Markery chemiczne przeciw nowotworom. Nowy odcinek cyklu „Medycyna 4.0”

Data: 19.12.2022 Kategoria: nauka/badania/innowacje, Wydział Chemiczny

Kadr z odcinka

Naukowcy z Wydziału Chemicznego – kierowani przez prof. Marcina Drąga – pracują nad markerami chemicznymi do obrazowania nowotworów, które będzie można wykorzystywać w czasie operacji oraz do detekcji nowotworów. O szczegółach opowiada najnowszy odcinek naszego cyklu wideo „Medycyna 4.0”.

Kadr z serialuProteazy to enzymy, które przecinają białka na prostsze elementy, najczęściej do pojedynczych aminokwasów. Kontrolują w ten sposób niemal wszystkie procesy życiowe, od mrugnięcia okiem do krzepnięcia krwi.

Niestety biorą również udział w rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów. Ponieważ są wysoce specyficzne, nadają się idealnie do tworzenia narzędzi diagnostycznych, umożliwiających selektywne oznaczanie komórek nowotworowych w czasie operacji.

Jest to możliwe dzięki markerom chemicznym, małym cząsteczkom, które rozpoznają konkretną proteazę w komórce nowotworowej. W swojej strukturze mają wbudowaną grupę fluorescencyjną pozwalającą na podświetlenie proteazy, a tym samym wizualizację zmienionych patologicznie komórek.

newsletter

Markery chemiczne umożliwią przeprowadzenie zabiegu usunięcia nowotworu w niezwykle selektywny sposób. Chirurg w czasie operacji będzie widział obszar, w którym znajdują się komórki nowotworowe, a tym samym usunięcie ich będzie skuteczne i bezpieczne. Nad takim rozwiązaniem pracuje obecnie zespół prof. Marcina Drąga z Wydziału Chemicznego PWr.

Szczegóły w wideo: