TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Matematyczne finały. Kto zakwalifikuje się do kadry narodowej?

lozanna_wyjazd_plaskie.jpg

W najbliższy weekend (13-14 maja) ponad 350 zawodników i zawodniczek z całej Polski powalczy na PWr o medale w ramach XIX Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych. Najlepsi otrzymają także powołania do kadry kraju na sierpniowe nieoficjalne mistrzostwa świata, które po raz pierwszy rozegrane zostaną w Polsce – także na PWr.

Rywalizacja w ośmiu kategoriach rozpocznie się w sobotę od godziny 12 w dwóch miejscach. Dwie najmłodsze kategorie swoje zadania będą rozwiązywać w salach budynku C-1, natomiast pozostali w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20). 

Za finalistami już dwa etapy eliminacyjne. Oba zostały przeprowadzone online i cieszyły się rekordowym zainteresowaniem. W pierwszej rundzie wystartowało 1386 osób, a w drugiej 753. Wydarzenie tradycyjnie organizuje Wydział Matematyki Politechniki Wrocławskiej.

W niedzielę, 14 maja, zapraszamy do bud. D-20 na uroczystą galę, podczas której zostaną wręczone nagrody najlepszym zawodnikom oraz zostanie ogłoszony skład reprezentacji na sierpniowe finały światowe. Początek o godz. 14.30.

Finaliści zmierzą się w ośmiu kategoriach:

    • uczniowie klasy III SP lub młodsi,
    • uczniowie klas IV oraz V szkoły podstawowej,
    • uczniowie klas VI oraz VII szkoły podstawowej,
    • uczniowie klas VIII szkoły podstawowej i klasy pierwszej szkół średnich,
    • uczniowie wyższych klas szkół średnich,
    • studenci studiów pierwszego stopnia kierunków ścisłych i technicznych,
    • osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką,
    • dorośli.

newsletter_2023_14.jpg

Chcesz się sprawdzić? Rozwiąż łamigłówki

Prezentujemy przykładowe zadania, z którymi mierzyli się w eliminacjach wszyscy zawodnicy. Rozwiązania podajemy w podpisie zdjęcia w naszej galerii:

1. Sznurek

Trójka dzieci podzieliła na trzy części sznurek o długości 40 cm. Część Basi była o cztery centymetry dłuższa od części Adama, a część Czarka o pięć centymetrów dłuższa od części Basi. Jakiej długości była część Basi?

2. Żetony

W Matlandii walutą jest ludwik. Istnieją dwa rodzaje znaczków pocztowych, za dwa ludwiki i za pięć ludwików. Żeby nadać paczkę należy nakleić znaczki kosztujące łącznie 41 ludwików. Na ile różnych sposobów można to zrobić, jeżeli mamy wystarczającą liczbę znaczków każdego rodzaju? Sposoby uważamy za różne, jeśli różnią się liczbą użytych znaczków o tym samym nominale.

3. Budzik

Na budziku właśnie pokazała się godzina 20:23. Ile minut upłynie zanim na budziku wyświetli się czas przy którym wszystkie cztery pola wyświetlacza pokazują jedną, taką samą cyfrę?

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję