TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Mamy troje nowych profesorów

Zdjęcie trójki naukowców, którzy otrzymali nominacje profesorskie

Prof. Anna Burduk (Wydział Mechaniczny), prof. Piotr Surówka (Wydział Podstawowych Problemów Techniki) oraz prof. Irena Žižović (Wydział Chemiczny) to troje nowych profesorów tytularnych na naszej uczelni.

Nominacje otrzymali:

Prof. Anna Burduk (Wydział Mechaniczny)

Zdjęcie profesor Anny BurdukJest absolwentką dwóch wydziałów PWr: Wydziału Podstawowych Problemów Techniki oraz dawnego Wydziału Informatyki i Zarządzania. W 2004 r. obroniła z wyróżnieniem rozprawę doktorską na Wydziale Mechanicznym, a w 2014 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn na podstawie dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej „Modelowanie systemów narzędziem oceny stabilności procesów produkcyjnych”.

Obszarem działalności naukowej, w ramach której prowadzi badania naukowe, jest inżynieria mechaniczna, a w szczególności inżynieria produkcji z ukierunkowaniem na problematykę modelowania i planowania procesów wytwórczych realizowanych w dyskretnych systemach produkcyjnych. W badaniach koncentruje się na poszukiwaniu możliwości poprawy efektywności systemów produkcyjnych przez: zmianę sposobu organizacji pracy, reorganizację struktur wytwórczych oraz ocenę i eliminację ryzyka.

Prof. Anna Burduk wypromowała pięciu doktorantów, zrealizowała szesnaście projektów badawczo-rozwojowych, krajowych i zagranicznych oraz osiem na zlecenie przedsiębiorstw. W pięciu projektach pełniła funkcję kierowniczą. Bardzo ważną rolę w jej rozwoju naukowym odegrały zagraniczne staże naukowe m.in. w Liverpool John Moores Univesity (Wielka Brytania) i w University of Minho (Portugalia), które zaowocowały licznymi pracami naukowymi i kontaktami zagranicznymi.

Jest inicjatorką i przewodniczącą komitetu programowego i organizacyjnego międzynarodowej konferencji Intelligent Systems in Production Engineering and Maintenance (ISPEM), której czwarta edycja odbyła się we wrześniu tego roku na Politechnice Wrocławskiej. Była zapraszana jako kluczowa prelegentka na wiele konferenci zagranicznych m.in. w Wielkiej Brytanii, Chinach, Indiach i w Tajlandii. Jest autorką lub współautorką ponad 170 publikacji naukowych.

Obecnie pełni funkcje członka Komitetu Inżynierii Produkcji Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącej oddziału wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją. Prywatnie jest mamą trójki dzieci – Michała, Hani i Antosia.

Prof. Piotr Surówka (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)

Zdjęcie profesora Piotra SurówkiPracuje w Instytucie Fizyki Teoretycznej Politechniki Wrocławskiej, gdzie pełni funkcję kierownika Zakładu Materii Złożonej i Pól. W 2010 roku obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim doktorat „Non-perturbative Aspects of Supersymmetric Plasma Physics in a Gauge Theory - String Theory Approach”.

Po doktoracie pracował m.in. jako Postdoctoral Research Associate na Uniwersytecie Brukselskim VUB i w Międzynarodowym Instytucie Solvaya (2010-2013) oraz jako Postdoctoral Fellow na Universytecie Harvarda (2013-2016). W latach 2016-2021 był zatrudniony w Max Planck Institute for the Physics of Complex Systems. Następnie w 2020 roku rozpoczął pracę na Politechnice Wrocławskiej, gdzie w 2021 roku uzyskał habilitację, a w 2023 roku profesurę.

Prof. Surówka odbył również szereg wizyt naukowych m.in. w Princeton University, The Weizmann Institute of Science, Max Planck Institute for Physics, University of Oxford i Massachusetts Institute of Technology. W czasie swojej kariery prof. Surówka otrzymał szereg wyróżnień m.in. visiting PhD student fellowship na roczny pobyt w Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle, Fellowship of the Research Foundation – Flanders i Marie Curie International Outgoing Research Fellowship.

Dodatkowo prof. Surówka pełnił funkcję członka stowarzyszonego w The Würzburg-Dresden Cluster of Excellence ct.qmat – Complexity and Topology in Quantum Matter, profesora wizytującego na Uniwersytecie Amsterdamskim i członka w the Dutch Institute for Emergent Phenomena.

Obecnie realizuje dwa granty Sonata bis: „Gapless, critical phases of matter” oraz „Structural oddities”, który realizuje wspólnie z Massachusetts Institute of Technology, MIT-Poland i Lockheed Martin Global Seed Fund. Ponadto koordynuje na Politechnice Wrocławskiej wspólną z Dreznem i Pragą szkołę doktorską International Max Planck Research School for Quantum Dynamics and Control.

W swojej pracy badawczej prof. Piotr Surówka reprezentuje interdyscyplinarny program badań, który obejmuje fizykę wysokich energii, fizykę materii skondensowanej oraz fizykę materiałów. Do najważniejszych osiągnięć prof. Surówki należy rozwinięcie nowej teorii opisującej transport w tzw. półmetalach topologicznych oraz zaproponowanie nowej klasy materiałów aktywnych.

Prof. Irena Žižović (Wydział Chemiczny)

Zdjęcie profesor Ireny ZizovicNa Politechnice Wrocławskiej pracuje od 2017 r., gdy przyjechała na naszą uczelnię w roli profesora wizytującego (2017-2018) i następnie zdecydowała się na budowanie nowego laboratorium wysokociśnieniowego na Wydziale Chemicznym PWr. Obecnie pracuje w Katedrze Inżynierii Bioprocesowej, Mikro i Nanoinżynierii.

Stopień doktora nauk technicznych w dziedzinie inżynieria chemiczna uzyskała na Uniwersytecie w Belgradzie (Serbia), gdzie rozwijała swoją karierę naukową i została profesorem zwyczajnym w 2016 roku. Istotne w jej karierze były współpraca i krótkie pobyty badawcze na Politechnice w Hamburgu. Habilitację w Polsce uzyskała w 2019 r. na Politechnice Wrocławskiej.

Profesor Irena Žižović zajmuje się rozwojem procesów wysokociśnieniowych mających na celu projektowanie zaawansowanych materiałów oraz wykorzystaniem płynów nadkrytycznych do różnych celów.

Jest współautorką ponad 100 prac naukowych o zasięgu międzynarodowym i czterech patentów. Była kierowniczką czterech projektów międzynarodowych i trzech krajowych. Obecnie jej wskaźnik indeksu Hirscha wynosi 28 (Scopus). Należy też do Grupy Roboczej Technologii Wysokociśnieniowych Europejskiej Federacji Inżynierii Chemicznej.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję