TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 25.04.2025 Kategoria: działania społeczne, życie uczelni
Na Politechnice Wrocławskiej kontynuujemy działania na rzecz budowania otwartej i inkluzywnej społeczności. Ich ramy tworzy nowa, kompleksowa i wyjątkowa w skali kraju Polityka Równości, Różnorodności i Dobrostanu na lata 2025-2028.
– Równość, tolerancja, otwartość i różnorodność to nie puste słowa, lecz wartości fundamentalne dla rozwoju Politechniki Wrocławskiej. I podstawa dla tworzenia warunków do prowadzenia nauki oraz kształcenia na wysokim poziomie – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr. – Ten dokument to odzwierciedlenie strategii uczelni, w której wskazaliśmy społeczność jako jeden z pięciu kluczowych obszarów naszego rozwoju.
Nowa polityka jest bardziej kompleksowa i intersekcjonalna niż poprzedni plan równości na lata 2022-2024. Zakłada wdrażanie konkretnych mechanizmów i programów wsparcia. Opiera się na badaniach i zweryfikowanych wcześniej potrzebach politechnicznej społeczności, np. dzięki przeprowadzonemu na uczelni badaniu Work-Life Balance.
– Sam fakt, że jest to już nasza druga tak kompleksowa inicjatywa w tym obszarze świadczy o tym, jak strategicznie i długofalowo podchodzimy do tych naprawdę kluczowych kwestii. – wyjaśnia prof. Wójs. – Nasza aktywność i realne działania w tworzeniu otwartego i inkluzywnego środowiska akademickiego stawiają nas dziś w ścisłym gronie pionierów w tym zakresie wśród polskich uczelni.
Dokument został opracowany przez prorektorkę ds. rozwoju i integracji wspólnoty – prof. Karolinę Jaklewicz, pełnomocniczkę rektora ds. przeciwdziałania dyskryminacji – prof. Annę Borkowską, pełnomocniczkę rektora do spraw dostępności – prof. Katarzynę Jach, oraz zespół do spraw rozwoju wspólnoty.
– Mamy poważne i realne cele. W poprzedniej kadencji zapisaliśmy w Statucie możliwość używania feminatywów, powołaliśmy komisję antydyskryminacyjną, rozpoczęliśmy edukację równościową i wraz z działem dostępności rozwijaliśmy wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. W najbliższych latach będziemy kontynuować te działania: zwiększać dostępność, poszerzać ofertę warsztatów równościowych, międzykulturowych i promujących dialog, rozwijać wsparcie dla osób o szczególnych potrzebach, w tym w procesie tranzycji płci, oferować wsparcie w sytuacjach kryzysu zdrowia psychicznego, ale też monitorować poziom wynagrodzeń w kontekście płci zatrudnionych osób – wylicza prof. Karolina Jaklewicz.
Polityka Równości, Różnorodności i Dobrostanu Politechniki Wrocławskiej na lata 2025-2028 składa się z trzech wzajemnie powiązanych planów: równości płci, różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji oraz równowagi między pracą a życiem osobistym.
Stworzenie równych szans rozwoju naukowego, zawodowego i edukacyjnego dla wszystkich członkiń i członków wspólnoty, niezależnie od płci i innych cech tożsamości to główny cel planu równości. Obejmuje on m.in. równość szans w zatrudnieniu, rozwoju kariery i edukacji, równe warunki pracy i studiowania, sprawiedliwe wynagrodzenia oraz równy udział w zarządzaniu.
Z kolei plan różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji ma na celu rozwijanie środowiska wolnego od dyskryminacji i niewłaściwych zachowań, opartego na równym traktowaniu, szacunku, bezpieczeństwie i włączeniu. – Poszerzyliśmy zakres działań komisji antydyskryminacyjnej o niewłaściwe zachowania, a dodatkową uwagę poświęciliśmy grupom szczególnie wrażliwym na dyskryminację: cudzoziemcom, osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym neuroróżnorodnym), seniorom i seniorkom oraz osobom wykonującym pracę fizyczną – opowiada prof. Karolina Jaklewicz.
Twórcy polityki postawili także na dodatkowe wsparcie psychologiczne dla pracowników, doktorantów i studentów, co już zaowocowało powstaniem Działu Wsparcia Psychologicznego i Mediacji. - W ramach prac działu otrzymamy nie tylko pomoc w trudnych sytuacjach, taką jak konsultacje psychologiczne czy mediacje, ale będziemy mogli liczyć na mentoring w rozwoju osobistym i udział w małych grupach wsparcia – dodaje prof. Karolina Jaklewicz
Plan Work-Life Balance koncentruje się natomiast na promowaniu równowagi między pracą a życiem osobistym. – Tutaj nowością będzie wsparcie działań integracyjnych i rozbudowa infrastruktury poprawiającej dobrą współpracę – zapowiada prof. Jaklewicz. – Nowy dział szkoleń i rozwoju wspólnoty poszerza ofertę szkoleń kompetencyjnych i liderskich, działa na rzecz kultury pracy, tworzenia grup wsparcia czy też – co już też się dzieje – promowania urlopów rodzicielskich.
Ponadto, w dokumencie zaplanowano działania na rzecz dobrych praktyk zarządczych, które mają wspierać zapewnienie równości i przejrzystości w awansach i rozwoju zawodowym na uczelni.
– Na Politechnice Wrocławskiej wyraźnie widzimy, że działania w tym zakresie mają sens. Świadczy o tym chociażby fakt, że w ciągu ostatnich czterech lat o 8% wzrósł udział kobiet we władzach wydziałów, a o 7% zwiększyła się liczba profesorek tytularnych – zauważa rektor prof. Arkadiusz Wójs.
– Cieszę się z nowej polityki równości, bo wiem, że jest efektem oddolnej energii naszej społeczności i odpowiedzią na potrzeby wspólnoty akademickiej – mówi prof. Jaklewicz. – Prowadzone przez nas badania i codzienne rozmowy pokazały, jak istotne dla pozytywnego życia i bezpiecznego środowiska pracy są sprawiedliwość, otwartość i równość.
Efekty działań w obszarze społeczności są coraz częściej widoczne i dostrzegane na uczelni. Z roku na rok rośnie liczba liderów i liderek dostępności, czyli wyjątkowego grona dydaktyków i pracowników administracji, którzy wspierają osoby ze szczególnymi potrzebami. Służą radą, pomagają w trudnych sytuacjach i rozwiązywaniu problemów oraz działają na rzecz tego, by PWr stawała się coraz bardziej dostępna.
– Jako uczelnia w kwestiach społecznych jesteśmy dziś w innym miejscu niż cztery lata temu – podkreśla rektor prof. Wójs. – Przez cały czas liczymy jednak na wsparcie politechnicznej społeczności w realizacji tej ważnej polityki i zachęcamy do aktywnego angażowania się w planowane działania. I oczywiście przychodzenia do nas ze swoimi pomysłami!
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »