trudno o lepsze miejsce jej pokazania niż uczelnia techniczna. Największym wyzwaniem w jej przygotowaniu był język. Oryginalnie wystawa była bowiem w języku niemieckim, dlatego wszystkie elementy trzeba było przetłumaczyć na język polski i bardzo dziękuję za pomoc w tym zakresie prof. Marcinowi Magdziarzowi – dodał Georg Schierscher.

Eksponaty na wystawie Mathliebe - zdjęcieEskpozycja składa się z ponad stu modeli fizycznych, obiektów oraz grafik i animacji komputerowych. Wszystkie pomagają zwiedzającym w uchwyceniu matematycznych praw stojących za codziennymi zjawiskami. Wystawę ulokowano na parterze, I i II piętrze Bibliotechu. Można ją także zwiedzać z książką-przewodnikiem w języku angielskim, w której wyjaśnione zostały wszystkie elementy.

Na indywidualne wizyty zapraszamy w godzinach otwarcia budynku (we wrześniu od 8.00-15.00, w październiku od 8.00 do 20.00). Grupy zorganizowane będą oprowadzane przez studentów Wydziału Matematyki po wcześniejszej rezerwacji terminu.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję